Religie Rzymu. Historia

Okładka książki Religie Rzymu. Historia Mary Winifred Beard, John North, Simon Price
Okładka książki Religie Rzymu. Historia
Mary Winifred BeardJohn North Wydawnictwo: Napoleon V historia
570 str. 9 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Religions of Rome
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2017-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2017-02-08
Liczba stron:
570
Czas czytania
9 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394668648
Tłumacz:
Lechosław Olszewski, Michał Jacek Baranowski
Tagi:
Starożytność Rzym Rzym i świat rzymski Religioznawstwo Religie starożytne Religie Rzymu Religia rzymska
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
407
388

Na półkach: , ,

Świetna synteza życia religijnego w Imperium Rzymskim. Nie jest przy tym to przegląd różnych wierzeń, jakie można było spotkać w Rzymie, co raczej analiza czym była religijność w imperium, jak wpływały na nie różne nowinki ze wschodu (zwłaszcza) jak i zachodu. Jak objawiało się religijność zwykłych mieszkańców, wreszcie jak się zmieniało - mówimy wszak o okresie tysiąca lat, więc mało co pozostawało niezmienne. Wreszcie jak osadziło się tam chrześcijaństwo.
To naprawdę solidna dawka wiedzy na temat "pogaństwa" i jego złożoności. Wypada serdecznie polecić

Świetna synteza życia religijnego w Imperium Rzymskim. Nie jest przy tym to przegląd różnych wierzeń, jakie można było spotkać w Rzymie, co raczej analiza czym była religijność w imperium, jak wpływały na nie różne nowinki ze wschodu (zwłaszcza) jak i zachodu. Jak objawiało się religijność zwykłych mieszkańców, wreszcie jak się zmieniało - mówimy wszak o okresie tysiąca...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra synteza dziejów religii funkcjonujących w Rzymie. Książka ukazała się wprawdzie w Polsce niemal 20 lat później niż w Wielkiej Brytanii, ale bez wątpienia w dalszym ciągu stanowi ważny punkt odniesienia w badaniach nad tą problematyką. Posłowie polskiego wydania bardzo dobrze pokazuje, na czym polega innowacyjność dzieła Beard, Northa i Price'a w stosunku do wcześniejszych prac poświęconych religiom Rzymu. Autorzy proponują ciekawą analizę pojedynczych fenomenów, od której sprawnie przechodzą do spojrzenia bardziej ogólnego. Na pewno praca godna polecenia wszystkim czytelnikom chcącym sobie wyrobić opinię na tytułowy temat.

Bardzo dobra synteza dziejów religii funkcjonujących w Rzymie. Książka ukazała się wprawdzie w Polsce niemal 20 lat później niż w Wielkiej Brytanii, ale bez wątpienia w dalszym ciągu stanowi ważny punkt odniesienia w badaniach nad tą problematyką. Posłowie polskiego wydania bardzo dobrze pokazuje, na czym polega innowacyjność dzieła Beard, Northa i Price'a w stosunku do...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
52
36

Na półkach:

„Religie Rzymu…” zebrały tak wiele dobrych recenzji, że ciężko jest sformułować własną i niezależną.
Nie ma co ukrywać: to opasłe dzieło jest kopalnią wiedzy o religi(ach) starożytnych Rzymian. Każdy, kto z racji swego zawodu lub hobby interesuje się historią Rzymu, powinien tę książkę mieć na półce. Ogrom wiedzy autorów robi niesamowite wrażenie. Analizy materiałów źródłowych zmuszają do zastanowienia się nad ilością włożonej przez nich pracy. Ja sam znalazłem w tej książce masę potrzebnych mi informacji.

Ale trzeba zaznaczyć jedno : to nie jest literatura dla każdego. To nie jest książka, którą moglibyśmy nazwać „popularnonaukową”, upowszechniającą wiedzę na temat wiary starożytnych Rzymian. To z pewnością wybitne dzieło naukowe, które jednak adresowane jest do moim zdaniem dosyć wąskiego grona odbiorców – profesjonalistów lub pasjonatów. Obawiam się, że innych czytelników niestety lektura szybko znuży lub wyczerpie, wymaga ona bowiem znacznego skupienia i sporej orientacji w temacie.

