Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej

Okładka książki Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej Chantal Mouffe
Okładka książki Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej
Chantal Mouffe Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Przewodniki Krytyki Politycznej
Tytuł oryginału:
On the political
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2008-07-05
Data 1. wyd. pol.:
2008-07-05
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361006268
Tłumacz:
Joanna Erbel
Tagi:
Politologia filozofia polityki idee polityczne demokracja prawica lewica
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
86
22

Na półkach:

Bardzo wartościowa pozycja. Pokazuje jak powinno się myśleć o polityce w ogóle, nie redukując jej jedynie do "zarządzania".

Bardzo wartościowa pozycja. Pokazuje jak powinno się myśleć o polityce w ogóle, nie redukując jej jedynie do "zarządzania".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
174
158

Na półkach:

Zdecydowanie najlepszy z dotychczas przeczytanych przeze mnie "Przewodników Krytyki Politycznej"; autorka omawia i poddaje krytyce poglądy między innymi Carla Schmitta, Ulricha Becka, Anthony'ego Giddensa, Jurgena Habermasa, Richarda Rorty'ego, Richarda Falka i Andrew Straussa, Antonio Negriego i Michaela Hardta, i wielu jeszcze innych myślicieli.

Generalnie, polemizuje z liberalnym globalizmem politycznym i postmodernizmem, przeciwstawiając im klasyczną nowoczesną koncepcję polityczności i policentrycznego porządku światowego opartego na równowadze mocarstw, co zaczerpnęła od Carla Schmitta. Mniej uwagi autorka poświęca krytyce globalizacji ekonomicznej, skupiając się przede wszystkim na jej warstwie politycznej, a w zasadzie na liberalnych próbach zniesienia polityki i zastąpienia jej globalnym społeczeństwem obywatelskim, zuniformizowanym na liberalną modłę.

To czyni jej pracę interesującą bynajmniej nie tylko dla lewicowców, choć również dla nich wartościową, bo starającą się ożywić i nadać nowego wigoru socjaldemokracji, pochłoniętej u progu XXI w. w zasadzie już całkowicie przez lewicowy liberalizm. Dla lewicy perspektywa autorki jest jednak o tyle niebezpieczna, że czyni ona jej hasła ideowe kwestią przygodności i zdobycia bądź też utrzymania hegemonii. W porównaniu z perspektywą liberalną, relatywizuje je zatem.

Dla prawicowca, owa relatywizacja idei lewicy będzie czymś bardzo atrakcyjnym, choć jej zakres zdecydowanie niezadowalający - w końcowych partiach książki, autorka przytomnie zaznacza, że jej pluralizm nie obejmuje stanowisk negujących zasady ustroju demoliberalnego, choć też wykluczenie zwolenników tych perspektyw ma u niej wymiar wyłącznie polityczny, nie zaś etyczny jak w liberalizmie. Prawicowiec całkowicie podpisze się natomiast pod wnioskami autorki dotyczącymi porządku międzynarodowego.

Książęczkę Chantal Mouffe należy zatem polecić wszystkim; prawicowcom, lewicowcom, jak i czytelnikom zainteresowanym współczesną filozofią polityczną, przegląd stanowisk której znajdą tu omówiony.

Zdecydowanie najlepszy z dotychczas przeczytanych przeze mnie "Przewodników Krytyki Politycznej"; autorka omawia i poddaje krytyce poglądy między innymi Carla Schmitta, Ulricha Becka, Anthony'ego Giddensa, Jurgena Habermasa, Richarda Rorty'ego, Richarda Falka i Andrew Straussa, Antonio Negriego i Michaela Hardta, i wielu jeszcze innych myślicieli.

Generalnie, polemizuje z...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
40
10

Na półkach: , ,

Świetne w tej książce jest to, że krytykuje powszechne podejście do demokracji i ładu politycznego oparte na dążeniu do konsensusu ostatecznego. Mouffe twierdzi, że w demokracji nie może coś takiego nastąpić, zawsze muszą istnieć spierające się siły, zawsze musi być wybór między nimi. Trochę - tak mi się wydaje, choć mogę się mylić - jak u Hegla: synteza nigdy nie jest ostatnia, ustanowiona raz na zawsze.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy interesują się regułami rządzącymi światem polityki.

Świetne w tej książce jest to, że krytykuje powszechne podejście do demokracji i ładu politycznego oparte na dążeniu do konsensusu ostatecznego. Mouffe twierdzi, że w demokracji nie może coś takiego nastąpić, zawsze muszą istnieć spierające się siły, zawsze musi być wybór między nimi. Trochę - tak mi się wydaje, choć mogę się mylić - jak u Hegla: synteza nigdy nie jest...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    53
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    8
  • Filozofia
    3
  • Polityka
    2
  • Lit. francuska i okolice
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • KP etc.
    1
  • 2014
    1
  • Studia kulturowe i nie tylko
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polityczność. Przewodnik Krytyki Politycznej


Podobne książki

Okładka książki Socjologia. Kluczowe pojęcia Anthony Giddens, Philip W. Sutton
Ocena 8,0
Socjologia. Kl... Anthony Giddens, Ph...
Okładka książki Jak myślą państwa. Racjonalność w polityce zagranicznej John Mearsheimer, Sebastian Rosato
Ocena 8,0
Jak myślą pańs... John Mearsheimer, S...
Okładka książki Psychologia społeczna Tomasz Grzyb, Bogdan Wojciszke
Ocena 7,5
Psychologia sp... Tomasz Grzyb, Bogda...

Przeczytaj także