Karmienie piersią

Okładka książki Karmienie piersią Magda Karpienia
Okładka książki Karmienie piersią
Magda Karpienia Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: seria rodzicielska poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
seria rodzicielska
Wydawnictwo Natuli
2018-01-01
2018-01-01
karmienie piersią noworodek

Nie sugerujcie się tytułem!
Ta książka to kompendium wiedzy o karmieniu bobasa nie tylko piersią, zakończeniu karmienia, problemach z laktacją.

Nie sugerujcie się tytułem!

Książka mocno gloryfikująca karmienie piersią, namawiająca wręcz kobiety by robiły z siebie "żywy smoczek" rezygnując z jakichkolwiek potrzeb na rzecz dziecka i karmienia. Napisana w tendencyjny sposób, wiele aspektów poruszonych dość pobieżnie. W dodatku autorka wypowiada się na tematy medyczne ku czemu nie ma kompetencji ani wykształcenia i to widać. Niektórych medycznych zagadnień nie rozumie i źle je interpretuje. Jej pseudonaukowe teorie są momentami wręcz szkodliwe (oceniam jako lekarka),popiera swoje tezy rzekomymi badaniami, co do których istnienia mam wątpliwości.
Generalnie nie polecam.

Ta książka bardzo źle wpłynęła na moje samopoczucie w kryzysowym momencie, kiedy szukałam wiedzy i porad na temat karmienia piersią, bo to karmienie nie szło. Jest radykalna i wpędza w poczucie winy, co nie pomaga w procesie karmienia! Nie ma w niej w ogóle miejsca na sytuację kobiet takich jak ja - którym mimo ogromnego wysiłku i wielu wizyt u kilku doradczyń laktacyjnych nie udało się w pełni karmić piersią i nikt nie wie dlaczego.

W książce można znaleźć trochę konkretów i merytorycznych informacji, z drugiej strony książka nasycona jest skrajnymi opiniami, mocno jendostronnymi w swym wydźwięku. Może słowa bezpośredniej krytyki nie padają wprost, jednak można wyczuć wręcz oskarżające tony względem kobiet, które mogłyby mieć inne podejście do niektórych aspektów karmienia piersią, czy też po prostu inne wyobrażenie swojego życia po urodzeniu dziecka.

Książka napisana przez kompletną fundamentalistkę, która odrzuca wiele potwierdzonych naukowo kwestii, niepasujących do jej światopoglądu. Odrzuca wszelkie współczesne „pomoce” do karmienia piersią, a zaleca naszyjnik z bursztynu na ząbkowanie. Sama sobie także w książce zaprzecza.

Ciekawa jestem, jakie kwalifikacje dają prawo autorce do tak stanowczego głoszenia własnych tez - na jej stronie internetowej opisuje siebie jako „trenerka relacji i przedsiębiorca”. Poza tym, że „wspierała kobiety w karmieniu piersią” i poza ściągnięciem międzynarodowej organizacji LLL do Polski (co jest sukcesem przedsiębiorczym, nie naukowym) nigdzie nie ma ANI SŁOWA o przygotowaniu merytorycznym do tematu, wiedzy np. w dziedzinie medycyny, fizjologii lub anatomii człowieka, położnictwa. Zdecydowanie czuć to w jej książce.

Książka podzielona jest przejrzyste i czytelne rozdziały, w których dowiemy się i w jaki sposób przystawiać noworodka do piersi, a także jak powinien mniej więcej przybierać na wadzę oraz kiedy i w jaki sposób rozszerzać dietę o warzywa czy owoce. Mnie zainteresował rozdział mówiący o gadżetach, które mogą przeszkodzić w karmieniu piersią i laktacji – przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że smoczek może mocno zaburzyć ten proces, bo przecież smoczek czy butelka to klasyczny atrybut niemowlaka. Wielu rzeczy się dowiedziałam (jak o wspomnianych gadżetach),a ponieważ skłaniam się ku karmieniu piersią, to książkę na pewno jeszcze nie raz będę czytać. Tę książkę polecam także partnerom, ojcom dzieci, żeby też mogli lepiej zrozumieć temat i wspierać matkę karmiącą, bo jestem przekonana, że to nie będzie taki łatwy proces.

Książki z Wydawnictwa Natuli to na ten moment chyba moje ulubione i szczerze mogę polecić każdemu kto planuje w przyszłości zostać rodzicem. Na pewno na moją półkę trafią jeszcze książki już związane z emocjami dziecka.

Mam mieszane odczucia co do wydawnictwa Natuli. Pozycja o karmieniu piersią z jednej strony jest dość krótka, merytoryczna i zawiera dość dużo porad, które na pewno można wykorzystać w praktyce. Jednocześnie książka jest mocno skrajna i może powodować wyrzuty sumienia u kobiet, które planują karmić piersią i maja swoje wyobrażenia na ten temat oraz u kobiet, którym karmienie piersią nie powiodło się. Butelki, smoczki, mleko modyfikowane są wręcz demonizowane. Popadanie w tego typu poglądy nie jest zdrowe i mysle, ze do tej książki potrzeba sporo dystansu. Dodam tez, ze w książce pojawia się wiele informacji, które nie są poparte danymi, jak chociażby to, ze karmienie butelka ma wpływ na infekcje ucha. Uważam, ze pisząc taka książkę warto byłoby dodać dane, statystykę, aby książka była wiarygodna.

Niesamowicie jednostronna i frustrująca pozycja. Liczyłam na obiektywne podejście autorki. Moim zdaniem po przeczytaniu łatwo się zdołować. Książka zawiera wiele informacji, ale jednocześnie brak w niej odnośników do przywoływanych badań.

Wademekum wiedzy o karmieniu piersią. Czyta się bardzo lekko i szybko. Dodatkowo po przeczytaniu łatwo wrócić po spisie treści do potrzebnych informacji. Autorka przedstawia bardzo dużo informacji, które nie są takie oczywiste, często sprzeczne z mądrościami przekazywanymi przez starsze pokolenia. Świetnie przygotowuje do karmienia piersią, daje dużo wsparcia.

W mojej ocenie bardzo słaba książka. W początkowych rozdziałach jest trochę przydatnej wiedzy teoretycznej przedstawionej w uporządkowany sposób, ale reszta treści bardzo bardzo przeciętna. Przede wszystkim, wielokrotnie w tej pozycji pojawiają się stwierdzenia „według najnowszy badań”, „naukowcy są zgodni że” itp. a jednocześnie brak jest jakiekolwiek odnośnika do TYCH badań, co poddaje w wątpliwość rzetelność tych twierdzeń. Dodatkowo, w bibliografii uwzględnione są pozycje z początku XXI co również zastanawia, skąd autorka wzięła „najnowsze badania” itp.
Myśle, ze jest to książka która można szybko przelecieć wzrokiem w księgarni albo w bibliotece i może stanowić punkt wyjścia do dalszych poszukiwań rzetelnych i sprawdzonych informacji

• Poradniki

Dodaj cytat z książki Karmienie piersią