Ubik

Okładka książki Ubik Philip K. Dick
Okładka książki Ubik
Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis fantasy, science fiction
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Ubik
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7818-014-2
Tłumacz:
Michał Ronikier
Tagi:
science fiction Philip K. Dick
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
14
14

Na półkach:

A moim zdaniem jest to książka wybitna. Wszystko tutaj gra, podajcie mi tytuł tak oryginalnej i pokręconej fabuły napisanej w latach 60 XX wieku... Minęło już ponad 50 lat, a historia jest bardziej nowatorska niż wiele dzisiejszych scifi.

Niespodziewanie wszystkie wydarzenia trzymają się tutaj kupy, historia składa się w całość i jest "logicznie" wyjaśnialna. Jedynie z interpretacją ostatniego rozdziału jest spory problem, gdyż pojawienie się monet z twarz Joego jest dość absurdalne i burzy koncepcję opowiadaną przez całą książkę :) Osobiście uważam, że można było tą kwestie pominąć, gdyż dodaje ona niepotrzebnego plot twistu - historia sama w sobie fajnie się zakończyła. Ale cóź to w końcu PKD...

Ogromna błyskotliwość i wyobraźnia autora. Ewidentnie wyczuwam tutaj wpływ przeżyć narkotycznych, w tym najbardziej chyba tripów psychodelicznych. Jak wiadomo PKD dużo eksperymentował - nie miało to dobrego wpływu na jego życie, ale otworzyło mu drogę do opowieści jedynych w swoim rodzaju. Nie do podrobienia.

"Ubik - używać zgodnie z instrukcją"

A moim zdaniem jest to książka wybitna. Wszystko tutaj gra, podajcie mi tytuł tak oryginalnej i pokręconej fabuły napisanej w latach 60 XX wieku... Minęło już ponad 50 lat, a historia jest bardziej nowatorska niż wiele dzisiejszych scifi.

Niespodziewanie wszystkie wydarzenia trzymają się tutaj kupy, historia składa się w całość i jest "logicznie" wyjaśnialna. Jedynie z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
32
4

Na półkach:

Czytanie tej książki przyprawiło mnie o mdłości.

Czytanie tej książki przyprawiło mnie o mdłości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
47
36

Na półkach:

Co za bełkot, kompletny chaos, dziwna fikcja która nie posiada zasad bliskich czytelnikowi. Podczas czytania Ubika miałem, o co chodzi tu, o co tutaj chodzi?

Co za bełkot, kompletny chaos, dziwna fikcja która nie posiada zasad bliskich czytelnikowi. Podczas czytania Ubika miałem, o co chodzi tu, o co tutaj chodzi?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
160
19

Na półkach:

Warto sięgnąć i skonfrontować z Kongresem Futurologicznym(bo wydanym 2 lata później) i wtedy widać przepaść jaką między sobą dzieli tych dwóch klasyków hard s-f, z tym że na korzyść Lema idzie cała lawina pozytywów, aż tyle i tylko tyle ponieważ Ubik był wtedy i jest ówcześnie, jedynym godnym rywalem dla książki Lema, a to bardzo wiele znaczy. Zabrakło spójności oraz lekkości pióra, ale to nadal mocarz sci-fi.

Warto sięgnąć i skonfrontować z Kongresem Futurologicznym(bo wydanym 2 lata później) i wtedy widać przepaść jaką między sobą dzieli tych dwóch klasyków hard s-f, z tym że na korzyść Lema idzie cała lawina pozytywów, aż tyle i tylko tyle ponieważ Ubik był wtedy i jest ówcześnie, jedynym godnym rywalem dla książki Lema, a to bardzo wiele znaczy. Zabrakło spójności oraz...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
858
235

Na półkach:

Jest to sf inne niż wszystkie. Trzeba podczas czytania naprawdę się skupić żeby się nie pogubić. Przeplata się tutaj przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, momentami naprawdę nie wiemy gdzie jesteśmy. Świat i otoczenie stworzone przez autora jest ciekawe, momentami nawet śmieszne, abstrakcja goni abstrakcje. Wątek można go podciągnąć pod kryminalny jest dosyć ciekawy. A czym jest Ubik, ze strony na stronę jest to pomału wyjaśniane ale dla każdego może być czymś innym.

Jest to sf inne niż wszystkie. Trzeba podczas czytania naprawdę się skupić żeby się nie pogubić. Przeplata się tutaj przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, momentami naprawdę nie wiemy gdzie jesteśmy. Świat i otoczenie stworzone przez autora jest ciekawe, momentami nawet śmieszne, abstrakcja goni abstrakcje. Wątek można go podciągnąć pod kryminalny jest dosyć ciekawy. A...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
218
156

Na półkach: , , ,

Ciekawe science-fiction dobrze wpisujące się w obecne zainteresowanie wieloświatami. Lekki dreszczyk kryminału wodzi czytelnika za nos do samego końca.

