Advertisement
rozwińzwiń

Philippe Pétain

Okładka książki Philippe Pétain Jerzy Eisler
Okładka książki Philippe Pétain
Jerzy Eisler Wydawnictwo: Ossolineum historia
262 str. 4 godz. 22 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
262
Czas czytania
4 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8304036657
Tagi:
Historia Francja I wojna światowa II wojna światowa Philippe Pétain Verdun Vichy Kolaboracja Państwo Francuskie
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki CzasyPismo nr 1 (21) / 2022 Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Jerzy Eisler, Aly Götz, Konrad Graczyk, Michał Hankus, Mariusz Kowoll, Bernard Linek, Aleksandra Namysło, Jarosław Neja, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Piotr Rygus, Mirosław Sikora, Krzysztof Tarka, Bogusław Tracz, Mirosław Węcki, Dariusz Węgrzyn
Ocena 6,0
CzasyPismo nr ... Grzegorz Bębnik, Ad...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Ocena 6,0
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Ocena 7,3
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
220

Na półkach: ,

Historia ciekawej i kontrowersyjnej postaci, żołnierza, który od odsuwanego na dalszy plan wojskowego w okresie przed pierwszą wojną światową, przeszedł na pozycję bohatera, gdy potrafił, stawiając wbrew innym dowódcom Wielkiej Wojny, na taktykę defensywną, utrzymać pozycje francuskiej armii i przeciwstawić się niemieckiej ofensywie, ale i demoralizacji wewnątrz armii, aż po okresie międzywojennego splendoru i kariery politycznej, dotarł do roli przywódcy okrojonego państwa idącego na kolaborację z Hitlerem, a skończył skazany za tę postawę po drugiej wojnie światowej.
Biografia jest krótka, dość oszczędna, bardzo konkretna. Pokazuje rys osobisty, postawy, charakter kobieciarza, być może pewne słabości, które później odbiją się na przyjęciu dość narcystycznej postawy w okresie państwa Vichy. Mamy opisaną karierę wojskową, która zakończyłaby się rozczarowaniem gdyby nie wybuch wojny i klęska ofensywnych zapatrywań dowództwa francuskiego. Bardzo krótko potraktowany jest okres międzywojenny, gdy ruszyła kariera polityczna Petaina, prowadząca go do najwyższych urzędów, a zwieńczyła się objęciem władzy za cenę kolaboracji z hitlerowcami.
Całościowo to ciekawy rys biograficzny, stroniący od wyrazistych jednostronnych ocen, a pokazujący szarości tego niezwykłego człowieka, dobrego dowódcy, kobieciarza, kolaboranta, męża stanu, narcysty o tendencjach do autokratycznych rządów. Na pewno to postać kontrowersyjna, na swój sposób tragiczna, jednak trudna w ocenie, a przez to jeszcze bardziej interesująca.
Kolejna z serii biografii Ossoloneum, która mnie nie zawiodła.

Historia ciekawej i kontrowersyjnej postaci, żołnierza, który od odsuwanego na dalszy plan wojskowego w okresie przed pierwszą wojną światową, przeszedł na pozycję bohatera, gdy potrafił, stawiając wbrew innym dowódcom Wielkiej Wojny, na taktykę defensywną, utrzymać pozycje francuskiej armii i przeciwstawić się niemieckiej ofensywie, ale i demoralizacji wewnątrz armii, aż...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1062
1014

