The Goon. Kolekcja tom 1

Okładka książki The Goon. Kolekcja tom 1 Eric Powell
Okładka książki The Goon. Kolekcja tom 1
Eric Powell Wydawnictwo: Non Stop Comics Cykl: The Goon (tom 1) Seria: The Goon wydanie zbiorcze komiksy
komiksy
2018-12-07
2018-12-07
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Zbir Goon komiks horror humor

Okładka książki Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein? Eric Powell, Harold Schechter
Słyszeliście, ... Eric Powell, Harold...
Okładka książki Szumowina. Tom pierwszy: Cocainefinger Roland Boschi, Wes Craig, Moreno Dinisio, Lewis Larosa, Eric Powell, Rick Remender, Andrew Robinson
Szumowina. Tom... Roland Boschi, Wes ...
Okładka książki Did You Hear What Eddie Gein Done? Eric Powell, Harold Schechter
Did You Hear W... Eric Powell, Harold...

Okładka książki Hellblazer. Brian Azzarello 2 Brian Azzarello, Giuseppe Camuncoli, Guy Davis, Marcelo Frusin, Rafael Grampa, Lee Loughridge, James Sinclair, Cameron Stewart
Hellblazer. Br... Brian Azzarello, Gi...
Okładka książki Ludzie północy. Tom 2. Saga islandzka Becky Cloonan, Fiona Staples, Brian Wood
Ludzie północy... Becky Cloonan, Fion...
Okładka książki Śmierć Stalina Fabien Nury, Thierry Robin
Śmierć Stalina Fabien Nury, Thierr...
Okładka książki Zabij albo zgiń. Tom trzeci Elisabeth Breitweiser, Ed Brubaker, Sean Phillips
Zabij albo zgi... Elisabeth Breitweis...
Okładka książki Saga o Potworze z Bagien. Tom Trzeci Alfredo Alcala, Alan Moore, John Totleben, Rick Veitch
Saga o Potworz... Alfredo Alcala, Ala...
Okładka książki Grass Kings. Tom pierwszy Tyler Jenkins, Matt Kindt
Grass Kings. T... Tyler Jenkins, Matt...
Okładka książki Ex Machina. Tom 1 Tony Harris, Brian K. Vaughan
Ex Machina. Tom 1 Tony Harris, Brian ...

Tytułowy Zbir i jego kumpel Frankie nie mają łatwego życia. Od samego początku zmagają się z hordami zdechlaków, Kapłanem Zombie, zwanym też jako Kaznodzieja (nie, nie ten Kaznodzieja),przerośniętymi szczurami i całym zastępem ryboludzi. Na naszym rynku komiksowym Zbir również nie miał dotąd szczęścia. W latach 2004-2006 wydawnictwo Taurus Media próbowało przedstawić go naszym czytelnikom, ale gdzieś coś poszło nie tak i po trzech albumach, seria znikła. Realizowany (podobno) od wielu lat film, który ostatecznie miał się pojawić w 2018, również nie ujrzał światła dziennego. Dostaliśmy jedynie zwiastun i tyle. Niemniej "The Goon" w końcu doczekał się u nas ogromnego wydania zbiorczego, którego pierwszy tom liczy sobie niemal 500 stron. Drugi, zapowiedziany na ten miesiąc, nieco ponad 400, a w albumach mieści się spora liczba dodatków w postaci szkiców, okładek i materiałów od autora oraz amerykańskich recenzentów. Komiks w USA obrósł zresztą nie małym kultem i pozwolił jego autorowi, wieść spokojny żywot. Czy jednak i mnie kupił? W pewnym sensie tak, bo na pewno chce przeczytać całą serię, ale z drugiej strony przygody Zbira i jego kurduplowatego kumpla Frankiego mocno zalatują paździerzem.