Ciekawe science-fiction dobrze wpisujące się w obecne zainteresowanie wieloświatami. Lekki dreszczyk kryminału wodzi czytelnika za nos do samego końca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
81
44

Na półkach:

Napiszę to od razu: „Ubik” mnie się nie podobał. No nie siadł i trudno! Nawet mnie to zaskakuje, bo przecież taki „Kongres futurologiczny” Lema oceniam bardzo wysoko. Przyznam też, że o ile lubię filmowe kreacje na podstawie powieści Dicka, to jego powieści, czy opowiadania jakoś do mnie nigdy nie przemawiały. Może teraz, po latach coś się zmieni?

Książka mnie zniechęciła wieloma rzeczami. A to chaotyczna, miejscami przekombinowana, za szybka, skupiająca się bardziej na ludziach niż na świecie przedstawionym. Aż czuje zmęczenie pisząc te słowa!

Podzieliłbym ją na dwie części. Pierwsza to wprowadzenie do właściwej historii. Problem jest taki, że trwa ona jakąś połowę, a później jedynie drobne elementy (trudna sytuacja finansowa głównego bohatera, Moratorium, super moce) mają jako taki wpływ na resztę. Autor bawi się konwencją i sam chyba do końca nie wiedział, o czym ma być powieść, byleby znajdował się tam „Ubik”. Przedmiot będący wszystkim na wszystko. I ja wiem, że to nie jest właściwe clue całej powieści. Ja rozumiem głębię, czy ten metapierwiastek, ale po co tyle niepotrzebnej treści? Może to efekt tego, iż motywy wykorzystane przez Dicka są mi znane, przez co nijak mnie nie szokują, tylko wydają mi się to wszystko po prostu dość słabe. Świat przedstawiony wydaje się nijak „retro” ani „futurystyczny”. Niby taki jest, ale nie mamy szansy głębiej się weń zanurzyć. Dopiero ta druga część powieści, wydaje się być właściwą książką, którą chciał nam przedstawić autor.

A o czym właściwie jest „Ubik”? Akcja zabiera nas do 1992 roku. Ludzie rozwinęli niesamowite zdolności psioniczne, a technologia poszła znacznie bardziej do przodu. Zamrażanie ludzi w stanie półżywym? Easy. Podróż na księżyc w kilka godzin? Not a problem. Nawet reinkarnacja jest możliwa! A do tego wszystko, nawet otwarcie drzwi, jest na subskrypcje (do tego nam akurat najbliżej). Nie wiemy za to, jak bardzo potężny jest rząd Federacji Północnoamerykańskiej, albo ile do powiedzenia mają wszechobecne korporacje. Jednym z pracowników takiej firmy jest Joe Chip. Człowiek, który zarabia dużo, ma dobrą pracę oraz wysoką pozycję na korpo drabinie. Mimo to jest zadłużony i nieszczęśliwy. Jego szefem jest Glen Runciter, zatrudniający ludzi potrafiących blokować psioniczne umiejętności innych. Ciekawym motywem jest prowadzenie firmy ze zmarłą już żoną Ellą, utrzymywaną właśnie w takim stanie „nieżycia”. Historia zabiera nas później na księżyc, gdzie grupa „inercjałów” (ludzi blokujących moce innych psioników) miała zostać wynajęta przez inną firmę do ochrony jego placówek na Lunie (księżycu). Tutaj tak naprawdę zamyka się przydługi wstęp, który trwał niemalże połowę lektury i zaczyna się część właściwa, będąca już całkiem niezłą, choć jak na mój gust, bardzo przekombinowaną historią.

Styl autora jest chaotyczny. O ile ta druga część nawet tego wymaga i całkiem tu pasuje, to przez pierwszą połowę skutecznie męczy, a przy tym zniechęca. „Ubik” to chyba najbardziej namacalny dowód na to, że autor miał problemy psychiczne, które „leczył” licznymi środkami psychoaktywnymi. Treść książki jest natomiast ponadczasowa, ponieważ tematyka zniewalania, oszukiwania, czy żerowania na innych ludziach będzie zawsze aktualna. Za to należy się oczywiście spory plus. W ogóle nie chciałbym tutaj niczego odejmować autorowi, jeżeli chodzi o intencje, jednakże to całe „otwieranie oczu” nazbyt przypomina mi jazdę na kwasie, przez kogoś, kto odnalazł podczas takiego tripu Boga i zrozumiał wszechświat.

