Trzy narzędzia śmierci

Okładka książki Trzy narzędzia śmierci Gilbert Keith Chesterton
Okładka książki Trzy narzędzia śmierci
Gilbert Keith Chesterton Wydawnictwo: Replika Cykl: Ojciec Brown (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Ojciec Brown (tom 3)
The Father Brown Stories. Volume 3
Replika
2017-01-01
2017-01-01

1987

Przyznam szczerze, że zaskoczyły mnie opowiadania o ojcu Brownie, bowiem w mojej głowie utkwiła mi zupełnie inne wspomnienie o tych zagadkach kryminalnych. Zaskoczyły mnie na plus, bowiem nieraz opowiadania z miernymi zagadkami wygrywają warstwą filozoficzną i intertekstową. Do tego sam detektyw w sutannie, który wyróżnia się na tle innych samozwańczych śledczych swoim podejściem do rozwiązywania spraw czy wymierzania kary.

Nie wiem, jaki jest sens wydawania takich gniotów. Serial jeszcze ujdzie, bo akcja jest nieco uwspółcześniona wobec oryginału i tematy dotyczą spraw uniwersalnych, takich jak zazdrość, miłość, chciwość itp.
Natomiast opowiadania mocno trącą myszką: jakiś szantaż, zabójstwo pana przez służącego, pojedynki i szukanie się poprzez morza. Masakra. Lecz to jeszcze nic. Koszmarny jest język tych opowiadań. Nie wiem, czy to wina autora (w końcu pisał ponad 100 lat temu, chociaż taki na przykład Conan Doyle tak się narracyjnie nie zestarzał),czy tłumaczki, ale wiele fragmentów wygląda jakby były przeklejone z translatora, bez wygładzenia.

Książka stanowi zbiór krótkich opowiadań detektywistycznych z ojcem Brownem w roli głównej. W sumie jest wszystko to, co w książkach detektywistycznych być powinno: zagadki, łamigłówki, zbrodnie i postać rozwiązująca daną zagadkę. Wszystko to dzieje się czasach współczesnych autorowi, co dodatkowo dodaje smaczku. Przyznaję jednak, że książka mnie nie porwała. Być może ze względu na sposób dedukcji ojca Browna. Stanowi on niejako męską wersję panny Marple, gdyż rozwiązuje zagadki tylko li poprzez obserwację ludzi i wyciągnięcie wniosków z ich zachowań. Przypisuje im przez to pewne cechy typowe dla danego typu człowieka. I tutaj nie do końca mogę się z takimi rozwiązaniami zgodzić. Bo czyż można powiedzieć, że zawsze zabójca będzie postępował w sposób typowy? Jak dla mnie zbyt wiele rozważań tu o naturze ludzkiej, zbyt mało zaś solidnych dowodów rzeczowych.

Jeśli ktoś tak jak ja zainteresował się opowiadaniami o przygodach księdza Browna za sprawą świetnego serialu BBC to niestety będzie rozczarowany, gdyż nie znajdzie w nich tych wszystkich sympatycznych postaci z serialu (aż ciężko się pogodzić, że cudowna Pani McCarthy i Sid w książkach nie istnieją). Same opowiadania są interesujące, przypominają mi historie z Herculesem Poirot, jednak opisy przyrody i komentarze filozoficzno-religijne są przydługie i męczące. Autor nie skupia się w opowiadaniach tyle co na przestępstwie, ale na osobie przestępcy, a dalej na naturze ludzkiej oraz wolnej woli człowieka do popełniania zbrodni. Zdecydowanie nie jest to lekka wakacyjne lektura, ale mocno refleksyjna.

Troszkę jak religijny i bardziej filozoficzny Sherlock Holmes. Niestety nie zrozumiałam niektórych rozwiązań zagadek, czuje, że przeczytam tą książkę jeszcze raz po tym jak zapoznam się z pozostałymi historiami o tym detektywie. Bardzo mi się podobała ta książka :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Ojciec Brown. Trzy narzędzia śmierci" to kolejny, trzeci już tom opowiadań o Ojcu Brownie autorstwa Gilberta Keith'a Chestertona od Wydawnictwo Replika.

