Mój mąż i ja

Okładka książki Mój mąż i ja Ingrid Seward
Okładka książki Mój mąż i ja
Ingrid Seward Wydawnictwo: Feeria biografia, autobiografia, pamiętnik
My Husband and I
Feeria
2018-06-06
2018-06-06
Joanna Lipińska
Królowa Elżbieta II książę Filip Brytyjska rodzina królewska

Myślę, że nie będzie przesadą, gdy powiem, że książka Ingrid Seward "Mój mąż i ja" ma wśród polskiej królewskiej blogosfery status wręcz kultowy. Książka, która pokazała, że o royalsach można pisać rzetelnie, z humorem, ale bez silenia się na wymyślne kontrowersje czy powielanie plotek. Czego niestety nie można powiedzieć o rodzimych pisarzach, próbujących odcinać kupony od królewskiej sławy poprzez przedrukowywanie bzdur z portali plotkarskich.

Historia miłości Elżbiety i Filipa zawsze pobudzała wyobraźnię, zwłaszcza we współczesnym nam świecie, gdzie ludzie dość lekką ręką, niejednokrotnie bez większego zastanowienia czy żalu kończą relację z drugą osobą. A oni trwali. Wspierali się w licznych trudnościach. Dwa skrajnie różne charaktery, które przeżyły razem ponad 70 lat, a jedno nie mogło długo żyć bez drugiego. Ingrid Seward opowiada o jednej z najsłynniejszych par w historii w sposób szczery, przystępny, ale i z sympatią, której nie sposób do nich nie czuć.

Niezmiennie polecam tę książkę, zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem o brytyjskiej rodzinie królewskiej i tym, którzy zaciekawili się royalsami z powodu serialu The Crown.

"Jego poczucie humoru i tak zwane "gafy" były też bardzo istotne w jego związku z królową. Książę potrafi rozśmieszyć swą żonę. Dawniej wstydliwa młoda królowa zamierała przed kamerami telewizyjnymi. Filip zwykle rozładowywał atmosferę jakąś zabawną uwagą na stronie, co przywoływało na twarz królowej uśmiech."

Jeśli miałabym polecić książkę o brytyjskiej rodzinie królewskiej osobie, która chciałaby rozpocząć swoją przygodę z royalsami i dowiedzieć się rzetelnych informacji z pewnych źródeł to byłaby to biografia napisana przez Ingrid Seward "Mój mąż i ja". Autorka w prosty i niezwykle przejrzysty sposób przedstawia najsłynniejszą parę, która przez ponad 70 lat wspólnie przechodziła przez trudy życia. Małżeństwo królowej Elżbiety i księcia Filipa nie zawsze było usłane różami. Sielanka ich związku trwała do momentu śmierci ojca Elżbiety. Od tej chwili księżniczka stała się królową, a na jej barki spadł ogromny ciężar. To właśnie Filip był jej wsparciem, podporą, zawsze dwa kroki za swoją żoną ( co nie zawsze mu odpowiadało),starał się dawać jej siłę. Oboje wiele poświęcili dla dobra korony. Przez ponad 70 lat byli ze sobą w dobrych i złych momentach. Doczekali się czwórki dzieci, gromadkę wnuków i prawnuków. Realizowali się "zawodowo", rozwijali pasje, byli przykładem dla swojego narodu, ale i świata. Przetrwali trudne lata dziewięćdziesiąte, pożar Windsoru, rozwody dzieci, śmierć księżnej Diany, kryzysy w państwie oraz kryzys monarchii, a także megxit.

Książę Filip o swojej żonie napisał:" Elżunia jest jedyną tak pewną dla mnie rzeczą na świeci i pragnę spoić nas dwoje w nowy, połączony byt". Elżbieta zakochałam się w Filipie już w wieku 13 lat, Książę oświadczył się jej, zanim zapytał króla o zgodę. Rodzice Elżbiety oraz naród nie byli zbyt przychylni temu małżeństwu. Młoda księżniczka postawiła jednak na swoim i 20 listopada 1947 stanęli na ślubnym kobiercu, a tłum wiwatował na ich część.