W całym tym natłoku wydarzeń pozostaje jedna stała, jaką są ludzie. Zawsze dążący do przetrwania, adaptacji i zwycięstwa nad przeciwnościami. Tylko czy naprawdę potrzebujemy rzucać bohaterów na „wszystkie strony czasu oraz przestrzeni”? Brakuje mi tutaj spójności w tych „dwóch częściach” powieści. Z jednej strony chciałbym poznać dokładniej ten świat, a z drugiej miałem go dosyć po sposobie, w jaki opisywał go Dick. Nie ukrywam, że prowadzenie bohaterów przychodzi mu wspaniale, ale też myślę, że można było podejść do tego znacznie prościej. Psychodelia, czy solipsyzm chyba po prostu nie są dla mnie.

Analizując swoje odczucia, a także wpływ lektury na gatunek, jestem naprawdę rozdarty. Nie mam pojęcia czy wrócę kiedykolwiek do „Ubika”, to jestem pewien, że nie kończę mojej przygody z Philipem K. Dickiem. I chociaż nie jestem do końca fanem tego smutnego dystopizmu, czy futurystycznego korporacjonizmu (błędnie nazywanego kapitalizmem),to cieszy mnie odkrywanie nowych światów oraz czerpanie z nich inspiracji dla własnych wypocin. Przechodząc jednak do oceny końcowej, przyznam „Ubikowi” 6+/10.

Napiszę to od razu: „Ubik” mnie się nie podobał. No nie siadł i trudno! Nawet mnie to zaskakuje, bo przecież taki „Kongres futurologiczny” Lema oceniam bardzo wysoko. Przyznam też, że o ile lubię filmowe kreacje na podstawie powieści Dicka, to jego powieści, czy opowiadania jakoś do mnie nigdy nie przemawiały. Może teraz, po latach coś się zmieni?

Książka mnie zniechęciła...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
377
41

Na półkach:

Świetna książka. Dick w formie.

Świetna książka. Dick w formie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
42
2

Na półkach:

Co za ból!!! Skończyłem, ale po każdym rozdziale miałem ochotę rzucić to coś w kąt. Niemal każdy film "na motywach prozy Dicka" rozwala, powala, a przynajmniej zatrzymuje, tymczasem... no: nie. Narkotyczny odjazd skutkujący nowatorskim spojrzeniem na jakieś aspekty rzeczywistości mógłby mieć szansę powodzenia gdyby został przepuszczony przez twórczy filtr wewnętrznej spójności. Na każdym ze światów Hain bohaterom przytrafiają się najbardziej absurdalne z ziemskiego punktu widzenia sytuacje ale są one spójne z całościową wizją danego świata. Nawet absurd przygód lemowskiego Ijona Tichego jest pełnym paradoksów ale spójnym multiversum. U Dicka nie ma nic poza luźnym zbiorem pokwasowych wizji, z których ani bohaterowie ani czytelnik nie wyciąga żadnych istotnych interpretacji. I rozumiejąc wizjonerską ideę niemożności rozpoznania wirtualnych (fantomowych w języku Lema) światów od realności, to jakość literacka tej wizji niestety nie broni się przed upływem czasu i rozpada jak garnitury kolejnych bohaterów. Zwłaszcza w kontekście doskonalszych formalnie opowieści młodszych o kilkadziesiąt lat. Literacko była to olbrzymia strata czasu.

Co za ból!!! Skończyłem, ale po każdym rozdziale miałem ochotę rzucić to coś w kąt. Niemal każdy film "na motywach prozy Dicka" rozwala, powala, a przynajmniej zatrzymuje, tymczasem... no: nie. Narkotyczny odjazd skutkujący nowatorskim spojrzeniem na jakieś aspekty rzeczywistości mógłby mieć szansę powodzenia gdyby został przepuszczony przez twórczy filtr wewnętrznej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
119
55

Na półkach:

K. Dick to K. Dick - nie jestem specjalnie zaskoczona absurdem, który jest dość obecny w jego powieściach. Niedopowiedzenia w niektórych przypadkach mocno zaburzały dynamikę Ubika, przez co miałam wrażenie, że się dłuży, ale sam problem ciekawie ujęty. Moratorium to wspaniałe miejsce.

K. Dick to K. Dick - nie jestem specjalnie zaskoczona absurdem, który jest dość obecny w jego powieściach. Niedopowiedzenia w niektórych przypadkach mocno zaburzały dynamikę Ubika, przez co miałam wrażenie, że się dłuży, ale sam problem ciekawie ujęty. Moratorium to wspaniałe miejsce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    8 077
  • Chcę przeczytać
    4 380
  • Posiadam
    1 737
  • Ulubione
    446
  • Fantastyka
    177
  • Teraz czytam
    113
  • Science Fiction
    83
  • Chcę w prezencie
    60
  • Philip K. Dick
    58
  • 2013
    47

Cytaty

Więcej
Philip K. Dick Ubik Zobacz więcej
Philip K. Dick Ubik Zobacz więcej
Philip K. Dick Ubik Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także