Seria jest bardzo specyficzna, obfituje w niezbyt wyrafinowany humor, co zresztą było zamierzone, oraz dość brutalna. Sam autor naśmiewa się z niej, przyznaje wprost, że pierwsze opowieści od strony graficznej było słabe, ale i scenariusz nie powalał na kolana. "The Goon" od samego początku nie był robiony jako dzieło ambitne, tylko ostra, wulgarna i bezpruderyjna satyra. To się udało, choć faktycznie pierwsze zeszyty strasznie się zestarzały i mnie osobiście dość mocno wynudziły. Jest to w zasadzie kalejdoskop mordobicia bez większego polotu, z szczątkowym scenariuszem. Później, gdy rozwija się akcja i zostaje wyjaśnionych parę spraw, całość nabiera jako takiego sensu. Niemniej to nadal jest mordobicie z Fatality w roli głównej.

I owszem, znajdzie się ogrom amatorów tego typu komiksu, ale również tyle samo przeciwników. Osobiście jestem gdzieś pośrodku, bo lubię takie historyjki. Cholera, jestem wielkim fanem filmu "Krwawa uczta" (tylko część pierwsza, pozostałe to rynsztok),który oglądałem bodaj 21 razy, w tym większość na trzeźwo. Niemniej w "The Goon" miejscami zwyczajnie się nudziłem. W mojej opinii historie są strasznie nierówne. Jedne czytałem zanosząc się przy tym śmiechem, inne katowałem z recenzenckiego obowiązku. Musze jednak przyznać, ze mniej więcej od połowy tego albumu, zdecydowanie dominowały historyjki udane. BA! jedna nawet była z gościnnym występem Hellboya.

Na polu rysunku również widać w tym albumie ogromny rozwój autora. Pierwsze rysunki są miejscami naprawdę mało ciekawe. Nie powiedziałbym, że siermiężne albo brzydkie, tylko zwyczajnie mało interesujące. Z czasem widać jednak powolną zmianę stylu i swoisty rozwój postaci. Do mnie to trafiło, bo od mniej więcej drugiej połowy tego albumu, rysunek bardzo mi podszedł. Mimo wszystko uważam, ze warto było poświęcić czas na lekturę tej ogromnej cegły. Jest to ogromny kawał amerykańskiego komiksu, do tego wielokrotnie nagradzanego. Wydanie zbiorcze pozwala nam poznać jego ewolucję i tak naprawdę zrozumieć, czemu "The Goon" odniósł sukces. Jak pisałem wcześniej - jest to wyjątkowo specyficzna lektura, zatem lepiej podejść do niej z stosowną dozą dystansu. Wydaje mi się, że warto w nią zainwestować, o ile interesujemy się komiksem amerykańskim.

O ile w kolejnych tomach jest kilka ambitniejszych historii, tutaj głównie pulpa i nie muszę chyba dodawać, że zabawa jest naprawdę przednia. Mam sporo szacunku dla tej serii, a tom pierwszy jest najgłupszy, ale i najrówniejszy i to się wcale nie kłóci. Koniecznie

Scenariusz - 8
Kreska - 7
Wydanie - 9

Scenariusz - 8
Kreska - 7
Wydanie - 9

Duże rozczarowanie.
Rozumiem, że to początek i później się niby rozkręca. Ale zdołałem przeczytać połowę i odlozylem. Doceniam ideę i próbę wlania humoru.

Ale całość mnie nie powala - sztampowe, oklepane, przewidywalne. Jakiś zalążek historii i świata tam jest i rozumiem, że można polubić tych bohaterów i czekać na kolejne przygody i pomysły Zombie.

Ale mi szkoda czasu. Tylko dla koneresow - zdecydowanie radzę sprawdzić zanim się kupi cały cykl.

Duże rozczarowanie.

Ale mi szkoda...

