Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa

2014-06-02
2014-06-02
Janusz Ochab
Stalin II wojna światowa

Wbrew pozorom treść jest mocno okrojona z faktów, momentami jest to bardziej "laurka" dla Żukowa niż praca dokumentalna i dodatkowo z ogromną ilością wypełniaczy jakimi są zwykłe opisy wojny niemiecko-radzieckiej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałem tę pozycję i powiem szczerze, że trochę się zmęczyłem. Wydaje mi się że powodem tego jest to, że Autor pisał biografię Żukowa, a wiele stron książki to zwyczajny opis wojny niemiecko-radzieckiej. W wojenne wydarzenia Autor wplata epizody z życia Żukowa, ale jest tego niestety w moim odczuciu za mało jak na biografię. Opisy wojny też są bardzo uogólnione, przez co znawcy tego okresu nic ciekawego w tej pozycji po prostu nie znajdą. Trochę ciekawszy jest opis życia Żukowa po II wojnie światowej, kiedy spadł z piedestału obalony przez Stalina, a później udało mu się na trwałe na ten piedestał wejść raz jeszcze. Na pewno Żukow to postać tak nietuzinkowa, że zasługuje na dużo lepszą biografię, a ta może być jedynie wstępem dla czytelników mniej temat znających. Książkę wzbogaca szereg map o pewnym stopniu ogólności. Wydanie solidne tj. szyta w twardej oprawie. Autor w niektórych miejscach forsuje teorie z którymi polemizują współcześnie piszący o wojnie niemiecko-radzieckiej rosyjscy historycy. Można sobie podarować.

Za sprawą autora powstała zbudowana na faktach, obalająca mity, biografia wielkiego stratega Armii Czerwonej. Spektakularnych zwycięstw Żukowa z czasów II Wojny Światowej nawet Stalinowi nie udało się podważyć. Dlatego też pod koniec swojego życia niezwykle pastwił się nad nim.

Geoffrey Roberts odkłamuje pokrętną historię II Wojny Światowej i czasu dyktatury Stalina. Ale jak się okazało to nie tylko wielki wódź widział w Żukowie wroga. Po śmierci Stalina szefem państwa został Chruszczow, który początkowo współpracował z Żukowem, ale gdy zauważył jak jaka jest jego gwiazda, próbował zmieść go pod dywan historii.

Generał Stalina Robertsa to nie pozycja, której oczekiwałem. Trzeba jednak oddać Bogu, co boskie a Cesarzowi, co cesarskie. Widoczny jest wkład pracy detektywistycznej Autora, ale jako „lubiciel” strategii wojskowości oczekiwałem bardziej analizy poczynań oraz drobiazgowego planowania operacji bojowych. Miast tego znalazłem opisy i porównania źródeł, z których i tak nie wiadomo, kto kłamał gdyż historię w tym parszywym Kraju Rad pisano kilka razy od nowa i to pod dyktando kolejnego dyktatora. Z pewnością znajdą się tacy, którzy zachwycą się tą pozycją „jak murzyn blaszką”. Parafrazując Grzesiuka ja wysiadam z tej pozycji i ostatnie 100 stron zamknąłem bez żalu i chęci powrotu.

Książka Robertsa to wnikliwa biografia jednego z najważniejszych radzieckich dowódców ubiegłego stulecia. O rzetelności pracy brytyjskiego historyka świadczą wykorzystane przez niego źródła. Nie bazował tylko i wyłącznie na dziennikach Żukowa, ale odwołując się do bogatej dokumentacji (archiwalia, dzienniki innych dowódców czy terminarz Stalina),potrafił zdemaskować zawarte w nich upiększenia w biografii marszałka. Poza takimi smaczkami „Generał Stalina” jest nie lada gratką dla miłośników strategii (opisom towarzyszą dobrze opracowane mapy),II wojny światowej i Rosji. Również czytelnicy pasjonujących biografii nie powinni czuć się zawiedzeni historią o pochodzącym z nizin społecznych radzieckim marszałku.

• Papier
  • II wojna światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • XX wiek

Dodaj cytat z książki Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa