Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków

Okładka książki Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków Redakcja tygodnika Polityka
Okładka książki Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków
Redakcja tygodnika Polityka Wydawnictwo: Polityka Seria: Pomocnik historyczny Polityki czasopisma
138 str. 2 godz. 18 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Pomocnik historyczny Polityki
Wydawnictwo:
Polityka
Data wydania:
2012-09-05
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-05
Liczba stron:
138
Czas czytania
2 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
17300525
Tagi:
Chiny Konfucjusz gospodarka polityka. Azja Daleki Wschód Cesarstwo Chińskie
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2-3/2002 (366-368) Jirō Asada, Matsuo Bashō, Josiah Conder, Bogna Dziechciaruk-Maj, Jerzy Jarniewicz, Hiromi Kawakami, Yoshida Kenkō, Andrzej Kopacki, Henryk Lipszyc, Michał Paweł Markowski, Eiki Matayoshi, Yukio Mishima, Haruki Murakami, Mitsuyoshi Numano, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Rissai, Masahiko Shimada, Łukasz Sommer, Sora, Soran, Sukan, Tōkyū, Tōun, Eimi Yamada, Agnieszka Żuławska-Umeda
Ocena 7,3
Literatura na ... Jirō Asada, Matsuo ...
Okładka książki Pomocnik historyczny nr 8/2020; Dzieje Afryki Redakcja tygodnika Polityka, praca zbiorowa
Ocena 7,5
Pomocnik histo... Redakcja tygodnika ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 4 (55) 2022 Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Małgorzata Lebda, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa, Maria Strzelecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,2
Książki. Magaz... Maciej Jakubowiak, ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 440 (05/2019) Max Gladstone, Łukasz Malinowski, Beatrycze Nowicka, Vina Jie-Min Prasad, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Krzysztof Rewiuk, Michael Swanwick
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Max Gladstone, Łuka...
Okładka książki Nowa Fantastyka 438 (03/2019) Charlie Jane Anders, Karolina Cisowska, Magdalena Kucenty, Filip Laskowski, Piotr Mirski, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Nowa Fantastyka 425 (02/2018) Joe Haldeman, Jakub Juszyński, S.R. Masters, Naomi Novik, Michał Ochnik, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 7,5
Nowa Fantastyk... Joe Haldeman, Jakub...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
466
169

Na półkach: , ,

Chiny po upadku ZSRR zastąpiły miejsce Rosji w roli głównego antagonisty USA (i świata tzw. Zachodu) i stały się (obok USA) hegemonem: gospodarczym, militarnym, ale też w pewnym sensie kulturowym. Nie zmienia to faktu że wiedza ludzi wywodzących się z tzw. Okcydentu, cywilizacji zachodniej, w tym Polaków, o Chinach jest szczątkowa. Jeżeli ktoś jest ogromnym fanem Chin czy Azji Wschodniej, sam znajdzie odpowiednią literaturę. Zwykły człowiek nie potrzebuje grubych ksiąg w temacie. Wystarczy ten Pomocnik Historyczny Polityki. „Historia Chińczyków”, bo tak jest zatytułowany, ma niemal 140 stron skondensowanej wiedzy o najważniejszych aspektach cywilizacji chińskiej. O dziejach Państwa Środka od czasów starożytnych (na wpół legendarnych) do czasów przejęcia władzy przez komunistów. O systemach filozoficzno – religijnych (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, kult przodków) i ich wpływie na funkcjonowanie państwa i mentalność chińską po dzień dzisiejszy. O sztukach walki jak i chińskiej kuchni. O grupach etnicznych i językach używanych w Chinach. O Wielkim Murze i chińskiej porcelanie. I o wielu innych rzeczach, z których Chiny słyną, które przyczyniły się do ich dawnej jak i obecnej potęgi, a także wpływu (kulturowego, naukowego czy gospodarczego) jaki Chiny wywierały kiedyś i dziś na świat. Jak najbardziej polecam.