Na półkach: , , , , ,

Bardzo dobra biografia pióra polskiego historyka. Autor ukazał chronologicznie życiorys Petaina, który stał się sławny dopiero na starość. Najpierw jako bohater, potem jako zdrajca.
W chwili wybuch I wojny światowej pułkownik Petain czekał już tylko, aż upłyną mu dwa lata do upragnionej emerytury. Zdaniem przełożonych nie nadawał się na generała. W odróżnieniu od wychowanych w nacjonalistycznym hurraoptymizmie i rewanżyzmie przełożonych, Petain był w porównaniu z nimi defetystą. Nie chciał tak szafować życiem ludzkim, jak to robili inni, za co kochali go żołnierze. I to mu dało popularność oraz stanowisko Naczelnego Wodza sił francuskich.
Niestety, to czego dokonał Petain od czerwca 1940 r. zmieniło odbiór jego postaci, nie tylko we Francji, ale przede wszystkim za granicą.
Autor znakomicie pokazuje, że konserwatywny i kolaboracyjny reżim marszałka (a później Lavala) cieszył się znacznym poparciem społecznym. Francuzi nie chcieli umierać, nie chcieli okupacji, chcieli żyć w sposób jak najbardziej podobny do tego, jak było przed wojną. Coś jak obecna reakcja społeczeństwa na pandemię. Najlepszym dowodem jest to, że skazano go jednym głosem (14:13),a sędziowie przysięgli (niezawodowi) byli wybrani spośród tych, którzy glosowali w 1940 r. przeciwko powierzeniu władzy oskarżonemu.
Z pracy Eislera można wysnuć wniosek, że skazując Petaina i kilku kolaborantów społeczeństwo francuskie chciało zaprzeczyć akceptacji polityki marszałka uległości wobec Hitlera.
Autor stara się być maksymalnie obiektywny. Język jest prosty i łatwy a wywody nie są przeładowane faktami, datami i nazwiskami. Bardzo dobra i wartościowa pozycja.

Bardzo dobra biografia pióra polskiego historyka. Autor ukazał chronologicznie życiorys Petaina, który stał się sławny dopiero na starość. Najpierw jako bohater, potem jako zdrajca.
W chwili wybuch I wojny światowej pułkownik Petain czekał już tylko, aż upłyną mu dwa lata do upragnionej emerytury. Zdaniem przełożonych nie nadawał się na generała. W odróżnieniu od...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , ,

Tytułowy bohater był postacią niezwykle kontrowersyjną i Autor starał się pokazać go możliwie wielostronnie. To najwyraźniejsza cecha tej książki. Zrywa ona z niekorzystnym (ale i niepełnym) obrazem Pétaina jako zdrajcy i kolaboranta. Autor przedstawił złożoność problemu i nie podał czytelnikom gotowej "odpowiedzi" w najistotniejszej kwestii. Biografia ukazuje Pétaina od jego młodości, nauce w szkole wojskowej i mozolnie zdobywanych kolejnych awansów poprzez nagły sukces okresu 1914-18, późniejszą sławę zwycięzcy wielkiej wojny aż po kolaborację i uwięzienie na wyspie Yeu. Wyjaśnia też w jakimś stopniu fenomen sukcesu tego, bądź co bądź, defetysty. Przy okazji jest też ta książka panoramą dziejów III Republiki i państwa Vichy, którym Autor nie szczędzi krytycznych uwag. Ogólnie rzecz biorąc, jest to naprawdę ciekawa książka, w której czytelnik zobaczy nie tylko osobę marszałka-kolaboranta, ale i zrozumie trochę problemy, które doprowadziły do upadku III Republiki w 1940 r.

Tomasz Babnis

Tytułowy bohater był postacią niezwykle kontrowersyjną i Autor starał się pokazać go możliwie wielostronnie. To najwyraźniejsza cecha tej książki. Zrywa ona z niekorzystnym (ale i niepełnym) obrazem Pétaina jako zdrajcy i kolaboranta. Autor przedstawił złożoność problemu i nie podał czytelnikom gotowej "odpowiedzi" w najistotniejszej kwestii. Biografia ukazuje Pétaina od...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    9
  • Historia
    3
  • Biografie
    2
  • II wojna światowa
    2
  • I wojna światowa
    2
  • 0.1.Do kupna
    1
  • XX wiek
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Philippe Pétain


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne