Legenda o Sally Jones

2015-05-12
2015-05-12
Agnieszka Stróżyk
Agnieszka Stróżyk

Okładka książki Banzai. Japonia dla dociekliwych Zofia Fabjanowska-Micyk, Joanna Grochocka
Banzai. Japoni... Zofia Fabjanowska-M...
Okładka książki Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola Thé Tjong-Khing, Sy...
Okładka książki Spóźniłem się do szkoły, bo... Davide Cali, Benjamin Chaud
Spóźniłem się ... Davide Cali, Benjam...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Żelazny Olbrzym Ted Hughes, Chris Mould
Żelazny Olbrzym Ted Hughes, Chris M...

Krótkie wprowadzenie do przygody Sally Jones.

Krótkie wprowadzenie do przygody Sally Jones.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przepiękna powieść graficzna z 2008 roku szwedzkiego grafika Jakoba Wegeliusa. W 2009 roku otrzymała szwedzką literacką nagrodę Augusty.
Książka opowiada historię gorylicy Sally, którą od momentu porwania z dżungli dotykają trudne doświadczenia, których przyczyną jest człowiek. Wrażliwe, inteligentne stworzenie o ludzkich cechach pragnie miłości, ciepła, czułości, dobra. Pokłada w życiu dużo nadziei na zmianę na lepsze. Spotyka ją dużo przykrości, bólu nie tylko psychicznego, samotności, a w dodatku jej ukochany orangutan Baba łamie jej serce.
Antropomorfizacja Sally i pokazanie świata z jej perspektywy pokazuje ze wzmocnioną siłą prymitywizm, okrucieństwo, agresję, bezduszność rodzaju ludzkiego.
Książka jest mądra i przepiękna nie tylko ze względu na fabułę i jej wymowę, ale także na przepiękne ilustracje autora.

Zdecydowanie polecam dla dzieci i dorosłych! ❤️

Sympatyczna historia małpy Sally Jones, która miała ogrom nieprzyjemnych przygód, a i tak na końcu była szczęśliwa. 🤍🌻

Na półkach: , , , , , ,

Ta pełna zwrotów akcji książka to piękna opowieść o potrzebie przyjaźni, tęsknocie i nadziei na lepsze jutro. To historia o gorylicy ze złamanym sercem i bezwzględnych ludziach, którzy wykorzystują ją do swych celów. Rządni sławy i pieniędzy nie widzą w niej żywej żywej istoty... Nie dbają o jej uczucia...
Więcej:

Piękna książka i pod względem treści, jak i ilustracji. Po przeczytaniu tego tytułu, natychmiast kupiłam drugą książkę tego autora tj. "Małpa mordercy".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fantastyczna książka! Nie wiem, ile prawdy kryje się w tej historii, ale została tak poruszająco napisana i tak świetnie zilustrowana, że wciągnęliśmy ją w trzy wieczory, kończąc z łzami w oczach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zbiegiem okoliczności przeczytałam dzieciom w krótkim odstępie czasu dwie książki, których głównymi bohaterami są starsi mechanicy marynarki handlowej. Przypadek o tyle ciekawy, że, jak sądzę, nie jest to częsty wybór zarabiających piórem, bez względu na to czy piszą dla dorosłych, czy dla dzieci. Kapitan, nawigator, rubaszny bosman, to i owszem: ale chief z maszyny? W odniesieniu do mądrej i wzruszającej książeczki pani Barbary Gawrykuk „Baltic” ograniczyłam się jedynie do przyznania wielu gwiazdek. Oceniając książkę Jakoba Wegeliusa, chciałam powiedzieć, że jest doprawdy niezwykła: tak w warstwie ilustracyjnej, jak i pisarskiej; edytorsko pozycja wręcz z kategorii "SZTUKA". Historia refleksyjna, niektórzy powiedzą nazbyt poważna i smutna, dla oczu i uszu małego dziecka. Koniec jest jednak szczęśliwy, choć nie naiwny. Wierzę, że przejdzie pomyślnie przez wstępną weryfikację licznych rodziców i zyska głębokie uznanie wielu dzieci, także tych niechodzących jeszcze do szkoły. Dodatkowy plus za bardzo liczne odniesienia do Józefa Conrada Korzeniowskiego.