Przyznam się, że choć z antycznym Rzymem mam do czynienia niemal codziennie z powodu moich zainteresowań, i choć z dużą ciekawością czytałem kolejne rozdziały, nie była do dla mnie lektura „lekka, łatwa i przyjemna”. Czytając miałem wrażenie, że jest to książka adresowana przez specjalistów do… specjalistów. Raczej nie do laików.

Podsumowując : świetna lektura, ale decydując się na jej nabycie trzeba pamiętać, że jest skierowana do czytelnika wymagającego, ale zarazem dobrze obytego z poruszanymi w niej zagadnieniami.

„Religie Rzymu…” zebrały tak wiele dobrych recenzji, że ciężko jest sformułować własną i niezależną.
Nie ma co ukrywać: to opasłe dzieło jest kopalnią wiedzy o religi(ach) starożytnych Rzymian. Każdy, kto z racji swego zawodu lub hobby interesuje się historią Rzymu, powinien tę książkę mieć na półce. Ogrom wiedzy autorów robi niesamowite wrażenie. Analizy materiałów...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
8
8

Na półkach: ,

Książka „Religie Rzymu” autorstwa Mary Beard to prawdziwa skarbnica wiedzy o wierzeniach antycznych Rzymian, a także próba spojrzenia na religię Rzymian z innej perspektywy.

Autorzy wielkiego, liczącego ponad 500 stron, dzieła – Mary Beard, John North, Simon Price – w ciągu 10 lat wytężonej pracy stworzyli monumentalny zbiór informacji o świecie rzymskiej religii. Autorzy skupiają się głównie na rozwoju i transformacji wierzeń w obrębie kolejnych form ustrojowych. Podkreślają jak bardzo przenikały się ze sobą różne kulty ówczesnego świata. Analiza wyznań jest prowadzona w kontekście szerszym, co pozwala zupełnie inaczej zrozumieć społeczeństwo rzymskie. Dotychczas opisywano religię rzymską, jako odrębne elementy: „pogańską”, żydowską czy chrześcijańską. Tutaj autorzy udowadniają, że wyznania się przenikały i wzajemnie na siebie oddziaływały, co wynikało z mnogości kultur w Imperium.

Naturalnie Czytelnik pozna niektóre ze świąt, genezę ich powstania; bóstwa oraz ich mnogość wizerunków. Pozycja ukazuje stopniowe przekształcanie się religii rzymskiej wraz z rozwojem Rzymu oraz stopniowe wypieranie tradycyjnych bóstw rzymskich przez Jezusa z Nazaretu.

Książka, która jest starannie wydana, z pewnością zachwyci osoby chcące jeszcze bardziej rozszerzyć swoją wiedzę o religii Rzymu. Multum informacji oraz odwołania do źródeł powodują, że w rzeczywistości mamy do czynienia z poważną naukową pracą, która w gruntowny sposób analizuje rzymskie wierzenia. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogata bibliografia oraz mnogość przypisów, które pozwalają sięgnąć po szersze opracowania tematu oraz uzupełnić wiedzę. Z pewnością pozycja jest nie wskazana dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem Rzymian. Nie znajdziemy tu dokładnych opisów o Larach czy kulcie Geniusza. Książka jest skierowana do osób mających już sporą wiedzę w tematyce Rzymu: pasjonatów, studentów czy naukowców.
Źródło: http://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/religie-rzymu/

Książka „Religie Rzymu” autorstwa Mary Beard to prawdziwa skarbnica wiedzy o wierzeniach antycznych Rzymian, a także próba spojrzenia na religię Rzymian z innej perspektywy.

Autorzy wielkiego, liczącego ponad 500 stron, dzieła – Mary Beard, John North, Simon Price – w ciągu 10 lat wytężonej pracy stworzyli monumentalny zbiór informacji o świecie rzymskiej religii. Autorzy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2666
2660

Na półkach:

"Rzymscy autorzy uważali, że ich religia była oparta na tradycji wcześniejszej niż założenie samego Miasta. Na długo przed pojawieniem się Romulusa na miejscu przyszłego Rzymu działał wygnaniec z greckiej Arkadii, król Euander, który sprowadził do Italii różne greckie zwyczaje religijne..."