Dzięki Ingrid Seward dowiecie się jakie potrawy najchętniej gotował książę Filip, a jakie królowa. Co takiego zadziwiło Tonego Blaira? A co najważniejsze poznacie historię miłości Elżbiety i Filipa, ich stosunek do rodziny, kontrowersje, zarzuty, jakie im stawiano. Poznajcie fascynujące małżeństwo od ich prywatnej strony, a nie sugerujcie się tabloidami i domysłami. Rozpocznijcie swoją przygodę!

Jeśli miałabym polecić książkę o brytyjskiej rodzinie...

Bardzo lubię czytać biografie. Jeszcze lepiej jeżeli są to osoby które już jakos znam bo mogę sobie powielić znajome fakty.
Tym razem dowiedziałem się o trochę Filipie ale bardzo dużo faktów jest kompletnie zmienionych względem innych biografii. Ilość błędów jest porażająca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie spodziewałam się tak dobrze napisanej i wciągającej biografii. Nie ma niepotrzebnych nudnych faktów. Jest napisana przystępnym językiem że aż trudno się oderwać. Autorka ukazuje jak w czasie panowania Królowej Elżbiety II królestwo i zasady w nim panujące ewoluowały. Dowiadujemy się w jaki sposób Elżbieta zostaje królową mimo, że nie była pierwsza w kolejce do tronu. Książka ukazuje, że nie każda osoba jest w stanie udźwignąć ciężaru władzy. A Elżbieta mimo, że była bardzo młoda zasiadając na tronie podjęła się wyzwania które wiązało się z wieloma wyrzeczeniami dla niej, męża Filipa oraz ich dzieci. Autorka ukazuje Królową nie tylko jako władczynię, ale także żonę i matkę. Która próbowała rozwiązywać problemy państwowe oraz problemy swoich dzieci.

Książka pisana prostym językiem, momentami aż za prostym i z licznymi błędami, ale to już chyba kwestia niezbyt dobrego tłumaczenia (i przeoczenia korektora).
Przeczytałam już kilka pozycji dotyczących monarchii brytyjskiej, wskutek czego większość opisywanych tutaj wydarzeń jest mi znajoma. Tym, czego nie ma w innych książkach jest świetnie rozwinięta postać księcia Filipa. Jest to nietuzinkowa postać i nie wiem, dlaczego tak mało jest w innych publikacjach ciekawych wzmianek o nim. Błyskotliwa osobowość, nieprzeciętna inteligencja, niespotykane poczucie humoru. Sama królowa Elżbieta twierdzi, że bez jego zdolności rozwiązywania problemów oraz obracania wszystkiego w żart nie uniosłaby ciężaru korony. Dumny, męski, figlarny wg zwolenników. Zimny, cyniczny i surowy według przeciwników. Wychowany w trudnych warunkach nie ma zrozumienia dla słabości. Wymagający, zarówno od siebie, jak i od innych. Z ogromnym poczuciem obowiązku, ale doceniający uroki życia. W momencie wstąpienia Elżbiety na tron zostaje mu odebrana możliwość kontynuowania kariery militarnej (marynarka wojenna),którą ukochał i z którą wiązał wielkie nadzieje. Od tej pory człowiek, który nadzwyczaj kochał się wyróżniać, musi pozostawać zawsze w tle. Nie jest akceptowany na dworze przez rodzinne powiązania z Niemcami (to czasy zaraz po II wojnie światowej). Swojemu pierworodnemu synowi nie może przekazać własnego nazwiska. Spotyka go wiele upokorzeń. Nie może robić prawie nic z tego, co czynił do tej pory. Nie może robić wielu rzeczy, które chciałby i mógłby robić, gdyby Elżbieta nie wstąpiła tak młodo na tron. Spada to na nich zbyt wcześnie, są zbyt młodzi, nie zdążyli się jeszcze nacieszyć życiem, a już zostali zamknięci w zimny świat zakazów i nakazów. Po chwilowym zagubieniu postanawia wzorować się na Albercie, mężu królowej Victorii i to jest strzał w dziesiątkę. Przejmuje zarządzanie posiadłościami królewskimi, bierze udział w rozwoju nauki, funduje stypendia, jest innowatorem, ulepsza co może i oczywiście służy nieustannym wsparciem swojej żonie. Podpowiada dyplomatyczne rozwiązania, rozbraja konflikty. Ciekawa jest jego relacja z siostrą królowej – Małgorzatą. Na początku chłodna i nieufna, aby potem przeobrazić się w kumpelską i ciepłą. Szkoda, że ten wątek jest tak krótko przedstawiony. Małgorzata, to kolejna bardzo interesująca postać, chciałabym aby ktoś pokusił się kiedyś o publikację w całości jej poświęconą. Sporo miejsca zajmują problemy królewskich dzieci, rozstania, rozwody, sprawy bolesne. Książka rzuca nowe światło na historię Karola i Diany. Wersja widziana z perspektywy dworu królewskiego. Karol zmuszony do ślubu wbrew swojej woli i Diana ukazana jak z ofiary zamienia się w opresora. Wielu osobom może nie spodobać się takie ukazanie tej sytuacji, ale nigdy nie dowiemy się, jaka była prawda. To media podają nam wybraną wersję wydarzeń, nie mamy możliwości weryfikacji.

Książka nierówna, początek słaby, dzieciństwo - nuuuda, bo czy kogoś obchodzi, że Filip raczkując lizał podłogę? Ciekawie rozpisane pochodzenie obojga (kilka pokoleń wstecz),z uwzględnieniem koligacji i tła historycznego. Barwnie przedstawiona postać Filipa, raz jako osoby niezwykle czarującej, a raz jako wybuchowego choleryka. Złożona i interesująca osobowość. Był w ciągłym ruchu, angażował się w wiele projektów, ale całe życie podkreślał, że jego podstawowym obowiązkiem jest opieka nad królową, dbanie o nią i wspieranie jej w każdej sytuacji. Z tego wywiązał się wzorowo.

Treść książki, to takie pomieszanie z poplątaniem. Przedstawiony w niej obraz monarchii to gra pozorów, niekończący się serial z cyklu " Co ludzie powiedzą ".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Angielska monarchia jest fascynująca, przynajmniej dla mnie. Wiedziony ciekawością po obejrzeniu pierwszego sezonu The Crown. Książka wiele rzeczy potwierdza, ale wnosi też więcej obiektywizmu. No i takich faktów, jakie ciężko byłoby pokazać w filmie. Wszak emocje (targające bohaterami wątpliwości),na ekranie można okazać jedynie grą aktorską, mimiką, przemycić coś niecoś za pomocą dialogów. Biografia zaś pozwala wejść w głąb interesującej nas postaci.
Trochę się jednak nudziłem: 5/10.

Książka ogólnie dobra. Nie znalazłam w niej nic nowego czego bym nie wiedziała, no może poza kilkoma informacjami. Autorka próbowała zachować jakiś porządek chronologiczny, ale trochę jej to nie wyszło, gdyż mieszała pewne wątki. Dodatkowo powielała pewne informacje w kolejnych rozdziałach. Język, jakim książka jest napisana nie męczy, za co wielki plus.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Całkiem przyjemnie opisana historia małżeństwa królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Podobał mi się zwłaszcza fakt, że duży nacisk położono na historię Filipa.
Przyjemnie napisana, z dużą ilością ciekawostek z życia codziennego. Troszkę zabrakło mi informacji z początków relacji, ale rozumiem że wynika to też z faktu, że nie ma zbyt wielu informatorów z tamtych czasów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka o Niej i o Nim. Ich małżeństwo, Korona, obowiązki, zwyczaje i skandale. Czyta się jak najlepszą powieść. Dla fascynatów Monarchii jak i tych niezaznajomionych głębiej z tematem.
Dodatkowo może to być podręcznik o patologii w rodzinie.

Dodatkowo może to być podręcznik o patologii w rodzinie.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Mój mąż i ja