rozwińzwiń

Literatura. Nauka. Herezja. Snerg

Okładka książki Literatura. Nauka. Herezja. Snerg Rafał Nawrocki
Okładka książki Literatura. Nauka. Herezja. Snerg
Rafał Nawrocki Wydawnictwo: Gdański Klub Fantastyki Cykl: Anatomia Fantastyki (tom 18) językoznawstwo, nauka o literaturze
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Cykl:
Anatomia Fantastyki (tom 18)
Wydawnictwo:
Gdański Klub Fantastyki
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393120659
Tagi:
snerg s-f
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 1(38) 2013 Cory Doctorow, Rafał Nawrocki, Łukasz Orbitowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Benjamin Rosenbaum, Emil Strzeszewski, Lavie Tidhar
Ocena 6,2
Fantastyka Wyd... Cory Doctorow, Rafa...
Okładka książki Grabarz Polski #3 Grzegorz Fortuna Jr, Marek Kowalski, Rafał Nawrocki, Piotr Pocztarek, Łukasz Radecki, Redakcja dwutygodnika Grabarz Polski, Kamil Skolimowski, Skura, Wiktor Ulański
Ocena 7,0
Grabarz Polski #3 Grzegorz Fortuna Jr...
Okładka książki Fantastyka wydanie specjalne 1 (14)/2007 Jacek Komuda, Rafał Nawrocki, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lucius Shepard, Connie Willis, Zbigniew Wojnarowski
Ocena 7,0
Fantastyka wyd... Jacek Komuda, Rafał...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
321
99

Na półkach: ,

Nie będę ukrywał, że postać Adama Wiśniewskiego zaczęła mnie fascynować jeszcze zanim przeczytałem jakąkolwiek jego powieść. Natrafiłem jakoś przy okazji, przypadkiem, na stronę o jego twórczości, chcąc dowiedzieć się czegoś o teorii nadistot.

Nawrocki dał mi tu pełniejszy obraz Snerga. Nie na tyle bym się nasycił. Wiśniewski wciąż będzie dla mnie atrakcyjnym pisarzem-filozofem i to nie z uwagi na swoje manie, egocentryzm i zdolność do niesamowitej kreacji niepojących traktatów o ludzkim determinizmie i związanych z tym przeszkodach w postaci pytania o to czym jest humanizm, co znaczy być człowiekiem.

Paradoksalnie postać pisarza nęka mnie w myślach przez jego własne demony. Te które pozwalały mu, mimo, iż zdarzało mu się ocierać o geniusz, w jednej chwili wepchnąć się w objęcia grafomanii. Te, które siały w nim niepokój, doświadczały go i w życiu prywatnym, a ostatecznie doprowadziły do kresu.

Owszem, Snerg nie był doskonały, ale była to perfekcyjna niedoskonałość, gdyż wydała na świat "Robota" i samego Wiśniewskiego. Możliwe, iż w innym wydaniu pisarz nie odróżniłby się od pozostałych, przeciętnych autorów. Trzeba więc Snerga przyjąć w całości, nie zaś z dobrodziejstwem inwentarza.

Nawrocki dokonał świetnej syntezy snergowskiego imaginarium. Nie szczędził go tam gdzie było to konieczne, a chwalił słusznie i sprawiedliwie to w czym Wiśniewski był znakomity - skłonności do projekcji metafizycznej składni własnych (ale i społecznych) obaw. Prócz może wykraczających trochę poza średnią błędów korektorskich (głównie literówek) nie mogę się przyczepić do czegoś na poważnie. Należą się Nawrockiemu podziękowania za pierwsze poważne opracowanie dotyczące jednego z ważniejszych polskich pisarzy zaliczanych, w przypadku rzeczonego autora słusznie, bądź nie, do nurtu sf. Dziękuję więc wylewnie.

Nie będę ukrywał, że postać Adama Wiśniewskiego zaczęła mnie fascynować jeszcze zanim przeczytałem jakąkolwiek jego powieść. Natrafiłem jakoś przy okazji, przypadkiem, na stronę o jego twórczości, chcąc dowiedzieć się czegoś o teorii nadistot.

Nawrocki dał mi tu pełniejszy obraz Snerga. Nie na tyle bym się nasycił. Wiśniewski wciąż będzie dla mnie atrakcyjnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
481
476

Na półkach:

"Literatura. Nauka. Herezja. Snerg" to monografia powieści "Robot", starająca się umiejscowić ją w kontekście twórczości autora i w krajobrazie literatury w ogóle; monografia, dodajmy, wzbogacona komentarzami do późniejszych dzieł Wiśniewskiego-Snerga i paroma innymi atrakcjami. Nawrocki włożył sporo pomyślunku i niemały wysiłek w analizę skomplikowanego i dziwacznego materiału, nad którym nawet sam autor - jak przypuszczam - nie w pełni panował. Jestem niezwykle wdzięczny za tę przenikliwość; jest to jedyny znany mi tekst, który rzeczywiście sięga głęboko w warstwę znaczeniową "Robota", zamiast zadowalać się okrągłymi sloganami. Przez chwilę byłem nawet bliski spojrzenia przychylniejszym okiem na "Według łotra", ale mimo wszystko zwyciężyła we mnie niechęć do nijakiego klimatu i bałaganiarskiej konstrukcji tej powieści. Warto wspomnieć, że Nawrocki nie wybiela Snerga i nie pomija milczeniem jego potknięć, jak choćby kuriozalnej teorii "naukowej" znanej pod tytułem "Jednolita teoria czasoprzestrzeni", ale mimo to oddaje pisarzowi, co mu należne. Bardzo solidna robota - za wyjątkiem kulejącej korekty.

"Literatura. Nauka. Herezja. Snerg" to monografia powieści "Robot", starająca się umiejscowić ją w kontekście twórczości autora i w krajobrazie literatury w ogóle; monografia, dodajmy, wzbogacona komentarzami do późniejszych dzieł Wiśniewskiego-Snerga i paroma innymi atrakcjami. Nawrocki włożył sporo pomyślunku i niemały wysiłek w analizę skomplikowanego i dziwacznego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • Fantastyka i okolice
    1
  • Polonistyka, literaturoznawstwo i okolice
    1
  • Nowości roku 2011
    1
  • Chcę przeczytać (niedomowe)
    1
  • Książki z którymi mieszkam
    1
  • Literatura polska
    1
  • W kolejce
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Literatura. Nauka. Herezja. Snerg


Podobne książki

Przeczytaj także