Meksyk. Szlakiem zdobywców

Okładka książki Meksyk. Szlakiem zdobywców Mirosław Olszycki
Okładka książki Meksyk. Szlakiem zdobywców
Mirosław Olszycki Wydawnictwo: Bernardinum literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bernardinum
2012-09-11
2012-09-11
978-83-7823-081-6
Meksyk Ameryka Łacińska

W swojej książce autor zabiera nas w interesującą podróż po Meksyku. Wraz z nim podążamy śladami Azteków, Majów, Zapoteków, czy Olmeków i odkrywamy niezwykle bogatą i tajemniczą kulturę tych cywilizacji. Docieramy do miejsc, o których nie przeczytamy w żadnym przewodniku. Autor idealnie przybliża nam również życie we współczesnym Meksyku, jednak całość jest ze sobą spójna i bardzo przyjemnie się ją czyta, widać, że pan Olszycki włożył sporo pracy w napisanie tej książki. To idealna pozycja dla fanów literatury podróżniczej.

Jedna z pozycji obowiązkowych dla fanów literatury podrozniczej. Dla mnie dużym plusem książki jest to że pozatym że przenosi nas w dzisiejsza podróż po Meksyku śladami dawnych cywilizacji i tym co po nich ocalało, to umieszcza nas również w czasch Majów, Aztekow, Cortesa i całej reszty mniej znanych ogolowi, a jak istotnych. Uatwiajaca zrozumienie wieloplaszczyznowej kultury, wierzeń, oddziaływań i zależności. Miła, szybka i dobrze wydana lektura. Polecam

Książka Mirosława Olszyckiego to dla wielbicieli dalekich wypraw pozycja co najmniej wybitna, by nie pisać - obowiązkowa. Wspaniale przedstawiony Meksyk, zręcznie opisane państwo o niezwykłej kulturze i historii, rewelacyjny zapis podróży autora, uzupełniony o arcyciekawe opowieści i opowiastki z XVI wieku - to wszystko pozwala na podróż w przestrzeni oraz w czasie.

"Wpatrzony w panoramę leżącego u moich stóp miasta nacisnąłem przycisk nagrywania, aby uwiecznić na filmie to, co niegdyś Cortes mógł jedynie uwiecznić w swojej pamięci."

To tylko jeden z wielu fragmentów, w którym czytający może zamknąć oczy, na chwilę przerwać pogoń za kolejnymi wersami i wyobrazić sobie nieistniejące już miasto Tenochtitlan na jeziorze Texcoco. Może spróbować dostrzec to, co widzieli konkwistadorzy i jak oni w tamtym momencie - poczuć dreszczyk emocji.

Meksyk to kraj interesujący, zagadkowy, wciąż tajemniczy. Mirosław Olszycki doskonale to przedstawia, opisując dolinę Oaxaca, Monte Alban, Teotihuacan, Uxmal czy Palenque. Meksyk to jednak nie tylko fascynujące starożytne miasta, ale także młodsze, które powstały dopiero po konkwiście. Tu także autor pozwala sobie na bardzo ciekawe i mimo wszystko osobiste wnioski.

"Pomimo wielu podobieństw, było to miasto zupełnie inne, tak naprawdę bardzo różniące się od mojej rodzinnej Łodzi, ale także od pozostałych miast Polski, a sięgając dalej - od Niemiec, Francji, Anglii. Ta różnica polegała w głównej mierze na tym szczególnym, niepowtarzalnym klimacie, którego nie sposób nazwać ani namalować. Jest tam to "coś" - niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, fascynujące, i powodujące, że serce zaczyna bić mocniej niż zwykle" - takie zdaniem autora jest miasto Meksyk.

Moim zdaniem również taka jest książka. Tak jak zwiedzając Meksyk, nie chce się podróżowania przerwać, tak po dotarciu do ostatniej strony "Szlaku zdobywców", chce się tę lekturę rozpocząć od nowa.

Współczesny Meksyk to wyjątkowo barwny tygiel kultur, języków i tradycji sięgających korzeniami epoki prekolumbijskiej, będący spuścizną nieodmiennie tajemniczych i fascynujących cywilizacji Olmeków, Zapoteków, Tolteków, Majów czy najbardziej znanych - Azteków i tworzonej na ich zrębach kultury kolonialnej, której początek dała konkwista Hernana Cortesa.
Fantazyjne bogactwo meksykańskiej tradycji i różnorodność etniczna będąca efektem czterech tysiącleci burzliwej historii wprawiają w zachwyt, ale też w zagubienie i konsternację każdego, kto próbuje zgłębić ducha tego kraju i naturę jego mieszkańców. Czy w ogóle jest możliwe zrozumienie tej złożonej, przebogatej, unikalnej kultury?