Właśnie mamy na tapecie. Pierwsze czytanie od deski do deski, mój 5-latek przepadł -pełen zachwyt. Ja to samo. Kolejne czytania już dziurawe, bo wszystkie sceny, gdzie ludzie są okrutni i źli (czyli co jakieś 2 strony),omijamy. Wspaniała. I niestety, prawdziwa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Ta opowieść ma swój początek w tropikalną burzową noc przed stu laty. Wtedy to, głęboko w afrykańskiej dżungli, urodziła się gorylica. Tamtej nocy nie świeciły ani gwiazdy, ani księżyc. Dlatego nestor stada wywróżył, że małpę dotknie w przyszłości wiele nieszczęść.”

Wydawało by się, że to będzie zwykła książka o gorylu, złapanym w afrykańskiej dżungli. Ot taka historyjka, jak to goryl „przechodzi z rąk do rąk, z cyrku do cyrku” i tak dalej i tak dalej.
Tymczasem, oczywiście, ale wcale tak nie jest.
Wszystko przez to, że Jakob Wegelius, nadał Sally cechy tak bardzo ludzkie, że tylko człowiek bez serca i empatii nie straci dla niej serca.

Tyle tylko, że tacy ludzie chyba rzadko czytają książki, więc zakładam, że każdemu kto po tę książkę sięgnie skradnie ona serce już po pierwszych kilku stronach.
Widzimy tu ludzi okiem gorylicy, która traktowana jest jak prezent, zabawka, narzędzie zbrodni, cyrkowy rekwizyt, ale i sprzątaczka, kierowca, kucharka a nawet mechanik okrętowy.
We wszystkich tych sytuacjach, wszystkich z wyjątkiem pewnej bardzo bliskiej przyjaźni z mechanikiem okrętowych, Sally traktowana jest przedmiotowo. Jak niewolnik.
Jak jeden z setek tysięcy ludzi, porwanych, jak ona, z afrykańskiej dżungli, obwożonych po świecie dla przyjemności lub zysku innych ludzi.

Jest tu miejsce na miłość, złamane serce, oszustwo, ale i na wierną przyjaźń, która pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, gdy wszelką nadzieję ogranicza gruby żelazny łańcuch przypięty do obroży.

Czy ta książka ma jakiś happy end?
To już musicie sprawdzić sami, bo tak jak wiele, na prawdę wiele tematów poruszonych w tej książce jest potraktowane w nieoczywisty sposób tak i zakończenie nie wydaje się czarno-białe.

Tak czy inaczej - polecamy z całego serca.
Książka na pewno zamąci Wam w głowie i każe spojrzeć na zwierzęta trochę innym okiem a ilustracje pozostaną Wam w głowie na długo.

Książka definitywnie do wspólnego czytania. Jest trudna, zmusza do zastanowienia, ale chyba właśnie o to chodzi - by dziecko uczyło się od nas, dorosłych, co jest dobre, a co złe, co jest w porządku, co nie i czego możemy się spodziewać od innych ludzi - nie tylko miłości, ale i oszustwa i wszystkiego co mroczne i niesprawiedliwe.

„Pewnego wieczora stało się to, co stać się musiało. Kaspar Meyer pił cały dzień i zachciało mu się sprawić Sally Jones porządne lanie. Ale tym razem rzeczy potoczyły się inaczej niż zwykle ….”

Historia, jak ilustracje, chwytają za serce. Główna bohaterka - gorylica, rodzi się w tropikalną burzową noc, kiedy na niebie nie świecą gwiazdy ani księżyc. A to wróży dla niej same kłopoty. I tak przepowiednia się sprawdza. Bo kłopoty to drugie imię gorylicy. Nawet kiedy już wydaje się, że trafia na właściwe osoby, że to jest miejsce dla niej, po chwili jej los się odwraca, świat sprzeniewierza się przeciw niej. A ona choć przygnębiona, to wytrwale i z ogromną siłą brnie do przodu, próbuje swoich sił, zdobywa nowe umiejętności (bo zdolna jest nieprawdopodobnie). I tak poznajemy z nią kolejnych ludzi (którzy zachowują się mniej przyzwoicie niż zwierzę),kraje, perypetie, pływamy statkami, lądujemy nawet w dżungli.

• Dla dzieci
  • 2015