David Lynch. Rozmowy

2017-05-24
2017-05-24
Mariusz Berowski
film sztuka wywiad

Jakkolwiek Lynch jest dosyć zamknięty, a także unika bezpośredniego interpretowania swoich filmów, to dzięki tej lekturze czuję, że wiem jak lepiej nastrajać się do przeżywania jego filmów (i nie chodzi tu bynajmniej o narkotyki, bo to właśnie takie próby jak dotąd przyćmiewały mi przekaz jego twórczości). Pada tu ponadto niejedna motywująca myśl czy błyskotliwe sformułowanie. Warto przeczytać.

David Lynch jest bardzo ciekawym człowiekiem...niestety momentami książka męczyła mnie identycznie jak niektóre jego filmy.
Wszystko jest rzetelnie poukładane, lecz momentami miałam wrażenie, że po raz kolejny czytam to samo. Może z racji zadawanych pytań...
Oczywiście pozycja obowiązkowa dla wielbicieli Lyncha i jego tworów.

Oczywiście pozycja obowiązkowa dla wielbicieli Lyncha i jego tworów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

David Lynch to fascynujący człowiek. Zagadkowy i niezwykle inteligentny. Kto nie zachwycał się jego filmami. Richard A. Barney przybliżył w swojej książce postać legendarnego reżysera. Szczególnie fajne jest to, że rozmowy z Lynchem pochodzą z różnych lat jego twórczości. To nie jest wywiad-rzeka i bardzo dobrze, bo dzięki temu poznajemy wiele twarzy i stanów umysłu Lyncha. Polecam.

2032

Rozmowy z Davidem Lynchem obejmują okres kilkunastu lat,niestety w tym wyborze kończą sie krótko po roku 2000 i sukcesie Mulholland Drive. Nie byłam świadoma jego angielskich korzeni, no i jawił mi sie jako postać bardzo enigmatyczna, zazdrośnie chroniąca swoja prywatność. Właściwie wychowałam się na serialu Miasteczko Twin Peaks, który nadal zostaje klasą samą w sobie, zjawiskiem poza jakimkolwiek wartościowaniem.
Po książkę powinien sięgnąć nie tylko miłośnik reżysera, ale każdy, kto chce poznać kino noir, nietuzinkowe podejście do sztuki filmowej, lepiej poznać warsztat reżysera i przekonać się, jak jego życie ukształtowało niepodrabialny styl. fetowany za "Dzikość serca, Blue Velvet, zalizał też spektakularne wpadki. Bardzo duża część twórczości stanowią filmy krótkometrażowe, impresje, które ni są dostępne w Polsce. To kopalnia anegdot, ciekawostek, katalog inspiracji. Dowiadujemy się jak układała się współpraca z ulubionymi aktorami,czyli Laurą Dern, Sherilyn Fenn czy Kyle'em Maclachanem. Jak wyglądał dzień na planie "Diuny", czym ujmuje nas "Głowa do wycierania", "Człowiek słoń" , jak bardzo osadzona w psychoanalizie i teoriach Freuda jest "Zagubiona autostrada". jaki ma stosunek do krytyków, upodobań widza, rzeczywistości, filmowego rzemiosła. aha no i percepcja koloru, światła- w końcu z wykształcenia Lynch jest raczej malarzem niż adeptem historii filmu i reżyserii. zaskakująco uporządkowany i konkretny, rzeczowy umysł. Inspirujące.

Miłośników twórczości Davida Lyncha z pewnością nie trzeba przekonywać do sięgnięcia po tę pozycję, bo stanowi ona wspaniały, fascynujący zbiór rozmów odkrywających przed czytelnikiem skrawki sylwetki tej niezwykle enigmatycznej postaci. To pozycja pełna ciekawostek, anegdot oraz – wynikającego z samych wypowiedzi Lyncha – dowcipu. To niepowtarzalna okazja, by poznać dziwactwa ekscentrycznego reżysera, dowiedzieć się, co go inspiruje, co wywołuje jego szczęście, a co go przeraża (tak, okazuje się, że wiele rzeczy przeraża reżysera, który sam zabiera widzów wgłąb koszmarów),jaki wpływ na jego filmy ma medytacja, co sądzi o biznesie filmowym i jak ważna jest dla niego wolność twórcza. Właściwie jestem pewien, że znajdziecie tu odpowiedzi na wiele pytań, które sami chcielibyście zadać takiemu twórcy, jak Lynch, choć trzeba liczyć się z tym, że nie na wszystkie – a w szczególności dotyczące znaczenia jego filmów – zechciał odpowiedzieć.

Po lekturze "Hitchcock/Truffaut" od rozmów z Davidem Lynchem chyba niepotrzebnie oczekiwałem podobnego egzystencjalnego ciężaru, a to tylko i aż zbiór pożywnych, tłustych rozmów z mistrzem. Miło, że oprócz klasycznych wywiadów dużo tu artykułów i transkrypcji, a obserwowanie ewolucji dialektycznych Lyncha dostarcza jak mało co. Niczego więcej w sumie nie potrzebuję.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bez dwóch zdań pozycja obowiązkowa dla wielbicieli talentu tego oryginalnego reżysera, do których się zaliczam. To coś więcej niż zbiór wywiadów - to również skarbnica wiedzy o samym Lynchu, również od strony prywatnej, ale nade wszystko zaś krytyczna analiza jego twórczości od jej początków do "Inland Empire". O ile Lynch zasadniczo nie chce mówić o swoich dziełach, zostawiając ich interpretację widzom, o tyle dużo i ciekawie opowiada o samym procesie twórczym, byciu artystą, percepcji rzeczywistości i sztuki.

Z jednej strony niezwykle ciekawe świadectwo rozwoju twórczości wyjątkowo niebanalnego reżysera. Z drugiej jednak wybór wywiadów, które są wywiadami w stylu angielskim, a nie "Q&A" bywa nieco bałaganiarski, tak, jak nonszalancki bywa stosunek samych dziennikarzy do Lyncha. Ten element może szczególnie ciekawić jednak tych, których interesuje bieżąca recepcja dzieł Lyncha, a nie tych, których interesuje sam Lynch.
Pomimo tego, z pewnością pozycja obowiązkowa dla wielbicieli talentu Amerykanina.

David Lynch. Rozmowy to książka z paroma wywiadami od 1997 do 2008 roku.
Możemy się z niej dowiedzieć nieco o dzieciństwie artysty, zachowaniu, przyzwyczajeniach czy dziwnych pasjach.
Wywiady są rzetelne i zgrabnie poukładane ale czasem kwestie się powtarzają i wracamy "do początku historii".
Mimo to jeśli ktoś chce poznać tajniki medytacji transcendentalnej Lyncha, historię malarstwa czy uwielbienie do drewna jako materiału artystycznego warto zajrzeć do tej książki.

David Lynch. Rozmowy to książka z paroma wywiadami od 1997 do 2008 roku.
Mimo to jeśli ktoś chce poznać tajniki medytacji transcendentalnej Lyncha,...

• Film
  • Biografie