Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci

Okładka książki Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci Daniel Falconer
Okładka książki Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci
Daniel Falconer Wydawnictwo: Amber Cykl: The Hobbit Chronicles / Kroniki "Hobbita" (tom 2) albumy
albumy
The Hobbit Chronicles / Kroniki "Hobbita" (tom 2)
An Unexpected Journey, Chronicles: Creatures & Characters
Amber
2013-04-16
2013-04-16
Aleksandra Jagiełowicz, Maja Kittel

Okładka książki Baśnie: Cztery pory roku Tony Akins, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Jimmy Palmiotti, Bill Willingham
Baśnie: Cztery... Tony Akins, Mark Bu...
Okładka książki Baśnie: Folwark Zwierzęcy Mark Buckingham, James Jean, Steve Leialoha, Daniel Vozzo, Bill Willingham
Baśnie: Folwar... Mark Buckingham, Ja...
Okładka książki Gra o tron. Powieść graficzna, tom 1 Daniel Abraham, George R.R. Martin, Tommy Patterson
Gra o tron. Po... Daniel Abraham, Geo...

Bardzo polecam tę książkę dla fanów Hobbita a także dla osób , które chcą wiedzieć jak robi się stroje. Mi szczególnie spodobali się elfowie.Ja osobiście bardzo polecam!

SAME FILMY NIE WYSTARCZĄ

Oto kolejny dodatek do filmowego „Hobbita” i kolejna znakomita książka, która udowadnia, że tego typu publikacje wcale nie muszą być odcinaniem kuponów od znanej marki.

Tolkiena i jego Śródziemie zna chyba każdy. Ich obecność w popkulturze trwa już od blisko osiemdziesięciu lat, rozbudzając wyobraźnię milionów czytelników. Sam autor za życia wydał jedynie cztery powieści, po śmierci wyszły jeszcze kolejne, w opracowaniu jego syna, ale tym niewielkim przecież dorobkiem, odmienił świat literatury. Filmowa adaptacja „Hobbita”, nakręcona dekadę po „Władcy pierścieni”, nie tyle przypomniała o autorze i jego dziełach – Tolkien w końcu nigdy nie zniknął ze świadomości i zainteresowania kolejnych pokoleń – ile pozwoliła na pojawienie się wielu tzw. tie-inów, w tym „Kroniki” właśnie.

Jaka jest to pozycja? Szczególnie na tle innych, podobnych, jak na przykład rewelacyjne „Przewodniki” po „Niezwykłej podróży” i „Pustkowiu Smauga”? Przecież i tam nie brakowało ciekawostek o postaciach, ich tworzeniu etc. i były to źródła zdecydowanie wyczerpujące. To prawda, ale jak się okazuje mnóstwo rzeczy pozostało jeszcze do opowiedzenia, a „Kronika 2” w niczym nie ustępuje obu w/w pozycjom.

To co w niej dostajemy to przekrój przez wszystkie znaczące postacie. O ile w „Przewodniku” były to głownie krasnoludy, tu na czytelników czeka parada wszystkich ras. Haobbici. Elfy. Krasnoludy. Orki. Czarodzieje. Gobliny. Ba! Mamy nawet Kamienne Olbrzymy i zwierzęta występujące w pierwszym filmie! Treść książki stanowią zaś wypowiedzi aktorów i wszystkich możliwych członków ekipy z Weta, ujawniających nawet najdrobniejsze szczegóły kreowania bohaterów. Strona graficzna natomiast to pełna paleta przepięknych zdjęć z filmu i planu, a nawet… gadżetów z Hobbitem związanych.

Osobny akapit muszę poświęcić też jakości wydania. Tak piękny album musiał otrzymać właściwą oprawę i zdecydowanie tak się właśnie stało. Świetny papier, znakomita jakość druku, twarda, tłoczona, przyjemna w dotyku oprawa. W środku czeka nawet rozkładówka pozwalająca porównać wzrost poszczególnych postaci. Jednym słowem: super!

I choć może moje zachwyty stają się już nudne, nic nie mogę na to poradzić. Nie będę na siłę szukał negatywnych aspektów. Szczególnie, że dzięki „Poradnikom” i „Kronice” odkryłem tak wiele rzeczy, że filmy, które dotychczas były dla mnie niestrawne, zaczęły mi się podobać. Dlatego zachęcam Was do sięgnięcia po te pozycje.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/05/18/hobbit-niezwykla-podroz-kronika-2-sztuka-tworzenia-postaci-daniel-falconer/

SAME FILMY NIE WYSTARCZĄ

Super przewodnik po filmie.Jest tam trochę o charakterze postaci oraz o robieniu protez,podkładaniu głosów,Wyrabianiu rąk itp.Polecam dla fanów filmu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Następna kronika opisująca jak powstawał film Hobbit. I muszę powiedzieć, że pierwszy był o niebo lepszy, może głównie dlatego, że w tej części było dużo powtórzeń tego co już przeczytałam w jedynce. Było tu też więcej tekstu niż obrazków, mimo to znowu można było dzięki niej wyobrazić sobie jak wiele pracy włożono w ten film. Dla zagorzałych kolekcjonerów pozycja jak najbardziej obowiązkowa, reszta z nas może sobie darować, ewentualnie pożyczyć i obejrzeć.

Wspaniały dodatek dla fanów, pięknie wydany, z mnóstwem zdjęć. Myślę, że szczególnie może spodobać się osobom interesujących się samym procesem powstawania filmu. Pokazuje ogrom pracy i zaangażowania twórców w celu powołania do życia mieszkańców Śródziemia. Gorąco polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugi tom Kroniki o filmie "Hobbit" jest jeszcze ciekawszy (i dłuższy) niż pierwszy. Po jego przeczytaniu jestem jeszcze bardziej zadziwiony pietyzmem twórców, przejawiający się na każdym etapie - od koncepcji postaci, przez stroje, fryzury, charakteryzację aż po akcent i sposób mówienia. Czapki z głów!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna encyklopedia wiedzy na temat pracy charakteryzatorów nad tym cudownym widowiskiem.

• Tolkienistyka
  • Śródziemie

Dodaj cytat z książki Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 2. Sztuka tworzenia postaci