Opowiadania i nowele

Okładka książki Opowiadania i nowele Bolesław Prus
Okładka książki Opowiadania i nowele
Bolesław Prus Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I klasyka
klasyka
Biblioteka Narodowa: Seria I
Ossolineum
2009-01-01
2005-01-01

Nowele stare, ale problemy, idee, emocje - żywe i aktualne. Wspaniała przygody w historię losów człowieczeństwa, które, pomimo upływu czasu, wcale aż tak się nie różnią, objawiają się tylko w innych sprawach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zbiór przeróżnych opowiadań Prusa - niektóre są króciutkie, inne naprawdę długie, po kilkanaście "rozdziałów". Każda historia ma coś innego do przekazania, dotyczy zupełnie innych bohaterów. Część opowiadań snuje się spokojnie i powoli, ale nie w negatywnym znaczeniu, nie nudzą. Polecam spróbować, całkiem lekko się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo fajnie mi się czytało trzy nowele: "Antek", "Katarynka", "Z legend dawnego Egiptu" oraz "Kamizelkę". Nadmienię tylko, że ta ostatnia wymieniona przeze mnie była lekturą szkolną i to był mój pierwszy raz z Bolesławem Prusem. A najbardziej to mi się podobał Antek - kolejna podróż w czasie do niespiesznego, wiejskiego i pracowniczego życia. Polecam każdemu.

Pleśń świata i sen, ratują ocenę.

Pleśń świata i sen, ratują ocenę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nowela "Z legend dawnego Egiptu" to prawdziwy literacki brylant.

Nowela "Z legend dawnego Egiptu" to prawdziwy literacki brylant.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Małe formy Prusa to perełki. "Kamizelka" to chyba najpiękniejsze opowiadanie o miłości, które przeczytałam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co tu dużo mówić, małe dzieła sztuki Prusa zebrane do kupy, żeby cały ten literacki skarb mieć przy sobie. Proste wartości plus świetna obserwacja świata, fascynacja drugim człowiekiem i opisywanie poszczególnych osobników z humorem i swego rodzaju wujkową czułością. Kocham Cię, wujku Prusie.

• Lektury
  • Studia
  • Klasyka
  • Bolesław Prus

Dodaj cytat z książki Opowiadania i nowele