ZoOrigami

Wydawnictwo Olesiejuk
2012-01-01
2012-01-01
origami dla dzieci

Książka ta weszła w moje posiadanie dość przypadkowo, ale że kiedyś lubiłam robić origami, po przejrzeniu zawartości zatrzymałam ją sobie. Uwagę zwraca niezwykła estetyka wykonania tego niedużego poradnika dla chcących coś stworzyć z papieru- coś, w tym wypadku znaczy jakieś zwierzę, gdyż to właśnie wzory zwierząt zawarte są w "Zoorigami". Przyznam, że początkowo, po przerwie od czasów podstawówki, wzory (których trudność wykonania oznaczona jest od 1 do 3),nawet te najłatwiejsze, wydawały mi się trudne. Dzisiaj jednak, w dość szczegolnych dla mnie okolicznaściach, zechciałam spróbować zrobić coś z papieru- przypomniała mi się historia japońskiej dziewczynki chorej na raka, która leżąc w szpitalnym łóżku robiła żurawie- chciała zrobić ich jakąś zatrważającą ilość, milion, a może tysiąc... Ja moją sowę chciałam zrobić dla kogoś- udało mi się! Zaraz też zrobię jeszcze jedną, i dam ją bliskiej mi osobie... Tym razem wykorzystam już papier dołączony do książki, o przepięknych wzorach (w większości to makro- fotografie). Zwierzęta zrobione z takich kolorowych kartek są przepiękne i mogą służyć jako dekoracja czy nawet zakładki do książek. Żeby papierowe stwory były mocniejsze, warto popsikać je werniksem w sprayu- o ile oczywiście posiadamy takie coś. Jeśli chodzi o same wzory, są one różnorodne- od dość prostych (stopień 1),ale będących już formą sztuki, po zupełnie nieoczekiwanie abstrakcyjne, jak wieloryb- te są już trudniejsze. Wszystkie wyjątkowe i z jasną instrukcją wykonania.
Polecam wszystkim, którzy lubią prace manualne.

Posiadając dwójkę dzieci (a nieraz jakoby było ich pięcioro :-)) ważnym elementem naszego życia jest zabawa paluszkami. Dziecięce rączki wykorzystywane są do zabaw wszelkiego rodzaju. Rysowanie, pieczenie ciasteczek, klejenie plasteliny... co nam do głowy przyjdzie. Ostatnio na tapecie mamy origami, a właściwie zoorigami. Kwadratowa książeczka, (bardzo starannie wydana) daje niesamowite możliwości zabawy papierem. Możemy z dziećmi stworzyć zagrodę pełną papierowych zwierzaków :-). A że w czasie zabawy się zużyją... trudno zrobimy nowe. Równie kolorowe, ale za to jeszcze piękniejsze, bo przecież praktyka czyni mistrza :-)
Książka podzielona jest na działy. Mamy grupę zwierzaków domowych, zwierzaków egzotycznych i ptaków. Możemy stworzyć świnkę, niedźwiedzia, żyrafę, łabędzia i wiele wiele innych świetnych składanek. Bardzo ważne jest to, że instrukcje składania papieru są naprawdę przejrzyste. Na początku mamy kilka podstawowych figur, których opanowanie to połowa sukcesu. Potem już tylko kilka zagięć i gotowe.
Książek o origami na półkach księgarskich jest mnóstwo. Zoorigami ma jedną fantastyczną i niezastąpioną przewagę nad nimi. Oprócz instrukcji składania papieru mamy też cieniutkie bajecznie kolorowe arkusiki stworzone do zginania i tworzenia zwierzaków. Arkusików jest ponad setka, każdy wzór powtórzony dwa razy. Co więcej - przy instrukcji składania każdego zwierzaka pokazany jest sugerowany papier do jego stworzenia. Jednak można zaszaleć i stworzyć kwiecistego łabędzia, albo kawowego buldoga. Do wyboru do koloru! Na początku mojej zabawy z origami zrobiłam błąd i nie chcąc niszczyć oryginalnych arkusików, próbowałam zaginać zwierzaki na zwykłym papierze. Zniechęciłam się i wyrzuciłam nieskończoną figurkę do kosza. Okazało się że tworzenie origami na cieniutkich arkusikach to zupełnie coś innego. Zagięcia - nawet te najgrubsze - słuchają twórcy, nawet dziewięcioletniego. Zresztą sami zobaczcie. Łabędź jest samodzielnej produkcji mojej Starszej!

Już nie raz prezentowałam Wam tutaj książeczki z instrukcjami tworzenia origami i na pewno jeszcze nie raz to uczynię. Na przykład dzisiaj ;) Chciałabym przedstawić Wam bardzo obszerny, gotowy zestaw do składania.

W książce tej znajduje się aż 35 instrukcji do wykonania przeróżnych zwierzaków oraz maskotek z papieru. Spotkamy tutaj prawdziwe zoo! Jaszczurka, słoń, małpka, wieloryb, świnka, kaczka, koza, paw, ważka, motyl, piesek... Najchętniej wymieniłabym Wam wszystkie te zwierzaki, bo aż dziw bierze, że ze zwykłego papieru można wykonać takie cuda!

W książce tej znajdziemy 4 działy: Sawanny, pustynie i oceany... W gospodarstwie... Pierzaste, pokryte sierścią, z łuskami lub skrzydłami... Maskotki... Na samym początku zobaczymy kilka symboli oraz ich wytłumaczenie. Spotkamy je w dalszej części książki przy obrazkach i dzięki temu będziemy wiedzieli co one oznaczają i co należy w danej chwili zrobić. Dalej zaprezentowane zostało kilka podstawowych zgięć oraz baz. Następnie oczywiście instrukcje do wykonania tych wszystkich cudnych zwierzaków. Wszystko to przedstawione jest bardzo dokładnie i w zrozumiały sposób. Oprócz punktowanego opisu są tutaj również ilustracje pokazujące nam co powinniśmy robić krok po kroku. Wszystko tutaj jest bardzo przejrzyste i jasne, a dokładnie korzystając z instrukcji wykonanie takiego origami nie powinno być takie trudne na jakie wygląda :)

Ale koniecznie muszę wspomnieć o czymś jeszcze! Znajdziemy tutaj również AŻ 112 kartek w przeróżne wzory. Wystarczy wybrać sobie zwierzaka, którego chcemy wykonać, potem wzorek, który nam do niego pasuje, wyrwać karteczkę i tworzyć. Ułatwieniem jest tutaj również to, że przy każdej kartce z wzorem, przeznaczonej do wykonywania origami, znajduje się również napis do którego zwierzaka najbardziej pasuje wybrany papier. I jeszcze jednym plusikiem jest to, że każda kartka przeznaczona do składania origami jest w jednej linii "dziurkowana" dzięki czemu w łatwy sposób, bez niszczenia jej możemy ją wyrwać :)

No cóż, Nikodem jest jeszcze trochę za mały na tworzenie takich dzieł, ale powiem szczerze, że ja z chęcią zabrałam się za wykonanie kilku :) I mimo, że Mały nie potrafi jeszcze sam złożyć tych zwierzaków to ma ogromną radochę z zabawy nimi. Także jeżeli Wy lub Wasze pociechy macie ochotę na trochę składania to polecam tę książeczkę. Dużo przykładów zwierząt i bardzo dużo kolorowych kartek do składania to zdecydowanie udane połączenie jeżeli chodzi o origami :)

• Olesiejuk
  • Kreatywne- do uzupełnienia (kolorowanki, kalendarze itp)
  • Rękodzieło artystyczne, hobby, instruktażowe
  • 2017