Publikacja zaciekawiła mnie, spodziewałam się standardowego ujęcia historii religii Rzymu, a otrzymałam wyjątkowo wciągającą podróż ponadtysiącletnimi horyzontami czasowymi, uwzględniającą nie tylko wielowymiarowość i złożoność, ale również zróżnicowany lokalny charakter. Położono nacisk na analizę znaczenia systemu religijnego, jego nieustannych zmian i korelacji z przekształceniami społecznymi.

Pasjonująco śledzi się wielkie przemiany religii Rzymu, od tradycyjnego poganizmu, prymitywnej osady, stopniowo przekształcającej się w światowe imperium i stolicę chrześcijaństwa. Autorzy bazując na bogatej bibliografii, dokonali ciekawej rekonstrukcji stanu religii rzymskiej z początku przyjętych ram czasowych, przeprowadzili zajmującą interpretację dostępnych źródeł wobec znanego w niewielkim stopniu kontekstu i środowiska. Przebija się wielokulturowy charakter, powolne przeobrażenia strukturalnych cech, szeroki wachlarz rodzajów bogów, ranga znaczeń organizacji kapłańskich, aspekt wspólnego działania ludzi i bogów.

Obserwujemy znaczne rozproszenie władzy w sprawach religijnych w ramach republikańskiego porządku religijnego, wprowadzanie licznych innowacji, rozwijanie pradawnych kultów, porzucanie praktyki przodków, powstawanie nowych świątyń, ceremonii i rytuałów. Igrzyska, festiwale i procesje religijne. Interesujące, jak kontrola nad światem śródziemnomorskim, zaowocowała przeistoczeniem się Rzymu w wielokulturową kosmopolis, import kultów, składanie ofiar z ludzi, wyraźne zerwanie z tradycją, eksport własnych form religijnych do kolonii obywateli rzymskich.

Przyglądamy się, jak rewolucja późnej Republiki przyjmuje intelektualny i polityczny charakter, staje się rewolucją myśli i miecza, zaś religia jej istotną częścią. Dostrzegamy nieciągłość religii, zajmowanie istotnego miejsca w sprawach publicznych, wzbudzanie zainteresowania wśród klasy rządzącej umożliwiającego polityczną władzę i kontrolę. Pojawia się sfera wyspecjalizowanych aktywności, nowe formy dyskursu i wiedzy. Definiują się granice między rodzajami religijnego doświadczenia, dozwolonym a niedozwolonym, czystą religią a magią, astrologią i wróżbiarstwem.

Zauważamy, jak we wczesnym Cesarstwie religia Rzymu stanowi najważniejszy zbiór praktyk kształtowania rzymskiej tożsamości. Rozwój kultu cesarskiego i rytuałów. Mity rzymskie jako instrument kształtowania polityki i religii. Dalsze przekształcenie systemu religijnego, podniesienie prestiżu godności kapłańskich, dbałość o świątynie. Zaś w cesarskim Rzymie zróżnicowanie populacji, przenoszenie kultów z prowincji, powstawanie państwowych i nieoficjalnych ich odmian. Wyrazem dominacji cesarzy stają się oficjalne budowle sakralne. Następuje rosnąca popularność i umocnienie chrześcijaństwa, powstają monumentalne bazyliki.

Książka fascynująco oprowadza po historii religii Rzymu, zaprasza do dyskusji, zachęca do spojrzenia z szerszej perspektywy, czasem prowokuje i odsyła do innych opracowań. Porcja wiedzy, w unikalnej odsłonie, przekazana dostępnym językiem. Przyjemna wędrówka antycznym szlakiem. Wiele dni interesującego i wciągającego zaczytania. Publikacja wzbogacona mapami, ilustracjami, zdjęciami, indeksem haseł ułatwiającym wyszukiwanie, oraz imponującą bibliografią.

bookendorfina.pl

"Rzymscy autorzy uważali, że ich religia była oparta na tradycji wcześniejszej niż założenie samego Miasta. Na długo przed pojawieniem się Romulusa na miejscu przyszłego Rzymu działał wygnaniec z greckiej Arkadii, król Euander, który sprowadził do Italii różne greckie zwyczaje religijne..."

Publikacja zaciekawiła mnie, spodziewałam się standardowego ujęcia historii religii...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    115
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    20
  • Historia
    11
  • Teraz czytam
    5
  • Historyczne
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Starożytność
    2
  • Ulubione
    2
  • Rzym
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Religie Rzymu. Historia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne