Maigret i żona kasiarza

Okładka książki Maigret i żona kasiarza Georges Simenon
Okładka książki Maigret i żona kasiarza
Georges Simenon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Komisarz Maigret (tom 38) Seria: Seria z Gawronem kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 38)
Seria z Gawronem
Maigret et la grande perche
Wydawnictwo Dolnośląskie
2005-07-01
2005-07-01
Daria Demidowicz-Domanasiewicz
maigret żona kasiarza georges simenon

Długa Tyka to kobieta. I choć przezwisko nic Maigretowi nie mówi zna ją dobrze. Kilkanaście lat temu, żeby uniemożliwić mu jej aresztowanie, rozebrała się do naga odmawiając założenia odzieży. Dziś – jak sama zaznacza – nie musi się jej obawiać, bo i oglądać już nie ma czego. Jest żoną Alfreda, doskonałego kasiarza, choć pechowca. Alfred zaplanował kolejny „ten jedyny” skok, który miał im przynieść wielkie pieniądze, a za cel obrał sobie willę pewnego wrednego dentysty. Niestety, w skoku przeszkodziła mu obecność... zwłok w rzeczonej willi. Teraz się ukrywa, bo jego ucieczka nie została niezauważona. Podjęte przez Maigreta działa doprowadzają jedynie do zniechęcenia i przekonania, że ktoś go wpuszcza w maliny. Do czasu, aż zagląda do pewnego sklepu żelaznego. To dobre informacje i tylko rozsądek powstrzymuje go od pląsania z zadowolenia niczym zakochana nastolatka. Nie przeczuwa, że podejmuje się naprawdę ciężkiej walki, z ludźmi zdeterminowanymi, którym naprawdę blisko do psychopatów.
Doskonale napisane dialogi, z logarytmicznie rosnącym napięciem.

Georges Simenon reprezentuje trochę inne podejście do kryminału.
Seria z komisarzem Maigretem zawiera zbiór dość krótkich książek. Mała objętość ma jednak swoją zawartość. Szybka akcja, sporo dialogów. Ta część też jest wciągająca i przyjemnie się ją czyta. Da się lubić.
Brak tu krwawej zbrodni i szaleńczych pościgów, ale jest komisarz, który spokojnie, krok po kroku rozwiązuje zagadkę. Poplątaną zagadkę, której tropy biegną jakby od końca.
Mam jeszcze kilka części w swojej biblioteczce i chętnie po nie sięgnę.

Georges Simenon reprezentuje trochę inne podejście do kryminału.

6,5. Bardzo lubię tę serię ze względu na to że książki te są wciągające, krótkie i przyjemne. Uwielbiam Maigreta który zawsze siedzi w swoim biurze z piwem i kanapkami. Raczej nie jestem fanką krwawych historii wiec Simenon jest autorem idealnym dla mnie. Jego największym atutem według mnie są opisy. Uśmiecham się zawsze przy fragmentach z żoną bohatera i ich milczącym porozumieniu, oraz przy opisach głównego bohatera który siedzi w kawiarnii i myśli.

Czytałam tę książkę w podróży i doskonale spełniła ona swoją rolę. Umiliła mi nudę transportu oraz oczekiwania. Może i spodziewałabym się, że dialogi powinny być lepiej uzasadnione i mogłabym przyczepić się do niezbyt wnikliwej analizy psychologicznej bohaterów, ale szybkie tempo książki rekompensowało jej ewentualne wady. W tym akurat wydaniu przeszkadzały nieco literówki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Większość tekstu to dialogi, które sprawiają, że książkę szybko się czyta.

Większość tekstu to dialogi, które sprawiają, że książkę szybko się czyta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Kryminały
  • Kryminał
  • 2 Kryminał/thriller
  • Przeczytane w 2018
  • Chcę przeczytać: serie i cykle
  • Klasyka kryminału
  • Kryminalna obsesja 🔎👣

Dodaj cytat z książki Maigret i żona kasiarza