Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku

Okładka książki Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku Agnieszka Janas
Okładka książki Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku
Agnieszka Janas Wydawnictwo: Bosz nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Bosz
2014-10-21
2014-10-21

Fashionistki z PRL-u

Książka jest zdecydowanie dla pasjonatów polskiej mody, szczególnie lat 50 i 60. Napisana w formie krótkich wspomnień kilku bohaterek, z których większości nawet nie znam. Można znaleźć sporo ciekawostek, jest dość dużo zdjęć, ale na dłuższą metę temat dość monotonny i męczący. Na szczęście szybko można dobrnąć do końca.

Moją motywacją do sięgnięcia po tę książkę, poza oczywiście fascynacją modą, była chęć bliższego zaznajomienia się z czasami kiedy urodziła się i dorastała moja mama. A kiedy już przewróciłam ostatnią stronę, zapytałam ją gdzie kupowała ubrania. Dostałam odpowiedź spójną z opowieściami bohaterek - zamiast ubrań nabywało się materiały, które następnie zawoziło się do krawcowej, która wyczarowywała z nich cuda.

Rozmówczyniami autorki są kobiety z przeróżnych warstw społecznych. Znajdziemy tu znane nazwiska, brylujące na światowych estradach, ale również kobiety wiodące spokojny żywot, z dala od błysku fleszy. I właśnie ta różnorodność w doborze bohaterek bardzo przypadła mi do gustu. Nauczycielka, pielęgniarka, ekonomistka, aktorka, tancerka - każda z inną historią i bagażem doświadczeń, ale wszystkie pasjonujące się modą.

Kiedy cofamy się w myślach do lat 50. i 60. to od razu widzimy PRL, długie kolejki w sklepach, wieczne problemy z brakiem asortymentu oraz słaby dostęp do informacji ze świata. Jak tu zatem znaleźć sukienki czy marynarki, które zadowolą gusta elegantek? I to właśnie w tej książce jest najciekawsze. Kobiety, w tamtym okresie musiały dwoić się i troić, aby znaleźć ubranie, które chwyci za serce nie tylko je same, ale również ludzi dookoła.

Książka jest bogato zdobiona fotografiami, a że moda lubi wracać, to sięgajcie po nią, oglądajcie i grzebcie w szafach mam i babć w poszukiwaniu perełek!

Mój bookstagram: my.books.shelf

Dobrze mi się to czytało, do tego rzeczywiście sposób wydania książki piękny. Najciekawsze dla mnie kilka ostatnich stron z wywiadem z jednym z nestorów polskiej fotografii, mimo ponad 90-ciu lat nadal w dobrej formie- Pana Jerzego Neugebauera.

Przyjemna w odbiorze pozycja, w sam raz na wolny wieczór, który ma się ochotę spędzić w nostalgicznym klimacie.

Książka składa się z kilkunastu historii, w których bohaterki opowiadają o swoich wspomnieniach związanych z ubraniami z lat młodości. Opowieści są krótkie, jest w nich trochę anegdotek, trochę ciekawostek, trochę tęsknoty za przeszłością, trochę refleksji nad współczesnością. Nie dają jakiejś specjalistycznej wiedzy, nie rysują niuansów historycznych - ot, taki styl pogawędki przy herbatce.

Wydanie jest staranne (wręcz rzekłabym - luksusowe!),na grubym papierze, z dużą ilością fotografii, więc po prostu przyjemnie się trzyma tę książkę w ręku. Myślę, że osoby zainteresowane historią polskiej mody spędzą z tą pozycją kilka miłych chwil.

To są wspomnienia polskich gwiazd i celebrytek z lat 50. i 60., a nie żadna moda uliczna!!! Jak można tak wprowadzać w błąd?

"Elegantki" to bogato ilustrowane wspomnienia trzynastu różnych kobiet dotyczące polskiej mody ulicznej lat 50. i 60. XX wieku. Wśród dzielących się swoimi doświadczeniami w tej materii znajdziemy, zarówno znane aktorki, modelkę i charakteryzatorkę, jak też "zwykłe" kobiety: nauczycielkę, farmaceutkę, czy ekonomistkę, a nawet mamę autorki tej książki. Są to osoby z różnych środowisk i miast, pochodzące z rodzin o różnych statusach społecznych i o różnych zasobach materialnych. Każda z nich opowiada o swoich strojach z tamtych trudnych czasów, o tym jak je zdobywały i jak w tych ubraniach zadawały szyku na ulicy.