Jest to historia z życia Ojca Brown'a pełna humoru i zagadek. ten detektyw w sutannie po raz kolejny dzięki swojej inteligencji, spostrzegawczości i dociekliwości rozwiązuje skomplikowane zagadki kryminalne. Takie, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do rozwiązania.

Pomaga mu w tym zdolność kojarzenia faktów, umiejętność słuchania ludzi oraz jasne i logiczne myślenie, ale także życiowa mądrość, którą posiada. To wszystko sprawia, że prowadzone przez niego śledztwa maja pozytywne zakończenia.
jakie sprawy tym razem przyjdzie mu rozwiązać? Jakie śledztwa będzie musiał przeprowadzić, aby rozwiązać kryminalne zagadki?

To z całą pewnością książka dla wielbicieli kryminalnych śledztw i zagadek, którzy znajdą w niej wiele ciekawych wątków i będą usatysfakcjonowani z lektury. Wiele trudnych spraw, kolejne morderstwa, oszustwa i rzesza ludzi w to zamieszana. No i on, detektyw w sutannie stojący na straży prawdy.

To lektura zarówno dla fanów serialowego "Ojca Browna" jak i naszego rodzimego ":Ojca Mateusza". Gorąco polecam na zimowe wieczory z dreszczykiem emocji i zagadek.

„Ojciec Brown. Detektyw w sutannie”, „Ojciec Brown. Najgorsza zbrodnia na świecie” i „Ojciec Brown. Trzy narzędzia śmierci”, to zbiory opowiadań dotyczących nietypowego duszpasterza.
Ojciec Brown jest niepozornym i niskim mężczyzną, o życzliwym i skromnym usposobieniu. Jest dobrym i oddanym proboszczem. Jednak jego dociekliwość i spostrzegawczość robią z niego świetnego śledczego, który z zapalczywą wnikliwością oddaje się kolejnym zagadkom. Nawet najbardziej skomplikowane sprawy, które z pozoru wydają się niemożliwe do wyjaśnienia, nie są w stanie umknąć przenikliwości jego umysłu i bystrości oka.

Każda książka jest podzielona na kilkanaście krótkich opowiadań, które w dużej mierze nie są ze sobą ściśle powiązane. Mimo dość małej objętości poszczególnych opowiastek, w rzeczywistości są one treściwe i pełne wciągającej akcji. Lekkim defektem są przedłużające się opisy, które stanowią trochę za długie przerwy w dialogach i tym samym miarkują dynamizm całej akcji. Podobały mi się dialogi, które niekiedy były naprawdę humorystyczne. Fabuła jest absorbująca i spójna, wszystko dobrze ze sobą współgra. Nie pojawiają się żadne zgrzyty, które świadczyłyby o niedopracowaniu. Postać ojca została dobrze przedstawiona, jest naturalna i z miejsca zaskarbia sympatię czytelnika. Autor zarysował wyrazisty klimat mentalności i konwenansów ludzi z XIX wieku. Seria z Ojcem Brownem, to niezły smaczek dla miłośników kryminałów.

Krótkie opowiadania o błyskotliwym księdzu i jego udziale w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych 😉 Książka idealna do podczytywania. Co prawda przez pierwsze kilka stron ciężko było mi się przyzwyczaić do języka (taki troszkę staroświecki),ale z każdym opowiadaniem było coraz lepiej. Inteligencja i poczucie humoru Ojca Browna sprawiły, że koniecznie muszę nadrobić poprzednie dwie części jego przygód.

Klasyka powieści detektywistycznej, w Polsce niestety raczej mało znana. Tym bardziej cieszy mnie to trzytomowe wydanie Repliki zawierające wszystkie (chyba) opowiadania z księdzem Brownem w roli głównej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Kryminały
  • Kryminał
  • Wypożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki Trzy narzędzia śmierci