Chiny po upadku ZSRR zastąpiły miejsce Rosji w roli głównego antagonisty USA (i świata tzw. Zachodu) i stały się (obok USA) hegemonem: gospodarczym, militarnym, ale też w pewnym sensie kulturowym. Nie zmienia to faktu że wiedza ludzi wywodzących się z tzw. Okcydentu, cywilizacji zachodniej, w tym Polaków, o Chinach jest szczątkowa. Jeżeli ktoś jest ogromnym fanem Chin czy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
203
29

Na półkach:

Gorąco polecam każdemu, kto chce zacząć zagłębiać się w literaturę sinologiczną. Pomocnik ten przedstawia chyba każdy aspekt Państwa Środka - sztukę, historię zarówno dawną, jak i bardziej współczesną, filozofię... Słowem, wszystko, co kojarzy wam się z Chinami, zapewne zostało w tym czasopiśmie ujęte i wyjaśnione.

Gorąco polecam każdemu, kto chce zacząć zagłębiać się w literaturę sinologiczną. Pomocnik ten przedstawia chyba każdy aspekt Państwa Środka - sztukę, historię zarówno dawną, jak i bardziej współczesną, filozofię... Słowem, wszystko, co kojarzy wam się z Chinami, zapewne zostało w tym czasopiśmie ujęte i wyjaśnione.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
770
183

Na półkach: , , , ,

Że Chiny to cała wielka, zupełnie inna cywilizacja, to już wiedziałam, ale oczywiscie lektura tego Pomocnika mnie w tym utwierdziła. Po raz kolejny Pomocnik Historyczny Polityki sprawdza się jako źródło ogólnej wiedzy na dany temat, syntetycznie podanej dla laika, z ładnymi obrazkami.

- Nie ma to jak oś czasu i kalendarium na pierwszy rzut oka pokazujace ogrom historycznego kontekstu.

- Krzysztof Gawlikowski

"Ok. 100 mln obywateli ChRL należy do oficjalnie uznanych 55 mniejszości narodowych"

"Rodzina z prowincji Shandong mieszkająca w Pekinie od 500 lat będzie nadal uznawana za Shandongczyków, podczas gdy w Europie przyjmuje się zwykle tożsamosć kraju zamieszkania już w drugim-trzecim pokoleniu. Jest to rezultatem utrzymywania się struktur klanowych, kultu przodków oraz posiadania genealogii rodowych sięgających nieraz dwu-trzech tysięcy lat. Nadal zdarza się, ze ród ma od ponad dwu tysięcy lat siedzibę w tej samej wsi!"

"W istocie nie można zatem być po prostu Chińczykiem; jest się Chińczykiem będąc Hunańczykiem, Shangdongczykiem, Hakkijczykiem itp., tak jak jest się Europejczykiem będąc Polakiem, Włochem czy Niemcem".

"(...) specyficzne pismo typu ideograficznego, a niebędące zapisem dźwięków jak nasz alfabet, właśnie dla komunikacji ponadjęzykowej i ono jest ważnym spoiwem narodowym (chociaż zapożyczyli je Wietnamczycy, Koreańczycy, Japończycy i inne ludy z regionu). W zasadzie jest to do dzisiaj jedno pismo, ale parlamenty chińskie od lat 20. XX w. wprowadzały pewne uproszczenia w pisowni skomplikowanych znaków. Bardzo dużą liczbę tych uproszczeń wprowadzono w ChRL. [dwa rodzaje pisma: uproszczone w publ. popularnych i pełne w klasyce i naukowych] (...) W rezultacie tej skomplikowanej sytuacji językowej Chińczyk nie tylko często nie może się dogadać z innym Chińczykiem, ale również może miec kłopoty z przeczytaniem napisu (...)".

"Chiny tradycyjnie nazywają sie Państwem Środka (Zhongguo)".

"Chiny są jedynym państwem starożytnym, które przetrwało do dzisiaj, zachowując ciągłość i tradycję. Antyk pozostaje tu źrodłem wzorców, wartości, symboli oraz inspiracji".

"Utrwalił się zwyczaj, że następna dynastia powoływała historyków do sporządzenia opisów panowania poprzedników. Oczywiście opracowywano je na podstawie owych oficjalnych zapisów codziennych oraz archiwów z przechowywanymi dokumentami. Nawet po obaleniu cesarstwa (w 1911 r.) władze nowej republiki powołały zgodnie z tym obyczajem komisję historyczną do opisania dziejów ostatniej dynastii".