Nie jest to jednak publikacja szczególnie odkrywcza, czy zawierająca jakieś nowe i wyjątkowe spostrzeżenia. Tak naprawdę każda z pań, których wypowiedzi są przytoczone, mówi to samo: że czasy były ciężkie, że liczył się spryt i pomysłowość w strojach, że ważne też było znaleźć dobrą krawcową, że niektóre ubrania i materiały zdobywało się dość dziwnymi drogami i sposobami, że były bazary z darami z Zachodu, a sukienki z zasłonek to nie było wtedy nic nadzwyczajnego. Wydaje mi się, że ta publikacja to dla jej bohaterek po prostu taka sentymentalna podróż w czasie i możliwość podzielenia się swoimi wspomnieniami z czasów młodości. A dla czytelnika może być wejrzeniem w świat i czasy być może nieznane, zagłębieniem się w życie zwykłych kobiet w czasach PRL.

Warto zauważyć, że tę publikację charakteryzuje bardzo ładne i staranne wydanie, widać, że wydawnictwo bardzo przykłada do tego wagę. Wspomniany już bogaty zasób fotografii wydrukowany jest, wraz z treścią książki, na dobrym papierze kredowym, oprawiony w estetyczną twardą okładkę z wyklejką i kapitałką w kontrastowym kolorze. Ciekawy i wartościowy jest również słowniczek zamieszczony pod koniec, który wyjaśnia różne terminy użyte w książce, a niekoniecznie znane współcześnie, np. "trumniaki".

Delikatnie rozczarowanie, bardzo ogólnikowa pozycja i przedstawiająca w kółko to samo. Każda z przedstawionych pań, opowiada bardzo zbliżone historie, skąd brały materiały, gdzie szyto im ubrania, czy ktoś im dostarczał. Książka miała w sobie wielki potencjał, a wyszedł ogólny zarys, że właściwie po rozdziale, czy dwóch nie ma sensu czytać dalej, najwyżej można ilustracje.

O gustach się nie dyskutuje ale w tego typu książce o modzie, o elegantkach jak sam tytuł wskazuje, oczekuję, że zobaczę naprawdę wystrzałowe kreacje, nie ważne czy te codzienne czy wieczorowe. W tej pozycji tego zdecydowanie zabrakło.

Zarówno ubrania jak i same zdjęcia bohaterek zawarte w książce są mocno przeciętne. Nie spodziewałam się poziomu Vogue czy Elle ale czułam się jakbym oglądała album ze zdjęciami własnej babci z lat 50 i 60. Moja babcia, zarówna jedna jak i druga momentami była ubrana lepiej niż te panie. I nie moje babcie nie należały do jakiejś elity czy wyższej klasy w PRL.

Raczej nie polecam.

Średniak tekstowy i graficzny, może zainteresować starsze pokolenie

Zachęcona ciekawą recenzją książki zdecydowałam się po nią sięgnąć. Niestety książka dla mnie, jako przedstawicielki pokolenia dzisiejszych 20-latków, okazała się obca, powtarzalna i zupełnie nieinspirująca. Nie wątpię, iż "czasy były inne", ale dobór zdjęć i treści uważam za co najmniej przeciętny, pomimo, iż bohaterki wybrane do opowiadań to postacie ważne, wykraczające poza standardowy obraz przedstawicielek swojego pokolenia. Wywiady z nimi są zbyt krótkie, sprowadzają sie do stwierdzenia, iż "w sklepach nic nie było i trzeba było iść do krawcowej". Nieliczne anegdoty i ciekawostki z życia prywatnego nie pozwalają na doszukanie się atmosfery tych czasów. Dramatyczne niekiedy losy kobiet są niezrozumiałe, jakby spłaszczone, ograniczone do minimum treści. Tymczasem może lepiej byłoby ograniczyć się do barwniejszych postaci, ale wejść w ich sytuację głębiej, pozwolić im na swobodną wypowiedź, poprowadzić wywiad-rzekę? Z drugiej strony, mamy książkę wydaną na pięknym, grubym papierze, z piękną okładką, choć dobór zdjęć jest przeciętny, wiele z przedstawionych obrazów to dla mnie widok typowej matki-polki, a przecież miało być o elicie modowej Polski powojennej. Zabrakło mi w tej lekturze kobiet eleganckich, z wyższych sfer, światłych, obytych, które rozwodziłyby się nad sztuką ubioru tamtych czasów samą w sobie, a nie nad swoją biografią. Wydaje mi się, iż pozycja niestety nie przybliży lat 50. i 60. młodszym czytelnikom, a u starszych, pamiętających ten okres pozostawi pewien niedosyt.

Średniak tekstowy i graficzny, może zainteresować starsze pokolenie

• Moda