MROK

2011-01-01
2011-01-01
978-83-61516-95-8
Stefan Baranowski

"Mrok" to historia o tym, jak człowiek niszczy każde środowisko, w którym się znajduje. Nawet zaczynając od zera, zawsze dojdzie do etapu podziałów, wojen, niszczenia innych gatunków. Historia rozgrywa się w dwóch światach, na Ziemi i na skolonizowanej przez człowieka Stygii. Jedna świadomość tkwi w dwóch ludziach z innych światów. Autor przez całą powieść serwuje nam zestaw tortur i nienawiści. Czy jest jakaś szansa dla ludzi? Powieść trochę słabsza od Aldissa jakiego znam, ale przyczyniło się też do tego słabe tłumaczenie.

Straszna propaganda, nie warto. Elementy sci-fi dodane na siłę, nie dodają żadnego kontentu. Stracony czas.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

MROK jest mroczny. Bardzo lubie Aldissa i dosyć dobrze znam jego styl..jednak ta książka mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się takiej kompozycji i tak dużego skupienia się pisarza na bieżącej rzeczywistości. Jest tu bardzo mało hard sf a dużo, dużo więcej tematów aktualnych. Sama tematyka jest bardzo ważna ale tamet jest naprawdę ciężki. Sama historia jest smutna i przytłaczająca. Czemu my jako gatunek jesteśmy takimi sukinsynami? Co jest w nas takiego i czemu, żeby dążyć do destrukcji? Czemu trzeba wybić wszystko co żyje? Gdzie empatia, gdzie dobroć? Ta książka niestety nie nastraja pozytywne i może wywołać duże uczucie dyskomfortu. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach, powinna być omijana przez ludzi ze stwierdzoną kliniczną depresją, ale powinna być lekturą obowiązkową dla polityków, przywódców religijnych może by się czegoś nauczyli. Konstrukca bardzo interesująca, zastosowane środki genialne. Czyta się jednym tchem w jeden dzień. Polecam.

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony stary, dobry Aldiss, specyficzna "wędrująca" fabuła, ciekawe projekcje światów. Z drugiej sporo niespójności, nierealne postaci pod względem psychologiczny, porażka wątku więzennego - zupełnie żle odrobiona lekcja ludzkiej psychiki przez autora. Daję 4 gwiazdki, tak po starej znajomści.

6,5/10

6,5/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sześć lat temu, kiedy ta książka została stworzona, może można ją było nazwać dystopią. Teraz, po tym jak na jaw wypłynęły informacje o tajnych więzieniach, o torturach w nich stosowanych, opowieść stała się smutną rzeczywistością. MROK zaczyna się w nas, tu i teraz, jak wybrnąć z tego zaklętego kręgu.

Co może sobie uroić umysł cywilizowanego i pokojowo nastawionego człowieka brutalnie wyrwanego ze swojego środowiska? Agresywne przesłuchania, tortury, brak snu, głód, pragnienie, ciągłe przebywanie w ciemności, brudzie i poniżeniu.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/07/z-ciemnosci-w-sonce-z-ciszy-w-krzyk.html

Co może sobie uroić umysł cywilizowanego i pokojowo nastawionego...

Nie wiem, czy to tłumacz polskiego wydania zawalił, czy sam autor, w każdym razie styl i język tej książki jest tragiczny.
Sama historia mocno naiwna.
Srogo zawiodłem się po Cieplarni i Non Stop

Sama historia mocno naiwna.
Srogo zawiodłem się po Cieplarni i Non Stop

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Totalny zawod literacki. Ksiazka w ogole nie dla mnie. Umeczylam sie srodze i watpie bym kiedys zechciala zweryfikowac moja opinie, czytajac ja ponownie. Zawila, przekombinowana, jezyk tragiczny, NIE, NIE, NIE...

Nie.

Nie.