W małym domku, Głupi Jakub, Wilki w nocy

Okładka książki W małym domku, Głupi Jakub, Wilki w nocy Tadeusz Rittner
Okładka książki W małym domku, Głupi Jakub, Wilki w nocy
Tadeusz Rittner Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Złota Seria utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Złota Seria
Zielona Sowa
2010-01-01
2010-01-01
dramaty Młoda Polska Rittner

[...] "𝗪𝗶𝗹𝗸𝗶 𝘄 𝗻𝗼𝗰𝘆"
-Przewidywałam to. Julia opowiedziała mi tryumfująco, że uczyniłeś dla niej jakąś ofiarę. Nie wiem co to było, ale nie podobało mi się to w każdym bądź razie.
Wiktorze, Twój ojciec nigdy dla mnie nie uczynił żadnej ofiary.
-Droga Mamo, ja czynię zawsze tak, jak rozkazuje mi głos wewnętrzny. Nie mogę wam powiedzieć dlaczego postępuję tak a nie inaczej, ale ja mam zawsze swoje powody.
-To dobrze, moje dziecko, dobrze. Jeżeli tylko masz swoje powody to bardzo dobrze.

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔" !
Wszystkie przeczytana i wysłuchane.
Pierwsze słuchowisko zatytułowane "𝗪 𝗺𝗮ł𝘆𝗺 𝗱𝗼𝗺𝗸𝘂"
Opracowanie i reżyseria: Józef Karbowski
Jest to utwór dramatyczny z 1904 roku. Utwór cieszył się dużą popularnością w okresie Młodej Polski. W 1921 roku dramat ten został sparodiowany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza w jego sztuce W małym dworku.
Akcja utworu rozgrywa się w małym mieście w Galicji. Młoda kobieta zostaje uwiedziona przez przystojnego lekarza. Kiedy zachodzi w ciążę, lekarz decyduje się zachować z honorem i ożenić się z nią, choć wie, że w ten sposób zaprzepaszcza swoją karierę.
Autor nie ocenia ani nie kategoryzuje bohaterów. Interesuje go głównie psychologia występujących w dramacie postaci, żaden z bohaterów nie jest jednoznacznie dobry, ani jednoznacznie zły.

Józef Karbowski - Doktor;
Jadwiga Różyska - Kasia - służąca;
Jan Norwid - Szymon - robotnik;
(Mały Antek)

Czas trwania: 1:45:54

Drugie to "𝗚ł𝘂𝗽𝗶 𝗝𝗮𝗸𝘂𝗯" emisja odbyła się w 1952 roku.
Nazywa się go jednym z punktów kulminacyjnych polskiej dramaturgii „ibsenizującej”. Rittner stawia w tym dramacie drapieżnie problem prawdy i kłamstwa. Jest to także typowy dramat piątego aktu, w którym wszystko, co wyznacza bieg wypadków, stało się już w reakcji.
Tytułowy „Głupi Jakub” jest zdeterminowany moralnym nakazem wierności prawdzie. Ta zasada jego postępowania ostatecznie pozwala mu zachować godność, ale i odbiera szanse na miłość.

Alfred Łodziński - Szambelan;
Seweryna Broniszówna - Marta, siostra Szambelana;
Justyna Kreczmarowa - Hania;
Tadeusz Bartosik - Jakub;
Zbigniew Koczanowicz - Doktor;
Helena Buczyńska - Katarzyna.
Czas trwania : 1:09:18

Trzecie zatytułowane "𝗪𝗶𝗹𝗸𝗶 𝘄 𝗻𝗼𝗰𝘆" wyreżyserował Aleksander Bardini
Dramat "Wilki w nocy" wprowadza dodatkowo tonację ironiczną i motyw życia fikcją, specyficzny dla innych utworów, bliższych poetyce modernistycznej.
Znów mamy wątek kryminalny: Jan Morwicz morduje męża swojej kochanki, za którego sam ją wydał, aby zapewnić byt ich wspólnemu dziecku. Prokurator szantażowany przez kochankę mordercy (bo to on faktycznie jest ojcem dziecka) doprowadza do uniewinnienia.
W tę aferę sądową wpisany jest wątek rojeń mordercy.
Zakochany w żonie prokuratora jest przekonany o jej wzajemności.
W liście do niej wyznaje swoją winę i wierzy, że jej dyskrecja ocaliła mu życie.
Poznanie prawdy załamuje go...

Mariusz Dmochowski - Prokurator
Agnieszka Grotowska - Ada
Stanisław Jaśkiewicz - Mecenas
Ryszard Pracz - Adolf, służący
Czas trwania słuchowiska - 1:14:29

𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 ! 𝗖𝗭𝗬𝗧𝗔𝗝𝗖𝗜𝗘 𝗦Ł𝗨𝗖𝗛𝗔𝗝𝗖𝗜𝗘 ! 𝗪𝗔𝗥𝗧𝗢 !

[...] "𝗪𝗶𝗹𝗸𝗶 𝘄 𝗻𝗼𝗰𝘆"
Wiktorze, Twój ojciec nigdy dla mnie nie uczynił żadnej ofiary.

http://www.youtube.com/watch?v=g6KlDWbdyow - Głupi Jakub
http://www.youtube.com/watch?v=jNtTO47IeyA - Wilki w nocy
http://www.youtube.com/watch?v=dDbndbuqRvI - W małym domku

słuchowiska

http://www.youtube.com/watch?v=g6KlDWbdyow - Głupi Jakub
http://www.youtube.com/watch?v=jNtTO47IeyA - Wilki w nocy
http://www.youtube.com/watch?v=dDbndbuqRvI - W małym domku

słuchowiska

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Audiobooki
  • Literatura piękna