Legenda nieświętego Marcina

powieść przygodowa
Novae Res
2014-02-11
2014-02-11

Okładka książki Atlas komunikacji miejskiej. Województwo zachodniopomorskie Piotr Dutkiewicz, Remigiusz Grochowiak
Atlas komunika... Piotr Dutkiewicz, R...
Okładka książki Atlas komunikacji miejskiej. Województwo wielkopolskie Sylwia Chrobot, Piotr Dutkiewicz, Remigiusz Grochowiak
Atlas komunika... Sylwia Chrobot, Pio...

Bravo. Debiut literacki, a porządna literatura.

Bravo. Debiut literacki, a porządna literatura.

Zabawna i lekka, szybko się czyta. Polecam

Zabawna i lekka, szybko się czyta. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacyjna. Brakuje mi takich książek, dowcipnych i zabawnych, przy których można wypocząć i nie mieć wrażenia straconego czasu. Szkoda tylko,że tak szybko się kończy,bo po przeczytaniu ostatniego rozdziału poczułam ukłucie żalu,że więcej już nie ma. Czekam na kolejną książkę i mam nadzieję ,że będzie trzymać poziom.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bardzo mi się podobała. Nie mogłam się oderwać i przeczytałam w jeden dzień. Ale książka jest napisana w formie opowiadań, więc można sobie ją rozłożyć na raty, jak ktoś nie ma czasu. Jest tu dużo dowcipów i śmiesznych historii, a akcja dzieje się szybko, bez zbędnych opisów. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czyta się bardzo gładko. Humor podobny do sienkiewiczowskich przygód Zagłoby. Przypomina też nieco komiksowe perypetie Kajka i Kokosza :-).

Polecam na poprawę nastroju.

Polecam na poprawę nastroju.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest zaskakująco dobra, nie brakowało na prawdę zabawnych momentów, jest jednak - moim zdaniem - niedopracowana. Marcin Igła oraz jego przygody powinny zostać nieco bardziej rozpisane, niektóre historie przelatywały zdecydowanie zbyt szybko. Autor powinien dać czytelnikowi czas na zapoznanie się z otoczeniem i bohaterami. Boli mnie bardzo niespodziewane zakończenie, które mogło by zostać przedłużone o kilka kolejnych stron, a może i nawet rozdziałów. Brakowało mi również dokończenia historii druida i pokąsanych przez żmije kompanów. Mam nadzieję, że autor pracuje już nad kolejną książką przygód Marcina oraz to, że książka będzie miała przynajmniej dwa razy więcej stron.

W prasłowiańskich czasach, gdy Państwo Lecha dopiero zaczynało się kształtować, żył niezwykły dyplomata – Marcin Igła. Był przebiegły, inteligentny i niesamowicie cwany. Potrafił zwalczyć Smoka Wawelskiego, przechytrzyć poselstwo germanów, czy zaprzyjaźnić się z owianymi złą sławą druidami. O jego losach opowiada „Legenda nieświętego Marcina” autorstwa Piotra Dutkiewicza.

Marcin Igła ma trudne zadanie, jest doradcą Lecha – władyki kształtującego się dopiero Państwa. Aby przechytrzyć wrogów, którzy otaczają gród ze wszystkich stron, Igła tworzy Oddział Dywersyjno-Obronny. Do jego składu wchodzą: Przemko, który podstępem bez zgody swego pana zdobył gród Lubush, Wit morderca niesprawiedliwego grododzierżcy Janosza oraz Bolko niezbyt rozgarnięty syn Lecha. Mężczyźni wspólnie wyruszają w świat, aby spełnić swe poselstwo.

Mimo, że akcja jest przeniesiona do czasów pierwszych Słowian, bogów Peruna, czy Lela i Polela nie jest to powieść historyczna. Można odnaleźć w niej współczesne wątki, np. powiedzenia typu: „A świstak siedzi i zawija w te liście” (sreberka byłyby przesadą),co często doprowadzało mnie do niekontrolowanych parsknięć śmiechu.

Piotr Dutkiewicz pisze z humorem, ale ponadto wyśmienicie wprowadza czytelnika w świat osad otoczonych palisadami, świat kapłanów wznoszących modły do wielu bogów oraz w świat okrutnych walk między zwaśnionymi plemionami. Historia jest ciekawie opowiedziana, widać że autor miał dobry pomysł. Niezwykle interesujący jest główny bohater – charakterny, nieugięty mężczyzna o bolesnej przeszłości. Dutkiewicz nie poprzestał jednak na charakterystyce Marcina, równie dobrze opisał postaci drugo i trzecioplanowe. Moim ulubionym bohaterem jest nieco tępawy Bolko, który swoimi nielogicznymi dialogami rozbawiał mnie do łez. Myślę, że książka będzie dobrą lekturą zarówno dla miłośników fantasy, jak i dla historyków z zamiłowania. Gorąco polecam!

Wiecie, co działo się na ziemiach polskich zanim stały się Polską? Katalog naszych narodowych legend jest szalenie bogaty i wszystkie opowiadają wiele pięknych rzeczy, ale dużo bardziej porywające mogą okazać się historie pisane nie „ku chwale narodu”, ale ku uciesze Czytelnika. Legenda Nieświętego Marcina jest świetnym tego przykładem.
Skusił mnie tytuł i opis na obwolucie. Jako osoba rozmiłowana ostatnio w klimatach historyczno-fantastycznych z przyjemnością sięgnęłam po tę książkę spodziewając się dobrej powieści zręcznie tworzącej świat tak nam bliski, a jednocześnie tak daleki. Niby Polska, ale przecież tak inna, dawna, dziwna. Oczekiwałam dość sporo otwierając tę powieść. Nie zawiodłam się. Autor- Piotr Dutkiewicz- przenosi nas w czasy rodzącego się państwa Polan i z prawdziwym wdziękiem przedstawia nam swoją wizję młodej Polonii.

Pełna recenzja:

Skusił mnie tytuł i opis na...

Bardzo przyjemna i wciągająca powieść. Znakomity klimat i duża porcja dowcipu. Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Proste, dowcipne opowiadania, które łączą się w logiczną całość. Wszystkie kręcą się wokół postaci tajemniczego Marcina Igły. Humorem i sposobem pisania książka bardzo przypomina mi cykl o Jakubie Wędrowyczu (nie wiem, dlaczego!).

• Klimaty słowiańskie i Slavic book
  • Średniowiecze