Śladami Pitagorasa

Okładka książki Śladami Pitagorasa Szczepan Jeleński
Okładka książki Śladami Pitagorasa
Szczepan Jeleński Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
1995-01-01
1951-01-01
8302028576
Pitagoras matematyka ciekawostki

Okładka książki Podstawy fizyki cz.2 David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker
Podstawy fizyk... David Halliday, Rob...
Okładka książki Tablice matematyczne Alicja Cewe, Halina Nahorska, Irena Pancer
Tablice matema... Alicja Cewe, Halina...
Okładka książki Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki Jacek Banaszkiewicz, Marek Kazimierz Barański, Stefan Ciara, Marek Kunicki-Goldfinger
Poczet królów ... Jacek Banaszkiewicz...

W parze z "Lilavati" tegoż autora ukochana książka mego dzieciństwa. Mnóstwo ciekawych zadań matematycznych, które nauczyły mnie niestandardowego myślenia.

Jak pokochać królową nauk? - recepta jest prosta - przeczytać książkę Pana Jeleńskiego. Świetna pozycja pełna zagadek, ciekawostek, prostych rozwiązań no i trików matematycznych. Nie tylko dla dzieci i młodzieży.

Królowa jest tylko jedna, a ja, mimo umiłowania słowa pisanego, jestem jednak umysłem ścisłym. Dla odmiany miłość do matematyki zaszczepił we mnie tata i jemu dedykuję ten komentarz :)

Nie pamiętam już z niej wiele, bo czytałem ją mając 10 może lat. Pamiętam jednak, że czytałem ją z zapartym tchem, a zamieszczone w niej zagadki matematyczne do granic rozpalały moją wyobraźnię. Także dla mnie na zawsze pozostanie absolutną klasyką, która nauczyła mnie nie przyjmować otaczającej rzeczywistości na wiarę, tylko zadawać pytania i logicznie myśleć. Bo przecież to matematyka jest językiem całego świata, jaki nas otacza.

Zbyt często matematyka została zaprezentowana jako zgadywanie i brak uzasadnienia poprawnej odpowiedzi, a przecież matematyka to piękno logicznego rozumowania. Czytało się ciężej niż pierwszą część.

Są lepsze książki w tej tematyce - bardziej ambitne, ale przez to trafniej obrazujące matematykę (a nie "matemagię") i dające dużą przyjemność z uważnego czytania - na przykład: "Bezmiar matematycznej wyobraźni", "Histerie matematyczne", "Wykłady z historii matematyki", "Diamenty matematyki" czy "Matematyka współczesna dla myślących laików".

Śladami Pitagorasa to druga część rozrywek matematycznych. Pitagoras, który urodził się ok.580r.p.n.e. pochodził z wyspy Samos i uważany jest za twórcę matematycznej szkoły w Grecji. W tej pozycji mamy dalszy ciąg matematycznych anegdot i zagadek. Obie pozycje są bogato ilustrowane i napewno stanowią świetna lekturę dla miłośników matematyki a także tych jeszcze nie zdecydowanych co o tej nauce sądzić. Tę pozycję równiez polecam. Śladami Pitagorasa i Lilavati są niezwykle interesujące i nie są przypisane do konkretnego wieku czytelnika. Myślę, że z tą wiedzą możemy zapoznawać się w każdym wieku i świetnie bawić próbując rozwiązywać zamieszczone w nich zagadki.

• Matematyka
  • Matematyka