Harfa i winorośl kruków

Okładka książki Harfa i winorośl kruków Ted Sanders
Okładka książki Harfa i winorośl kruków
Ted Sanders Wydawnictwo: Wilga Cykl: STRAŻNICY (tom 2) fantasy, science fiction
STRAŻNICY (tom 2)
The Harp and the Ravenvine
Wilga
2017-02-01
2017-02-01
Janusz Maćczak

Okładka książki Więzy krwi Garth Nix, Sean Williams
Więzy krwi Garth Nix, Sean Wil...
Okładka książki Tajemnice korony Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
Tajemnice korony Adam Jay Epstein, A...
Okładka książki Starcie potworów Chris Columbus, Ned Vizzini
Starcie potworów Chris Columbus, Ned...

Drugi tom „Strażników” zaczyna się w kilka dni po zakończeniu burzliwych wydarzeń z pierwszej części cyklu – „Szkatułki i ważki”. Tym, którzy nie jej nie czytali (albo czytali i zapomnieli 🙂 ),warto przybliżyć pokrótce sytuację. Bohaterem książki jest Horacy E. Andrews, który jest Strażnikiem, czyli Tan’ji. Wraz ze swoją przyjaciółką Chloe i innymi postaciami, Neptun, Gabrielem, Brianem, Panem Meisterem, Panią Hapsteade, przynależą do niezwykłego świata, w którym funkcjonują przedmioty o wielkiej mocy, tzw. Tanu. Stworzone zostały one dawno temu przez Twórców, tajemniczą rasę żyjącą wśród ludzi. Tanu dają swoim opiekunom przedziwne umiejętności – mogą zaglądać w przyszłość, przenikać przez i do wnętrza różnych rzeczy, lekceważyć grawitację i tym podobne. Strażnicy to mała grupa dzielnych wojowników i obrońców Tanu, na drugim biegunie zaś znajdują się Odszczepieńcy. To potworne istoty, potomkowie Twórców, nieustannie tropiące artefakty i ich opiekunów, uważające się za ich jedynych prawowitych właścicieli.

W „Harfie i winorośli kruków” odnajdują się kolejni potencjalni Stróżowie – empatyczna April, mały Joshua, który wydaje się mieć w głowie wszystkie mapy świata i tajemnicza, obdarzona wielką i przerażającą mocą Isabel. April odnajduje swoje Tanu – to zakładana na ucho ozdoba, w kształcie winorośli. Jest ona jednak uszkodzona – dziewczyna zaczyna odbierać odczucia zwierząt.

"I właśnie wtedy April zrozumiała. Czytała w myślach Barona – albo raczej winorośl umożliwiała jego umysłowi pojawienie się w jej umyśle, jakby April była zarazem sobą i tym psem. Mogła czuć miłość Barona do niej – naprawdę ją czuła, tak wielką, prostą i czystą, jak tylko potrafi być miłość, a ponieważ pies ją kochał, miała też przedziwne wrażenie, jakby kochała samą siebie i…

Dość powiedzieć, że się rozpłakała. Z jej oczu popłynęły łzy radosnego zdumienia – właściwie to całkiem sporo łez. April była przekonana, że to nie jest żaden powód do wstydu.

Później odkryła, że winorośl działa w taki sposób wobec każdego zwierzęcia, nie tylko Barona."...

Pełna recenzja na blogu: http://zabookowane.pl/dla-dzieci-i-mlodziezy/ted-sanders-straznicy-harfa-i-winorosl-krukow-tom-2-recenzja/#more-764

Dobrze napisana książka. Trochę więcej akcji do ogarnięcia niż w pierwszej części - możliwe że młodsi czytelnicy mogą się trochę w tym pogubić. Warto jednak spróbować. Polecam :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugi tom serii, o tajemniczym podtytule: „Strażnicy: Harfa i Winorośl Kruków”, przynosi nie mniej frajdy niż jego poprzednik. Od burzliwych i dramatycznych wydarzeniach rozgrywających się w siedlisku Odszczepieńców minęło ledwie 9 dni. Horacy, Chloe oraz pozostali Strażnicy muszą ponownie zewrzeć szeregi, gdyż w ich kierunku podąża kolejne bliżej nieokreślone zagrożenie. A może to przyjaciel? Wiadomo jedynie, że ktoś pragnie połączyć się ze swoim fragmentem Tan’ji i nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć ów cel. Tymczasem na obrzeżach Chicago, pewna dziewczyna imieniem April, za namową rudowłosej tajemniczej kobiety, wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż. Jej śladem podąża Doktor Jericho z armią wyjątkowo groźnych Odszczepieńców – Mordinów, wspomaganych przez jeszcze bardziej przerażające Audytorki...

W „Harfie i Winorośli Kruków” rozwinięciu ulegają wątki zapoczątkowane w tomie pierwszym. Jeszcze lepiej poznajemy głównych bohaterów, ich motywacje, przeszłość. Ostatni czynnik odegra zresztą ogromną rolę. Okazuje się bowiem, że sekrety nie są jedynie domeną Stróżów.
Ponownie odbywamy niebanalną podróż w magiczno-fizyczny świat, tak doskonale wymyślony przez autora. Akcja wydaje się jeszcze bardziej dynamiczna niż w pierwowzorze, a wprowadzenie nowych postaci (April, Isabel, Audytorki) jedynie wzbogaca całość. Niezmiernie podoba mi się zwłaszcza pierwsza część książki, gdzie działania Horacego i ekipy przeplatane są historią April. Wyszła z tego niejako powieść drogi, która wciąga bez reszty.
Seria „Strażnicy” okazała się dla mnie olbrzymim zaskoczeniem „na plus”. Nadal nie mogę wyjść z podziwu jak precyzyjnie została skonstruowana. Ted Sanders nie bawi się w kolejną opowieść o smokach i magicznych różdżkach. Daje czytelnikowi nową jakość. Osadza swoją, co by dużo nie mówić, fantastyczną wizje na solidnych fundamentach. Stworzony przez niego świat Strażników posługuje się jedynym w swoim rodzaju nazewnictwem (Tan’ji, Fel’Daera, Alvalaithen, Nevren itd.),które w sposób naturalny przyswajamy sobie podczas lektury. Zresztą na końcu każdego tomu znajduje się krótki słownik z objaśnieniem ów pojęć.
Więcej na blogu http://www.zwyklamatka.pl/2017/02/straznicy-czyli-magia-dla-sceptykow.html

Bardzo przyjemna i wciągająca lektura. Polecam całą serię.

Bardzo przyjemna i wciągająca lektura. Polecam całą serię.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Ted Sanders
  • Litera S
  • 7a) Lit. amerykańska

Dodaj cytat z książki Harfa i winorośl kruków