Historia Santiago Corteza

Okładka książki Moja Wyspa Marzeń Urszula Lemańska, Radosław Lemański
Moja Wyspa Marzeń Urszula Lemańska, R...
Okładka książki Zastosowanie kamieni w życiu codziennym Urszula Lemańska, Radosław Lemański
Zastosowanie k... Urszula Lemańska, R...

Kim jest Santiago Cortez? Najprostszym, a zarazem najwłaściwszym wyjaśnieniem byłoby, że człowiekiem, który stanął na rozdrożu.
Do pewnego momentu życia uważał się za człowieka spełnionego - był pisarzem z powołania cieszącym się bogactwem, sławą i uznaniem tak krytyków, jak i czytelników, jednak w dniu swoich pięćdziesiątych urodzin zrozumiał, że całe jego życie było kłamstwem, że tylko prześlizgiwał się po jego powierzchni udając, że dociera do Prawdy. Bo choć starał się poznać tajemnicę życia zgłębiając wszelkie jego aspekty i szukając odpowiedzi zarówno w filozofii i literaturze, jak i w szarej codzienności, nigdy nie opuszczało go przeczucie, że coś mu umyka, że nie potrafi uchwycić istoty tego, co w życiu najważniejsze. Napisanie Dzieła, które obrazowałoby Prawdę stało się jego obsesją, jedynym celem życia.
Santiago Cortez snuje rozmyślania o swej dotychczasowej egzystencji i uświadamia sobie, jak pusta ona była. Wypełniał ją blichtr i fałszywi przyjaciele, którzy nie mogą dzielić z nim życia, ponieważ nie znają o nim Prawdy. Decyduje się zatem zerwać z nie dającym satysfakcji, płytkim życiem i wyruszyć w podróż. Nie tylko w sensie fizycznym, rzeczywistym, ale także duchowym i emocjonalnym; w pełną wspomnień i refleksji podróż do czasu, kiedy los postawił go przed najbardziej tragicznym wyborem w życiu, do koszmarnej rzeczywistości Auschwitz.

"Historia Santiago Corteza" to wzruszająca, poetycka i pełna nostalgicznego ciepła opowieść ukazująca dramat człowieka wrzuconego w makabryczny, bestialski obozowy świat, zmuszonego do dokonania wyboru pomiędzy miłością a życiem ukochanej. Starając się ocalić resztki godności i człowieczeństwa utwierdza się w przekonaniu, że podjął słuszną decyzję, choć najtrudniejszą w życiu. Cudowne ocalenie na nowo budzi w nim chęć do życia, by móc opisać to, czego doświadczył, by dać świadectwo Prawdzie, jednak przeżyta trauma nie pozwala mu na to. Mimo upływu lat wciąż nie potrafi do końca się otworzyć i wrócić do bolesnych wspomnień. Czy podróż, którą zdecydował się podjąć, odmieni jego życie i będzie ukoronowaniem jego poszukiwań?

Forma dramatu, w jaką Radosław Lemański ubrał opowieść o losach Santiago Corteza, wbrew pozorom jest bardzo osobista, w znacznie większym stopniu angażująca uwagę i zmysły niż epicka proza, a co za tym idzie - z większą siłą oddziałująca na wyobraźnię czytelnika, na jego emocje, wrażenia, refleksje, dobitniej akcentująca przesłanie.
Zadziwiła mnie mnogość treści, jaką autor ukrył w tym niepozornym, króciutkim dramacie oraz intensywność emocji bohatera; skondensowana mądrość życiowa przebijająca z każdej strony utworu zaskakuje siłą wyrazu i autentyzmem.
Lemański porusza tematykę obozowych doświadczeń, która staje się pretekstem do snucia refleksji dotyczących granic człowieczeństwa, obecności zła w życiu człowieka, zawiłości ludzkiej natury, wiary w ludzką godność i miłosierdzie oraz ich wpływu na dalsze życie skutkujące zachwianiem poczucia własnej tożsamości, zagubieniem siebie, poszukiwaniem Prawdy mogącym trwać nawet całe życie. To opowieść o sile miłości i roli, jaką odgrywa w naszym życiu.

"Historia Santiago Corteza" jest również wyrazem ludzkich dążeń do poznania Prawdy - o sobie i otaczającym nas świecie - a także literackich poszukiwań i wewnętrznych niepokojów nękających chyba każdego pisarza szukającego idealnego sposobu na wyrażenie siebie, uchwycenia sedna tajemnicy życia i prób dzielenia się nią z odbiorcami.
Ponadto zawiera przemyślenia na tematy metafizyczno - filozoficzne ubrane w piękną, poetycką formę, na wskroś przesiąknięte głębokim humanizmem, wiarą w człowieka i siłę miłości.

Gorąco zachęcam do lektury "Historii Santiago Corteza" - oryginalnej, wielowymiarowej, baśniowo - poetyckiej przypowieści o tym, co dla człowieka najważniejsze. Jako że porusza tematy uniwersalne, z pewnością każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie. To książka, do której można wracać po wielekroć, za każdym razem odnajdując w niej coś nowego, wartego uwagi. Serdecznie polecam!

Dramat człowieka który zostaje wrzucony w tragiczne wydarzenia, a jednocześnie wzruszająca, ciepła historia...

• Na mojej półce
  • Nagrody