Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci

Okładka książki Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci Witalis Skorupka, Beata Sławińska
Okładka książki Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci
Witalis SkorupkaBeata Sławińska Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2018-06-28
2018-06-28
kedyw II wojna światowa

Książka warta polecenia. Lubie co jakiś czas przeczytać książkę w formie wywiadu. Tutaj jednak mała uwaga, o ile opowiadania płk. Skorupki są ciekawe i dobrze napisane, to niestety często pytania autorki odbiegają poziomem od książki. Zdarzyło się też kilka literówek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia tego człowieka jest bardzo niezwykła. Sytuacje które są przytoczone i które przydarzyly się głównemu bohaterowi czy jego przyjaciołom naprawdę zapierają dech w piersiach. Ksiazka zainteresowała mnie gdyż Pan Witalis działał na terenie miasta, w którym się urodziłam oraz brał udział w akcjach , które miały miejsce niedaleko wsi, w której spędziłam najszczęśliwsze chwile swojego dzieciństwa. Z całego serca dziękuję tym dzielnym ludziom za walkę o Polskę. Co do samej książki, niestety wywiad rzeka nie jest moją ulubioną formą. Nie podobały mi się również pytania osoby przeprowadzajacej sam wywiad. Warto poznać sylwetkę "Orła ". Aczkolwiek same wykonanie...no cóż czytałam lepsze .

Jestem pasjonatem współczesnej historii a ta książka to jej prawdziwy skarbiec. Wywiad rzeka z Witalisem Skorupką to wspaniałe źródło informacji na temat II WŚ, zbrojnego podziemia, konspiracji, egzekucji i prześladowań ze strony obydwu okupantów na Ziemiach Polskich. Z czystym sumieniem polecam, czyta się jak dobrą opowieść sensacyjną.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka - wywiad. Losy Witalisa Skorupki, człowieka walczącego o wolność i niezawisłość swojego kraju.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

''Ja, Orzeł. Z Kedywu do celi śmierci'', to wywiad-rzeka, jaki z 95-letnim dziś powstańcem przeprowadziła Beata Sławińska. Książka ta, to historia życia Witalisa Skorupki – żołnierza AK, członka Kedewu w Siedlcach, więźnia w czasach stalinowskich gdzie karę śmierci zamieniono mu na 10lat. Po wyjściu na wolność pracował jako zaopatrzeniowiec w holdingu Inco Veritas, w którym w czasach Solidarności tworzył zalążki związku. Na emeryturze szefował organizacjom kombatanckim.
💣
W książce odnajdziemy relację żołnierza elitarnego Kedywu Armii Krajowej. Bohatera, któremu śmierć często zaglądała w oczy. Podczas jednej z brawurowych akcji zabił gestapowca, Krafta, szefa niemieckiej Policji Kryminalnej w Siedlcach, co jak się później okazało uratowało go przed karą śmierci nałożoną przez rządy komunistów. Kiedy Armia Czerwona wkroczyła na nasze tereny, został zatrzymany przez patrol NKWD. Zdołał jednak uciec, zabijając dwóch funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki. Czytając tą historię miałem wrażenie że to scenariusz z jakiego filmu akcji. Podczas wojny był łącznikiem a także wykonywał karę śmierci na nazistowskich funkcjonariuszy, na których AK wydało karę śmierci. Szczególne wrażenie robią wspomnienia z przebywania w więzieniu i jak traktowano żołnierzy AK.
💣
Jak przystało na dobrą książkę historyczną, znajdziemy tutaj szereg archiwalnych zdjęć i wzbogacających treść merytorycznych przypisów oraz sporą ilość nazwisk. Poznamy wiele osób które stanęły na drodze Witalisa, zarówno bohaterów jak i kanalie. Szczególnie ciekawy wątek jest czas jego jako więźnia we Wronkach, gdzie byli żołnierze SS byli zatrudniani w więzieniu przez komunistów i zajmowali się mordowaniem wrogów komunistów. Książka ta, to poruszające świadectwo Polaka, który mimo wielu dramatycznych chwil w życiu, zachowuje wiarę w Boga, nieugięty patriotyzm, siłę charakteru, niespożytą energię i pogodę ducha. Książkę mogę polecić wszystkim miłośnikom pamiętników i wspomnień oraz literatury wojennej. To historia człowieka, który żyjąc w bardzo trudnych czasach zawsze starał się być wierny Polsce i to mu się udało.

Książka ta to wywiad-rzeka-biografia, zaczynamy więc od rodziców potem przechodzimy przez młodość autora, okupację i akcje konspiracyjne, akcję "Burza", konspirację poakowską, więzienie w okresie stalinowskim i dalsze losy. Jest też sporo zdjęć autora i jego kolegów. Bardzo fajne są opisy z działalności kedywu, zwłaszcza - w mojej opinii - opisy likwidacji ludzi na których podziemie wydało wyroki, czym zajmował się autor. Świetne są też opisy konspiracji poakowskiej. Reszta moim zdaniem dość przeciętna/dobra ale bez jakichś wielkich zachwytów. Brakuje mi też niestety liźnięcia trochę strony psychicznej działalności konspiracyjnej, uczuć towarzyszących walce, likwidacji ludzi z wyroku sądu podziemnego, warunków życia konspiratora etc a to głównie wina pani prowadzącej wywiad bo pan Witalis chyba chciał poruszyć ten wątek. Tym niemniej całość naprawdę mi się podobała a opis akcji ucieczki NKWDzistom - pierwszorzędny. Warte polecenia, choć ze dwie literówki w moim wydaniu się znalazły.

• II Wojna Światowa
  • Druga Wojna Światowa