Kocie sprawy w sztuce

Okładka książki Kocie sprawy w sztuce Alicja Szubert-Olszewska
Okładka książki Kocie sprawy w sztuce
Alicja Szubert-Olszewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki sztuka
sztuka
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2013-01-01
2013-01-01
9788361199878
kocie sprawy w sztuce sztuka kot koty

Całkiem fajna, aby obejrzeć obrazki i odłożyć na półkę. Opracowanie merytoryczne słabe, korekty językowej chyba nie było, bo trafiają się nawet literówki w nazwach własnych. O sztuce współczesnej polskiej autorka ewidentnie nie ma pojęcia, bo jej wybór sprawia wrażenie, jakby risercz prowadziła na Facebooku.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo sympatyczna książka. Krótkie teksty o wizerunkach kotów w sztuce od dawnych cywilizacji po sztukę współczesną, pisane w najlepszym popularyzatorskim stylu. Większość to analiza fragmentów obrazów sztuki europejskiej ale są też koty na plakatach, w ilustracjcah książkowych w rzeźbie a nawet w chińskich tradycyjnych wycinankach (kot okładkowy). Sporo wiedzy ogólnej dotyczącej historii sztuki, skrótowo ale dobrze podanej, sporo o sztuce polskiej.

Koty od zawsze budziły u ludzi fascynację. Stworzenia te są pełne tajemniczości i sprzeczności, obdarzone są przewrotną naturą. Nawet te mruczące i łaszące się do nóg, chodzą własnymi drogami; nawet te potulnie śpiące na kolanach potrafią w nocy stać się dzikimi drapieżnikami; wreszcie nawet zwykłe dachowce potrafią być pełne dumy i kociego majestatu.
W starożytnym Egipcie koty były uważane za zwierzęta święte, w późniejszych epokach uważano, że obdarzone są nadprzyrodzonymi mocami przez samego diabła, aktualnie koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi (tak, tak, podobno coraz częściej niezależni i zapracowani ludzie na swojego czworonożnego przyjaciela wybierają kota zamiast psa!). Odrębną kategorię kotów stanowią lwy, którym przypisywano takie cechy jak odwaga, siła, majestat czy mądrość.

Fascynacja kotami znalazła swoje odzwierciedlenie także w sztuce i właśnie temu zagadnieniu swoją książkę poświęciła Alicja Szubert-Olszewska. "Kocie sprawy w sztuce" to ładnie wydany album-opracowanie przybliżający najważniejsze dzieła sztuki, w których przedstawione zostały koty, lwy, pantery i inni reprezentanci kociego rodu. Lektura tej pozycji to także krótkie i przystępne przypomnienie z historii sztuki.

Choć koty (zwłaszcza domowe) nie są ulubionymi zwierzętami malarzy, rzeźbiarzy i innych artystów, to wydawnictwo to z pewnością bardzo przypadnie do gustu każdemu kociarzowi. "Kocie sprawy w sztuce" polecam więc w szczególności każdej kociej mamie i każdemu kociemu tacie!

W starożytnym Egipcie...

• Koty
  • Art&Architecture
  • Artystyczne
  • Wishlist
  • Do kupienia
  • Ga-gatti
  • #architektura, sztuka i muzyka

Dodaj cytat z książki Kocie sprawy w sztuce