Asperger. Życie w dwóch światach

Okładka książki Asperger. Życie w dwóch światach Christine Preißmann
Okładka książki Asperger. Życie w dwóch światach
Christine Preißmann Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Asperger. Leben in zwei welten
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2017-11-02
2017-11-02
Joanna Arentewicz
asperger autyzm emaptia emocje pomoc terapia zespół aspergera życie z zaburzeniem

Książka na pewno uwrażliwia na osoby z zespołem Aspergera, ukazując życiowe przykłady (opisane z punktu widzenia osób tym dotkniętych) można dostrzec, że być może tylko stereotypy i strach mają wielkie oczy, a naprawdę nie ma barier nie do przejścia, jeśli pojawią się życzliwe osoby na drodze. Jednocześnie ukazane są problemy, których większość osób w ogóle by nie zauważyła... Książka nie jest jakąś wnikliwą, męczącą analizą medyczną, czy psychologiczną. To po prostu zbiór świadectw i prostych porad. Warto przeczytać, jako "pierwsze spotkanie" z Aspergerem.

Dla mnie najbardziej wartościowe w tej książce były opisy przeżyć młodzieży i dorosłych z Zespołem Aspergera. Pomysły na usprawnienie ich życia w przyszłości, jak specjalne bloki itp., to czysta utopia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie ta książka jest niestety smutna w odbiorze. Ukazuje osoby autystyczne jako żyjące w świecie ciągłych trudności, walczące o 'normalne' życie i szczęście. Dzięki świadectwom prawdziwych osób, możemy lepiej poznać, z czym muszą się mierzyć i jak dla nich wygląda świat. Mowa jest o silnych i słabych stronach osób z autyzmem, ale przede wszystkim o tym, że do funkcjonowania potrzebują one wykroić dla siebie z rzeczywistości bezpieczny obszar; potrzebują przy tym wiele wsparcia i mnóstwo wyrozumiałości. Wrażanie, jakie pozostaje po lekturze, to poczucie niepełnosprawności (zamiast odmienności). Szacunek dla tych osób za to, z czym się mierzą... ale również przeświadczenie o ich wybrakowaniu, w stosunku do innych ludzi. Wizerunek wątłych ludzi, którzy potrzebują wsparcia od społeczeństwa. Nie jest to dobry posmak.

Można w tej książce znaleźć trochę praktycznych porad, zarówno dla osób z ASD, jak i dla osób w ich otoczeniu. To jest dobre. Niemniej życzyłbym sobie, żeby ogólny wydźwięk lektury był inny. Moje serce by tego chciało. Bardzo możliwe jednak, że taka jest niestety rzeczywistość, z którą ja na razie nie chcę się godzić.

Bliżej końca książki więcej jest nadzei, ale finalnie autorka nie pozostawia złudzeń: "Mimo wszystko nie wolno jednak zapominać, że wiele osób z autyzmem jest przez całe życie uzależnionych od wsparcia innych. Bez pomocy z zewnątrz nie znajdą one dostępu do świata, który często wydaje się im obcy i zagmatwany. Wszystkie nowe sytuacje, nawet jeśli składają się z prostych działań, sprawiają, że życie tych osób jest strasznie męczące." s.241

Książka „Asperger. Życie w dwóch światach” Christine Preißmann’a zabiera czytelnika do świata ludzi z Aspergerem.
To bardzo dobra książka opisująca życie osób z tym zaburzeniem. Poszukiwanie alternatyw, zajęcia z terapeutą, problemy seksualne oraz wiele innych.
Mamy dużo wskazówek i dobrych rad, niestety nie wszystko możemy wykorzystać w naszej rzeczywistości.
Polecam, warto zwrócić uwagę na tę książkę.

Polecam,...

Dobre jest podzielenie książki wg sfer życia człowieka. Każda część zawiera świadectwa osób z Aspergerem oraz część merytoryczną od autorki. Pozwala to lepiej zrozumieć - na żywych przykładach - świat oczami takich osób.

Fascynująca lektura, która łączy w sobie równocześnie:
1) materiał popularyzatorski (który powinien przeczytać każdy współczesny człowiek pragnący uwolnić się od fałszywych uprzedzeń i lęków przed nieznanym),
2) przewodnik dla członków rodziny osoby z Aspergerem czyli tzw. ASa (który w sposób genialny odwzorowuje w zrozumiały dla osób neurotypowych sposób odczytywania świata przez ASów),
3) poradnik dla samych ASów (którzy potrzebują konkretnych rad, co może im pomóc w placówkach opieki zdrowotnej, pracy, życiu codziennym itp.)
oraz ...
4) antologię przejmującej literatury (w postaci niektórych wspomnień osób dotkniętych zespołem Aspergera, w tym "List pożegnalny do nigdy nienarodzonego dziecka", którego nie da się przeczytać bez oczu pełnych łez).
Jedyna wada jej publikacji to fakt, że ogromna ilość rad w postaci wskazówek, do której instytucji można się zwrócić po pomoc, odnosi się do naszego zachodniego sąsiada i ma się nijak do realiów Polski. Może dało się zamieścić jakiś aneks zawierający odpowiednie kontakty po tej stronie granicy? A może po prostu nie ma u nas podobnych miejsc wsparcia? Jeżeli tak, to mam nadzieję, że z czasem sytuacja osób z Zespołem Aspergera, a przez to i całego społeczeństwa, ulegnie istotnej poprawie. Skorzystają na tym zarówno sami Aspergerowcy, jak i my wszyscy, bo ASi to niezwykle wartościowi członkowie społeczeństwa mogący bardzo dużo wnieść do wspólnoty (ASami byli m.in. Alfred Hitchcock, Hans Christian Andersen, Michał Anioł, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Thomas Edison czy Thomas Jefferson),co do czego nie mam najmniejszej wątpliwości po lekturze tej rewelacyjnej książki. Polecam wszystkim!

Fascynująca lektura, która łączy w sobie równocześnie:

Przydało by się żeby każdy przeczytał tę książkę by dowidzieć się czegoś i zrozumieć jak wygląda życie ludzi z aspergerem, a takich ludzi jest więcej niż nam się wydaje.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Życie z Aspergerowcem (synem) jest trudne, nie mam co do tego wątpliwości. Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie jednakże, że nie jest tak źle. Syn ma moje wsparcie i damy radę. Będzie dobrze, musi być dobrze...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Atutem tej książki, są wywiady z osobami, które mają zdiagnozowanego Aspergera. Ciekawa pozycja.

• Psychologia
  • Spektrum autyzmu