Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy

Wiktor Bołba Wydawnictwo: The Facto biografia, autobiografia, pamiętnik
The Facto
2014-04-16
2014-04-16

Okładka książki Legia Warszawa 1916/2016 Wiktor Bołba, Grzegorz Karpiński, Robert Piątek, Robert Piątek
Legia Warszawa... Wiktor Bołba, Grzeg...
Okładka książki Kici. Lucjan Brychczy – legenda Legii Warszawa Wiktor Bołba, Lucjan Brychczy, Grzegorz Kalinowski
Kici. Lucjan B... Wiktor Bołba, Lucja...

Okładka książki Roy Keane. Druga połowa Roddy Doyle, Roy Keane
Roy Keane. Dru... Roddy Doyle, Roy Ke...
Kici. Lucjan B... Wiktor Bołba, Lucja...
Okładka książki Przegrany Grzegorz Król, Paweł Marszałkowski, Maciej Słomiński
Przegrany Grzegorz Król, Pawe...

Książka bardzo dobra. Świetnie opisana historia jednego z najlepszych polskich piłkarzy. Książka tym lepsza będzie dla fanów stołecznej drużyny. Moim zdaniem momentami ciut przekoloryzowana, momentami postać głównego bohatera jest wygładzona, lecz niewątpliwie jest ona godna polecenia. Zawiera różne ciekawe historie i anegdoty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Znakomicie przybliża sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich piłkarzy wszech czasów. Przede wszystkim możemy poznać go jako człowieka z krwi i kości - dowiadujemy się jakie były jego pozaboiskowe wady i zalety. wszystko to zostało napisane w sposób przejrzysty i zachęcający czytelnika do dalszej lektury. Liczę na to, że nie jest to ostatnia książka napisana przez Wiktora Bołbę.

Aby dzieje wybranego człowieka nadawały się do opisania, nie może to być życiorys czarno-biały. Tutaj mamy przykład gdzie nie tylko on taki nie jest, ale wręcz mieni się różnymi kolorami - raz pozytywnymi, ciepłymi, a innym razem ostrymi, ciemnymi. Wszystko zaczyna się w Stargardzie Gdańskim, potem przenosi się do Łodzi, najbardziej ukochanej przez Deynę - Warszawy, w której przebywa 12 lat i przy okazji prezentuje się w barwach narodowych, zostając jednym z najlepszych piłkarzy w historii. Potem jest jeszcze Manchester i... amerykański sen, z którego piłkarz nigdy się już nie wybudził...

Najlepsza z biografii wybitnego piłkarza Legii, świetnie się czyta.

Najlepsza z biografii wybitnego piłkarza Legii, świetnie się czyta.

Na półkach: , , , , , , ,

bardzo dobra książka.Jedna z lepszych biografii, które czytałem. Wydawać by się mogło, że pozycja ta będzie z serii "biografii pisanych na kolanach przed odpisywaną osobą", nic bardziej mylnego. Wiktor Bołba wieloletni kibic Legii oraz apologeta talentu Kazimierza Deyna prezentuje świetnie opracowaną i napisaną dobrym językiem biografię, którą czyt się jednym tchem. Autor nie tylko rok po roku opisuje karierę piłkarza i obok rozgrywek klubowych opisuje ze szczegółami mecze w reprezentacjach. W książce zaskakuję świetna znajomość kariery Deyny po wyjeździe do Anglii i USA, co potwierdza kunszt autora. Dodatkową zaleta biografii jest próba scharakteryzowania Kazimierza jako człowieka, męża, ojca czy kolegi pokazując jego życie prywatne i wpływ tego życia na karierę zawodową i życiowe wybory. Jedyne co obniża wartość książki jest fakt, że to książka popularnonaukowa wobec czego brakuję rozbudowanej bibliografii oraz przypisów, jednak nie jest to koniczne w tego typu publikacjach Polecam książkę nie tylko fanom piłki nożnej lat 60 i 70 ale również tym, których interesuje wzloty i upadki w życiu sportowców.

Deyna: geniusz futbolu, książę nocy!

Wydawnictwo The Facto ukazuje książkę Kazimierza Deyny. Jednego z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. Reprezentanta Kraju, Mistrza i Wicemistrza Olimpijskiego, brązowego medalistę Mistrzostw Świata. Człowieka, który ma swój pomnik, którego imieniem nazwano trybunę stadionu Legii. Piłkarza, który porównywany był do Di Stefano, Cruyffa i Beckenbauera, którego chwalił sam Pele. Z drugiej strony również wygwizdanego, z i z nałogami.

Książka zaczyna się słowem wstępnym autorstwa byłego piłkarza miedzy innymi właśnie Legii Warszawa - Aleksandar'a Vukovića. Na końcu znajdziemy obszerne statystyki wszystkich meczów Deyny, które później znajdują się w ogólnym podsumowaniu. Na samym końcu ciekawostka: zaproszenie na "Szlak Deyny". Książkę zdobią również cztery wkładki zdjęciowe.

Autor przybliża nam Kazika nie tylko ze strony piłkarskiej w postaci meczów, bramek, gry, pierwszych kroków na boisku czy transferów, ale także co czyni książkę bardzo ciekawą, ze strony prywatnej. Dzięki czemu widzimy, że Deyna nie jest Bogiem, o czym wspomina autor, ale zwykłym człowiekiem z zaletami i słabościami.

Książka nie jest jakby się mogło wydawać laurką piłkarza, który zginął tragicznie. Wręcz przeciwnie. Autor porusza wiele spraw prywatnych z życia piłkarza, omawiane są tematy uzależnienia od alkoholu czy hazardu, ale także wielkiej słabości Kazika do kobiet i licznych zdradach.

Każdy dział zaczyna się od najważniejszego cytatu w nim zawartego. Książka ułożona jest w sposób chronologiczny od 1947 roku do 1990, po czym znajdują się dwa rozdziały opisujące lata 1990-2011 i rok 2012.

W lekturze znajdziemy także wiele ciekawostek. Nie raz można się pośmiać jak w przypadku nieznajomości języka angielskiego przez Deyne, którzy ściągał od Gorgonia. W jednej z rubryczek było trzeba podać zawód, wówczas Gorgoń wpisał Górnik. Deyna myśląc, że chodzi o klub bez zastanowienia wpisał Legia.

Książka zdecydowanie godna polecenia nie tylko fanom Legii Warszawa, ale także każdemu kibicowi polskiej reprezentacji, a także pasjonatom historii polskiego futbolu i fanom Kazimierza Deyny.

Deyna: geniusz futbolu, książę nocy!

Bardzo fajnie opisana historia Deyny. Dużo więcej informacji o poza boiskowym życiu Pana Kazia - W porównaniu do książek o Deynie - Szczepłek i Kołtoń

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ideał biografii. Przedstawia zarówno wspaniałe, jak i ciemne strony Deyny. Wybitna pozycja!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna książka o wspaniałym piłkarzu. Bez nadmiernego słodzenia i wybielania, pokazane dobre i złe strony Deyny, aż do tragicznego końca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna opowieść o jednym z najlepszych polskich piłkarzy. Kaka doprowadził reprezentację Polski i Legię do największych sukcesów. Ale też był zwykłym człowiekiem pełnym różnych wad i słabostek. Warto.

• Sport
  • Piłka nożna