Wybory w Elwirze

Okładka książki Wybory w Elwirze V.S. Naipaul
Okładka książki Wybory w Elwirze
V.S. Naipaul Wydawnictwo: Książka i Wiedza satyra
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
satyra
Tytuł oryginału:
The Suffrage of Elvira (1958)
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1977-02-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-02-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Zborowska
Tagi:
Trynidad demokracja
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
35
34

Na półkach:

Jeśli ktoś lubi programy podróżnicze z cyklu „Boso przez świat” Wojciecha Cejrowskiego, nie będzie zawiedziony, sięgając po „Wybory w Elwirze” – jedną z pierwszych książek napisanych przez V.S. Naipaula.

Akcja powieści dzieje się w ojczyźnie pisarza – na Trynidadzie i Tobago – w przededniu uzyskania niepodległości przez to karaibskie państewko. Autor bierze na tapetę wybory krajowe z roku 1950 – drugie od momentu, kiedy Wielka Brytania rozszerzyła Trynidadczykom autonomię. Oś fabuły stanowi kampania wyborcza jednego z kandydatów w tytułowym okręgu. Śledząc losy grupki bohaterów, czytelnik obserwuje, jak radzą sobie oni w warunkach raczkującej demokracji i jaki wpływ na bieg zdarzeń mają: wielokulturowość, religia i lokalne, prymitywne wierzenia.

Choć nie jest to tzw. "wielka literatura", która zwiastowałaby przyznanie jej twórcy Nagrody Nobla, „Wybory w Elwirze” są bardzo udaną satyrą społeczno-polityczną w tropikalnym entourage'u. Tym, do czego można się przyczepić, są pewne uproszczenia fabularne oraz chwilami zbyt daleko posunięta groteskowość sytuacji. Niemniej – jest to znakomita rozrywka, którą serdecznie polecam.

Pozdrawiam
8/10

Jeśli ktoś lubi programy podróżnicze z cyklu „Boso przez świat” Wojciecha Cejrowskiego, nie będzie zawiedziony, sięgając po „Wybory w Elwirze” – jedną z pierwszych książek napisanych przez V.S. Naipaula.

Akcja powieści dzieje się w ojczyźnie pisarza – na Trynidadzie i Tobago – w przededniu uzyskania niepodległości przez to karaibskie państewko. Autor bierze na tapetę...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
40
21

Na półkach:

Zdobyć tę książkę nie było łatwo, ale od czego są dobre biblioteki. Trochę ją "przemęczyłam", ale obiecałam sobie, że przeczytam wszystkie dzieła mistrza Naipaula. Przemęczyłam dlatego, że temat polityki specjalnie mi nie leży. Ale muszę przyznać, że Naipaul umiał pisać o rzeczach trudnych w dość łatwy, a niekiedy prześmiewczy sposób. Chwała mu za to. Rzecz dzieje się na Karaibach, w byłej brytyjskiej kolonii Trynidad i Tobago. Ponieważ kolonialiści sprowadzili tam wpierw Czarnych, a następnie Indusów, powstała wybuchowa mieszanka rasowo-religijna. W państwie, które staje się niepodległe trzeba przeprowadzić pierwsze wybory. Nie jest to rzecz łatwa przy braku kultury demokratycznej, która dopiero ma się wykształcić. Autor świetnie opisuje społeczeństwo, które de facto jeszcze do demokracji nie dorosło. Jest to typowe społeczeństwo sfragmentaryzowane, podzielone ekonomicznie, ideologicznie, religijnie, a przede wszystkim rasowo. Czy na wyspach uda się znaleźć porozumienie i współrządzić ludziom, których niewiele łączy? Sami sprawdźcie. Jeśli jeszcze was nie zanudziłam, to dodam, że nawet jeśli sama historia nie przypadnie wam do gustu, to książkę warto przeczytać choćby ze względu na jej bezbłędny styl i język.

Zdobyć tę książkę nie było łatwo, ale od czego są dobre biblioteki. Trochę ją "przemęczyłam", ale obiecałam sobie, że przeczytam wszystkie dzieła mistrza Naipaula. Przemęczyłam dlatego, że temat polityki specjalnie mi nie leży. Ale muszę przyznać, że Naipaul umiał pisać o rzeczach trudnych w dość łatwy, a niekiedy prześmiewczy sposób. Chwała mu za to. Rzecz dzieje się na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Trynidad i Tobago
    1
  • Nobel
    1
  • Miejska
    1
  • Filia
    1
  • Karaiby / Ameryka Środkowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wybory w Elwirze


Podobne książki

Przeczytaj także