Mokra Działoszyn 1939.

Okładka książki Mokra Działoszyn 1939. Andrzej Wesołowski
Okładka książki Mokra Działoszyn 1939.
Andrzej Wesołowski Wydawnictwo: ZP Grupa Sp. z o.o. militaria, wojskowość
906 str. 15 godz. 6 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
ZP Grupa Sp. z o.o.
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
906
Czas czytania
15 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363829230
Tagi:
druga wojna światowa mokra kampania wrześniowa wrzesień 1939
Średnia ocen

9,3 9,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
331
303

Na półkach: ,

Podobno to głosy czytelników o potrzebie wznowienia pracy „Mokra Działoszyn 1939”, która ukazała się siedem lat temu w serii wydawniczej „Biblioteka Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego”, skłoniły autorów do ponownego zajęcia się tym tematem. Jeśli to prawda, to rzeczywiście było warto. Książka, która powstała w wyniku ich pracy jest znacznie bogatsza od pierwszego wydania (które też miałem okazję czytać),nie tylko pod względem objętości, liczby rozdziałów (doszły trzy nowe) i szaty ikonograficznej, ale przede wszystkim różni się zawartością merytoryczną, gdyż piszącym udało się dotrzeć do wielu nowych źródeł, które wzbogaciły warstwę faktograficzną opowieści o pierwszych bojach wrześniowych Wołyńskiej Brygady Kawalerii i 30. Poleskiej Dywizji Piechoty. Od razu trzeba podkreślić, że jest to opracowanie dosyć drobiazgowe i z tego powodu może okazać się trudne do przebrnięcia dla kogoś, kto oczekuje tylko ogólnych informacji.
Pracę otwiera studium osłony kierunku łódzkiego w okresie międzywojennym. Kolejne rozdziały poświęcono przygotowaniom wojennym i mobilizacji wspomnianych wielkich jednostek, które z chwilą wybuchu wojny weszły w skład dowodzonej przez generała Wiktora Thommee Grupy Operacyjnej „Piotrków”. Warto zaznaczyć, że przedstawiono w nich również mało znane zagadnienie, takie jak działalność wywiadu niemieckiego (wraz z polskim przeciwdziałaniem),nastroje ludności pogranicza i przygotowania władz administracyjnych na wypadek konfliktu. Do obu rozdziałów dołączono obsady personalne jednostek.
Walki 30. Poleskiej Dywizji Piechoty w dniach 1-2 września 1939 roku omawia dr Andrzej Wesołowski. Baza źródłowa tego rozdziału została znacznie powiększona o kolejne dokumenty i przekazy w formie relacji, głównie pochodzące z Bundesarchiv-Militararchiv we Freiburgu, wykorzystane również w części tego samego autora o działaniach niemieckiego XVI Korpusu Armijnego. Korpus ten był przeciwnikiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii, której działania szczegółowo opisuje dr Juliusz Tym, odwołując się także do nowych źródeł i ustaleń literatury. Tę część publikacji zamyka opis działań polskiego lotnictwa oraz obrony przeciwlotniczej w pasie działania GO „Piotrków”.

Najciekawszym okazuje się być przedostatni rozdział poświęcony zapomnianemu obrońcy ojczyzny, koniowi wojskowemu. Dotyczy on pozyskiwania koni do służby w Wojsku Polskim, ich kategoryzacji zmieniającej się na przestrzeni lat, zasad przygotowywania do służby wojskowej oraz mobilizacji. Z kolei publikację zamyka fragment o uzbrojeniu 2. dywizjonu artylerii konnej oraz plutonów artylerii pułków piechoty: mowa o 75 mm armacie wz. 1902/1926, który jest smutnym świadectwem jak przestarzałym i zużytym sprzętem musiało się nasze wojsko posługiwać wobec napaści agresora.
Podsumowując, całość wypada lepiej niż dobrze ze względu na poważne potraktowanie tematu, drobiazgowe analizy, precyzyjne opisy, a także pewien podświadomy hołd oddany żołnierzowi polskiemu walczącemu nad wyraz długo przeciwko przeważającemu wrogowi. Wszak Francja broniła się tyle co my, a potencjał i rezerwy miała o wiele większe.

Podobno to głosy czytelników o potrzebie wznowienia pracy „Mokra Działoszyn 1939”, która ukazała się siedem lat temu w serii wydawniczej „Biblioteka Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego”, skłoniły autorów do ponownego zajęcia się tym tematem. Jeśli to prawda, to rzeczywiście było warto. Książka, która powstała w wyniku ich pracy jest znacznie bogatsza od pierwszego wydania...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Wrzesień 1939
    1
  • 1
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mokra Działoszyn 1939.


Podobne książki

Przeczytaj także