Samochodzik Franek. Kosmos

Okładka książki Samochodzik Franek. Kosmos Wojciech Górski, Elżbieta Wójcik
Okładka książki Samochodzik Franek. Kosmos
Wojciech GórskiElżbieta Wójcik Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM Seria: Samochodzik Franek opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Samochodzik Franek
Wydawnictwo SBM
2020-01-01
2020-01-01
32 min.

Jak wiecie już Franek zagościł u nas na stałe. Dlatego też naszą biblioteczkę poszerza pozycja pod tytułem "Kosmos". Tym razem Franek poszerza wiedzę na temat układu słonecznego. W centrum badań kosmicznych czeka na niego niesamowita przygoda. Franek poleci rakietą w kosmos. Jesteście ciekawi co zobaczy i co go tam czeka? Kosmos fascynuje nie jedno dziecko i niejednego dorosłego. A w książeczkach wydawnictwa sbm zawsze znajdziemy podstawową wiedzę na dany temat i mądry przekaz. Samochodzik Franek co jakiś czas przeżywa niesamowite przygody a my razem z nim. Taka mała książeczka a sprawia tyle radości. Czy samochodzik Franek zagościł również u was? Jeśli nie to polecamy. Są to niesamowite historyjki, a poza nimi na końcu znajdziemy również kilka zadań dla naszego małego czytelnika dotyczących treści.
@potis.nam

Chyba każde dziecko w pewnym momencie interesuje się kosmosem. I właśnie część zatytułowana"Kosmos" z serii Samochodzik Franek jest świetnym wsparciem w przybliżeniu maluchom istoty kosmosu.

Tytułowy bohater serii jest zafascynowany kosmosem. W Centrum Badań Kosmicznych, Franek poznaje kosmonautę - Pana Misia, który zabiera go w podróż kosmiczną. Samochodzik poznaje planety naszego Układu Słonecznego oraz ich cechy charakterystyczne. Pan Miś wyjaśnia mu podstawowe pojęcia i obiekty związane z kosmosem, m. in. Błękitna Planeta, Słońce, Księżyc, orbita, satelita, pierścienie, gwiazdy, konstelacja... Poruszono i wyjaśniono tutaj również kwestię perspektywy - to, co znajduje się dalej od nas, wydaje się być małe, a zbliżając się do danego obiektu, staje się on coraz większy.

Ta pięknie i barwnie ilustrowana książeczka z pewnością przypadnie do gustu każdemu fanowi kosmosu.

Na końcu książki znajdują się zadania i ćwiczenia doskonalące uwagę, koncentrację oraz percepcję i pamięć wzrokową. To dodatkowy atut książki, bo skłania do aktywnego czytania. Do kompletu z książką dostępna jest również korowanka.

Kolejna bardzo dobra część o czerwonej terenówce.
Tym razem wraz z Frankiem i kosmonautą panem Misiem wyruszamy rakietą w kosmos. Wraz z bohaterami książki mamy okazje poznać nazwy wszystkich planet, ich podział (planety skaliste/grupy ziemskiej, gazowe) oraz dlaczego tak się nazywają. Dzieci dowiadują się, że Słońce jest gwiazdą a wszystkie planety je okrążają oraz dlaczego na siebie nie wpadają. Obserwujemy również z bliska Księżyc i poznajemy najważniejsze o nim fakty (swoją drogą to dobra i prosta lekcja również dla nieco dojrzalszych czytelników - ja jestem zachwycona tym Kosmosem w pigułce - najważniejsze rzeczy podane w prosty, jasny i przystępny sposób). Dowiadujemy się również czym jest konstelacja oraz poznajemy nazwy tych bardziej nam znanych - Mały Wóz i Wielki Wóz.
Do pełni szczęścia brakuje mi jedynie krótkiego wyjaśnienia do czego służy np. teleskop, czym są sondy kosmiczne czy sztuczne satelity. Ale to już takie moje widzimisię - za dużo wymagam ;)
Super pozycja! Polecam zarówno małym fascynatom kosmicznych przestworzy jak i dorosłym astronautą podróżującym wraz z dzieckiem przez kosmiczne strony różnych książek i atlasów o kosmicznej tematyce.

Kolejna bardzo dobra część o czerwonej terenówce.

Kosmiczne ABC dla dziecka. Fajna sprawa.

Kosmiczne ABC dla dziecka. Fajna sprawa.

Choć dzieciaki (szczególnie chłopcy) książeczki z tej serii lubią, to ja, jako rodzic, uważam, że są one katastrofalne. Ok, jakąś tam wiedzę przekazują (właśnie ta o kosmosie w miarę zjadliwie),ale forma jest do kitu. Osobiście wolę, kiedy w bajkach cechy ludzkie są nadawane żywym stworzeniom - zwierzętom, roślinom, opcjonalnie jakimś robotom. A tutaj głównym bohaterem jest... samochód. A kosmonautą akurat - pan miś. No jakaś zupełnie wykolejona perspektywa... Jak to odnieść do rzeczywistości? Rozumiem - w bajce może się wydarzyć wszystko - ale jeśli i postacie i otoczenie jest totalnie, totalnie niewspółmierne do żadnego ze światów - ani naszego prawdziwego, ani nawet tych znanych, magicznych, no to ja tego nie kupuję. I nie rozumiem (!) przede wszystkim. Dlaczego "Samochodzik Franek", a nie np. "Ciekawski Franek"? Nie, nie i jeszcze raz nie.

Dodaj naprawdę nieprzyjemne, oczojebne i brzydkie ilustracje, brrr...

• Dla dzieci
  • Panie, to jakaś pomyłka...
  • Czytam z synami
  • Dziecionkowe