"Edukacja w Chinach polegała przede wszystkim na studiowaniu historii, co uznawano za kluczowe zwłaszcza w przypadku władców i polityków".

"W dużej części Azji Wschodniej jest odwrotnie [niż w świecie zachodnim]: to nazwiska stanowią klasę zamkniętą i tylko niewiele słów może być tu użytych, zaś imiona mogą być dowolne i można je zmieniać nawet wielokrotnie, zależnie od woli zainteresowanego (choć współcześnie administracja państwowa stara się to utrudniać".


- Małgorzata Religa

"Konfucjanizm to termin używany na Zachodzie na określenie tradycji nazywanej po chińsku rujija czyli szkoła ru. Tradycja ru czyli (prawdopodobnie) specjalistów od rytuałów poprzedzała Konfucjusza [Kong Fuzi, mistrz Kong], ale to on nadał jej specyficzny charakter i uczynił jedną z najważniejszych tradycji Chin i całej Azji Wschodniej".

"Aby być ren, człowiek musi zaakceptować swoje miejsce w społeczeństwie i postępować tak, aby najlepiej wypełnić rolę wynikającą ze swego usytuowania wobec innych".

- Włodzimierz Cieciura "Chiny zamieszkuje ponad 20 mln wyznawców islamu". "Genezy [jednej z tych] społeczności upatruje się w mieszanych małżeństwach zawieranych z chińskimi kobietami przez kupców z Arabii, Persji i innych krajów zachodniej Azji".

- Wynalazki - niby się o nich wie, ale to jest znów: ogrom rozwoju cywilizacji rolniczej, technicznej, organizacyjnej (egzaminy państwowe),istniejącej w sposób ciągły i czasem wyprzedzającej Europę o np. 2 tys. lat. To ten skok Europy w ostatnich 200 latach zdaje sie na tym tle zaskakujacy.

- Mur Chiński: raczej system wałów. Ten najsłynniejszy jego obraz to tylko szczególny fragment.

- Kulturowa rola kuchni różnych regionów.

- Republika Chińska: 1911-1937, wojny 1937-49, komuniści oszczędzali siły i potem przejęli władzę, Kuomintang - ewakuacja na Tajwan (2 mln uchodźców, a tam 6 mln wyspiarzy, którzy ich nie kochali, ale ostatecznie rozsądne rządzenie ich jakoś przekonało. Tajwan - "demokracja w czasie kurateli", stopniowo rozmontowywana dyktatura)

- Mao: okres stalinowski, 1956 ruch stu kwiatow, nagle ucięty i represje przeciw ujawnionym, 58-60 wielki skok (komuny ludowe, zniszczenie rolnictwa, głód, komunizm koszarowy),usunięcie Mao, sprzątanie po wielkim skoku, 66-69 Mao wraca: rewolucja kulturalna (czerwona gwardia, czerwona książeczka),76 -aresztowanie pod śmierci Mao tzw. bandy czworga.

- Krzysztof Gawlikowski: "Bez licznych ofiar rewolucji kulturalnej, bez jej ekstremizmu i chaosu, jaki spowodowała, nie doszłoby zapewne do społecznej dyskredytacji komunizmu tak szybko. W Chinach nie został on przyniesiony przez obce czołgi, lecz zwyciężył w wojnie domowej, wbrew obcym potęgom. Zauroczenie nim znacznej części elit i społeczeństwa wiązało się z głębokim osadzeniem go w tradycji chińskiej. Dlatego reżim maoistowski może być nawet analizowany jako ostatnia, heretycka faza konfucjańskiego cesartwa".

- Lata 70: po śmierci Mao powrót Denga Xiaopinga, reformy. "nieważne czy kot jest biały czy czarny, ważne, żeby łapał myszy". KG: "jako stary komunista wcale nie miał zamiaru likwidować komunizmu w Chinach, tylko go ulepszyć". Wprowadza porządek prawny (którego przecież za Mao nie było!). Koniec kultu biedy, niech bogaci się, kto umie. A do tego największa w (pruderyjnym) świecie konfucjańskim rewolucja seksualno-obyczajowa.

- Ogromna skala przemian: od początku reform Denga przejście od społeczeństwa 80% rolniczego do 50% czyli 300-400 mln ludzi przeniosło się do miast (tyle co w Europie w ogóle w miastach?? za KG). 300 mln dźwigniętych z nędzy i prze to rozumieją prawa człowieka.

- Krzysztof Gawlikowski: "Wzorcem dla Denga stał się Singapur łączący konfucjańskie tradycje z nowoczesnością i fantastycznym rozwojem (...) Tajwanu i Korei Pd, które rozwinęły się w ramach specyficznego autorytarnego kapitalizmu, przy bardzo dużej roli państwa, podobnie jak Japonia, która za fasadą zachodniej demokracji również zachowała swoisty, konfucjański autorytaryzm opiekuńczy".

- brak koncepcji bytów absolutnych (Prawda, Piękno) - zmienność i relatywizm; zamiast dualizmu antagonistycznego dualizm komplementarny, czas nie linearny, ale cykliczny; zamiast idei prawa, zasady równości i czyichś praw - normy etykiety i rytuału; kluczowa koncepcja konfucjańska: powinności społeczne jednostki; zamiast jednostek byty grupowe (np. rodzina, a inni to obcy, nieznana chrześcijańska koncepcja bliźniego).

Że Chiny to cała wielka, zupełnie inna cywilizacja, to już wiedziałam, ale oczywiscie lektura tego Pomocnika mnie w tym utwierdziła. Po raz kolejny Pomocnik Historyczny Polityki sprawdza się jako źródło ogólnej wiedzy na dany temat, syntetycznie podanej dla laika, z ładnymi obrazkami.

- Nie ma to jak oś czasu i kalendarium na pierwszy rzut oka pokazujace ogrom...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
367
132

Na półkach:

Kolejny dobry "Przewodnik". Dowiedziałem się z niego bardzo dużo o Chińczykach i ich historii, a także o bardzo wielu różnicach kulturalnych, z jakich nie zdawałem sobie sprawy wcześniej.

Kolejny dobry "Przewodnik". Dowiedziałem się z niego bardzo dużo o Chińczykach i ich historii, a także o bardzo wielu różnicach kulturalnych, z jakich nie zdawałem sobie sprawy wcześniej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    41
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    16
  • Chiny
    3
  • Historia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Orient DW
    1
  • Przeczytane 2017
    1
  • Warto wiedzieć
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pomocnik historyczny nr 9/2012; Historia Chińczyków


Podobne książki

Okładka książki Nowa Fantastyka 501 (06/2024) Vajra Chandrasekera, John Chu, Kyōka Izumi, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Philip Madden, Mimi Mondal, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Vajra Chandrasekera...
Okładka książki Pismo. Wydanie specjalne: Wokół Podróży / Wiosna 2024 Katarzyna Kazimierowska, Dorthe Nors, Agnieszka Pajączkowska, Ewa Pluta, Adam Robiński, Filip Springer, Marek Szymaniak, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,3
Pismo. Wydanie... Katarzyna Kazimiero...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 5 (77) / 2024 Pola Braun, Patrycja Bukalska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Ada Limón, Caleb Azumah Nelson, Szymon Opryszek, Damian Piwowarczyk, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Małgorzata Żarów
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Pola Braun, Patrycj...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2024 (632-633): Numer diarystyczny Ilse Aichinger, Béla Balázs, Daniił Charms, Carlo Emilio Gadda, Michel Leiris, Karel Hynek Mácha, Jules Michelet, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Denton Welch, Antonia White, Joan Wyndham
Ocena 7,0
Literatura na ... Ilse Aichinger, Bél...
Okładka książki Znak nr 828 / 2024 Karolina Bednarz, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Olga Górska, Mariusz Grzebalski, Emilia Konwerska, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Eliza Mórawska-Kmita, Łukasz Musiał, Susan Neiman, Janusz Poniewierski, Michał Rusinek, Ola Szmida, Mateusz Urbanowicz, Jakub Woynarowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 828 / ... Karolina Bednarz, W...

Przeczytaj także