Mirosław Olszycki, absolwent łódzkiej Filmówki, pisarz, podróżnik i operator filmowy, uczestnik wielu ekstremalnych wypraw w najdalsze zakątki świata (m.in. do kanionu Colca w Peru),zaprasza czytelnika w pełną wrażeń podróż po współczesnym Meksyku, meandrach jego historii, do najwspanialszych zabytków jego kultury - zarówno prekolumbijskiej, jak i kolonialnej. Pozwala ona prześledzić historię kraju w sposób chronologiczny, gdyż wyprawa rozpoczyna się nad Zatoką Meksykańską, w kolebce najstarszej i jednej z najwyżej rozwiniętych cywilizacji - Olmeków - pradawnym mieście La Venta słynącym z gigantycznych bazaltowych głów. Stamtąd autor przenosi się do Doliny Oaxaca i miasta Monte Alban, by na przykładzie tej starożytnej metropolii opowiedzieć o następujących po sobie kolejno cywilizacjach Zapoteków, Misteków, Tolteków, wreszcie Azteków. To im właśnie autor poświęca najwięcej uwagi - jako ludowi przewodzącemu najsilniejszej federacji państw na obszarze Mezoameryki w okresie konkwisty. Pretekstem do snucia opowieści o historii Azteków jest wizyta w największych ich metropoliach: Tenochtitlan i Teotihuacan. Podziwiając wspaniałe, monumentalne zabytki - Piramidę Słońca, Plac Księżyca, Świątynię Quetzalcoatla - przybliża czytelnikowi lata świetności tego wojowniczego ludu i tragiczną historię jego upadku. Dzięki wyprawie do meksykańskiego stanu Chiapas, do Gwatemali i na Jukatan razem z autorem mamy możliwość poznać bliżej kulturę materialną Majów; zwiedzamy Świątynię Inskrypcji w Palenque, indiański Manhattan - miasto Tikal, słynące z kultu boga Chaca Uxmal czy osławione Chichen-Itza ze świętymi studniami, cenotes. Wyprawom towarzyszą opowieści o stylu życia, wierzeniach i religii, obyczajach i wewnętrznych konfliktach poszczególnych ludów, informacje o zabytkach kultury materialnej, ale nie tylko. Autor przeplata swoje historyczne wywody fabularyzowanymi indiańskimi legendami, ale również dziejami konkwisty tych ziem: prezentuje sytuację Hiszpanii w XVI wieku, dwuznaczną sylwetkę samego Hernana Corteza i przebieg jego wyprawy, która zmieniła losy świata. Właściwie autor prowadzi dwie równoległe opowieści, które spotykają się w chwili, gdy hiszpańskie żaglowce przybijają w 1519 roku do Meksyku. Opisuje pierwszy kontakt tubylców z konkwistadorami i wyjaśnia, jak doszło do tego, że sześciuset żołnierzy Cortesa w krótkim czasie opanowało imperium dysponujące kilkusettysięczną armią. Narrację wzbogacają fragmenty listów Cortesa do króla Karola I, świadectwa misjonarzy i inne przykłady tekstów źródłowych świadczące o rzetelnym przygotowaniu merytorycznym autora. Nie brak w niej także komentarzy i obserwacji Olszyckiego, które stają się bardziej osobiste, gdy zaczynają dotyczyć jego wyprawy, oraz refleksji na temat współczesnych realiów życia w Meksyku. Nie są to jednak przypadkowe migawki z podróży, lecz wstawki stanowiące przemyślaną i spójną całość z treścią historyczną - urozmaicają ją i uzupełniają, by czytelnik uzyskał pełniejszy, bogatszy i bardziej prawdziwy obraz tego fascynującego konglomeratu kultur, jakim jest dzisiejszy Meksyk. Opowieść Olszyckiego jest żywa i dynamiczna - autor potrafi zaintrygować tematem, wyłuskać najistotniejsze informacje i zajmująco je przekazać. Gwarantuje cudowną podróż szlakiem prekolumbijskich cywilizacji i śladem konkwistadorów po kraju, który zachwyca każdego przybysza fantastycznym połączeniem dwóch żywiołów: indiańskiego i europejskiego; niepowtarzalnym stylem będącym efektem dramatycznego spotkania dwóch światów. Tak kuszącej propozycji nie sposób się oprzeć! Serdecznie zapraszam w egzotyczną podróż w czasie i przestrzeni:)

Fantazyjne bogactwo...

Książkę zaczęłam czytać przed wyjazdem do Meksyku i kontynuowałam już w Meksyku. Świetnie napisana pozwoliła mi lepiej rozumieć to co widziałam, to co mnie otaczało. Polecam!

• Podróżnicze
  • Meksyk
  • Podróże
  • Podróże
  • Biblioteka
  • Muy bonita Latinoamérica ☀️
  • 52 ksiazki 2014

Dodaj cytat z książki Meksyk. Szlakiem zdobywców