Od Mojżesza do Mahometa

Okładka książki Od Mojżesza do Mahometa Józef Keller, Eugeniusz Słuszkiewicz, Edward Szymański, Witold Tyloch, Tadeusz Żbikowski
Okładka książki Od Mojżesza do Mahometa
Józef KellerEugeniusz Słuszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Seria Kieszonkowa Iskier religia
religia
Seria Kieszonkowa Iskier
Wydawnictwo Iskry
1987-01-01
1969-01-01
8320709652
Mojżesz Budda Konfucjusz Jezus Mahomet

Okładka książki Wielka historia powszechna t.1/1 J. Bromski, J. Czekanowski, L. Finkiel, J. Jaworski, Józef Kostrzewski, T. Narolewski, S. Przeworski, Eugeniusz Słuszkiewicz, J. Smoleński
Wielka histori... J. Bromski, J. Czek...
Okładka książki Religie uniwersalistyczne. Zarys dziejów Józef Bielawski, Józef Keller, Serafin Kiryłowicz, Wiesław Kotański, Edward Potkowski, Eugeniusz Słuszkiewicz, Edward Szymański, Witold Tyloch, Jan Wierusz Kowalski
Religie uniwer... Józef Bielawski, Jó...

To bardzo dobra (i bardzo ciekawa jednocześnie, co już w pierwszym zdaniu chcę podkreślić) książka o "założycielach" wielkich religii. Omawia i ukazuje pięć postaci historycznych: Mojżesza, Buddę, Konfucjusza, Jezusa oraz Mahometa. Interesująca się okazała, więc postanowiłem napisać o niej przychylną opinię oraz wystawić jej pozytywną i wysoką ocenę.
Książka rozpoczyna się od wstępu, który napisał Józef Keller. Następnie ukazuje się pięć rozdziałów, każdy o innej postaci. O Mojżeszu napisał Witold Tyloch, o Buddzie Eugeniusz Słuszkiewicz, o Konfucjuszu Tadeusz Żbikowski, o Jezusie Józef Keller, o Mahomecie Edward Szymański. Dodatkowo w książce znajdziemy całe strony z czarno białymi fotografiami, które dotyczą opisywanych właśnie osób lub odnoszą się do religii z nimi związanych. Zagadnienia w książce poruszane są fascynujące, wielcy historyczni bohaterowie omawiani w niej są intrygujący i nietuzinkowi, ilustracje odpowiednio dobrane oraz dopasowane, teksty poprawnie napisane.
Wszystko się zgadza, wszystko pasuje, części składowe tegoż wydawnictwa układają się w bardzo dobrą całość, więc ocena siedmiogwiazdkowa. Pomimo upływu lat od jej napisania, nadal warto z wielu powodów do niej zajrzeć, po nią sięgnąć i ją oczywiście przeczytać.

Książka rozpoczyna się...

Niezbyt przystępny język nie powinien zniechęcić do lektury. Warto poznać korzenie religii dominujących w dzisiejszym świecie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to książka, którą czyta sie dość szybko, nie prowadza nic nowego do kanonu religii , jednakże czytelnik nie ma poczucia zmarnowanego czasu po jej przeczytaniu

2094

Zupełnie odradzam czytania tej książki osobą fanatycznie wyznającą którąś z zawartych w dziele religii. To nie dla was, jeszcze sobie umysł stępicie do reszty. Prawicowcy to samo.

Kilka rozdziałów, kilku założycieli religii. Mamy opis od narodzin do śmierci / wniebowzięcia. Cuda, walki, wyrzeczenia i tak dalej... Bardzo mało paradoksalnie jest o założycielu religii, którą gloryfikuje tak wielu Polaków. Dużo natomiast można dowiedzieć się o islamie - wiedza pozwala na całkowite przełamanie kłamliwej obiegówki, że muzułmanie to banda złych ludzi. Tak samo, że buddyści są nawiedzonymi mnichami, nie muszącymi nic jeść i śpiącymi na gwoździach.

Zwięzłe zdemitologizowanie najważniejszych proroków. Najlepsze i najbardziej przewrotne są rozdziały o Mojżeszu i Mahomecie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka składa się z 5 rozdziałów. Każdy opisuje życie innego z twórców wielkich religii i każdy moim zdaniem powinien być oceniany oddzielnie. Rozdział o Konfucjuszu i Mahomecie - rewelacja. Dużo ciekawych informacji, tło środowiskowe fajnie opisane, czyta się jednym tchem. O Mojżeszu - trochę słabiej (nudnawy początek),aczkolwiek jest sporo ciekawych informacji. O Jezusie - masakra. Jest to najdłuższy rozdział w książce i 80% jego treści jest poświęconej dyskusji na temat wiarygodności dostępnych źródeł - nuda. Dopiero końcówka się rozkręca i mówi o faktycznym życiorysie Jezusa. O Buddzie - mogłoby być fajnie, gdyby nie dziwaczna składnia, jakiej używa autor. Czasami trzeba kilka razy przeczytać zdanie, żeby w ogóle załapać co autor miał na myśli. Poza tym używa wielu sformułowań i terminów specjalistycznych w religii buddyjskiej, których nie wyjaśnia, co utrudnia odbiór. Ogólnie - książka może być, chociaż jest pole do poprawy :)

• Historyczne
  • Starożytność