RECENZJA "THE GOON" tom 1
Eric Powell
Wydawnictwo @nonstopcomics

Moi Drodzy
➡️W związku z akcją @katooola #czytamypulpowehorrory - dzisiaj recenzja komiksu "The Goon" 🙂 Wszak kto powiedział, że nie mogą to być komiksowe pulpowe horrory😁 Niedawno Wam prezentowałem na filmie nowe nabytki komiksowe i cegiełka "The Goon" miała tam swoje poczesne miejsce. Zatem oto jest - recenzja tomu pierwszego przygód Zbira i jego kumpla Franky'ego.
➡️Ponieważ (jak na razie) mam tylko jeden tom (za to ten tom ma prawie 500 stron!) to recenzji zbiorczej całej sagi nie będzie. Zresztą chyba bym sobie nie mógł darować napisania recki do każdego tomu oddzielnie, a dlaczego, to zaraz zobaczycie. Skupię się zatem obecnie na jedynce. A teraz słuchajcie 😁
➡️Najpierw wydanie - BAJKA! Cegła w twardych oprawach, w obwolucie z odlotową grafiką, zarówno na okładce jak i obwolucie. Absolutnie przepiękne wydanie.
A co napisał wydawca na okładce?
"Bezimienny, Kapłan Zombie, przybył do miasta stworzyć gang nieumarłych. Lecz nawet nieograniczony dopływ żołnierzy nie wystarczy, by Kapłan zdołał wkroczyć na tereny kontrolowane przez gangstera Labrazia i jego niepowstrzymaną prawą rękę - Zbira. Kiedy jednak Kapłan odkrywa najpilniej strzeżoną tajemnicę Zbira, równowaga sił może zmienić się raz na zawsze."
Odleciałem 😅
➡️Z czego musicie zdać sobie sprawę - pierwszy tom to najwcześniejsze prace Powella o Zbirze i czasem to widać. Patrząc w necie na migawki z kolejnych tomów zauważyłem gołym okiem, że tutaj Zbir jest mocno niedorobiony ("nie wyglądam już jak ogolony muł"),jego kumpel Franky jest mocno niedorobiony ("a ja nie wyglądam jak wyłupiastooki człowiek-parówa") i w ogóle całość jest surowa i bardzo, bardzo prosta. I co? A to, że odpadłem!
➡️Taka prostota mnie kupuje! Pod pewnymi warunkami. Strach pomyśleć, jak się będę podniecał kolejnymi tomami (no tak, muszę to kupić, dupa, ale dopiero w lipcu - tak tak, @katooola , zakład! 😄),skoro początki tej historii tak mnie rozwaliły w swej pierwotnej, surowej formie. Zakochałem się z miejsca. Za całokształt. Za klimat. Za czystą radość, humor i makabrę bijące z tych kadrów. Za masakrę w co drugim kadrze, za stada zombich, za wszystko 😁
➡️We wstępie sam autor usprawiedliwia się niejako ze swoich dokonań i może całkiem słusznie - to, co będzie później wygląda inaczej, nie ukrywajmy - wygląda lepiej, jest bardziej dopracowane i dopieszczone. Ale wróćmy do tego, co dostajemy w tomie pierwszym.
➡️"- Może następnym razem ja poprowadzę, Franky.
- Czemu?
- CZEMU? Po drodze tutaj rozjechałeś pięciu gości!" 😅
Zapewniam Was, jeśli macie zły dzień, Zbir i Franky to zmienią 😁 Wisielczy humor, czarny humor, dowcipy ciosane kołkiem na głowie - do wyboru do koloru. To są często takie paździerze, że płakać mi się chce 😅 Ale to działa bez pudła.
➡️Rozmaite nawiązania do popkultury (Zmowa pierwszych żon 😅 😅),śmiech a właściwie brechtanie się co krok - odlecicie 😂 A może wampiry? A może King Kong? Bardzo proszę 😁
"- Słuchaj koleś, chcesz zarobić szybką kaskę?
- Niespecjalnie.
- Nie chce pieniędzy, Zbirze.
- To musi być jeden z tych nienajbystrzejszych. Trzeba użyć psychologii." 😅
➡️Kluczowe w tym komiksie są dwie rzeczy - czarny humor w rysunkach i dialogach (liczę to jako jedną rzecz) i stałe poczucie absurdu, które uzyskano przez sprowadzenie zombich tudzież innych paskud do poziomu człowieka i nadanie im ludzkich cech i zachowań.
➡️Język w tym komiksie to żywe srebro, krew i śmiech. Dialogi z ulicy wymieszane z gadką z sąsiedztwa, soczyste epitety i powalające figury retoryczne, mafijny styl i kiczowaty patos przeplatany komedią sytuacyjną, no po prostu MISTRZOSTWO.
"- Wszawe zombie! Dostaną za to! Naprawdę mi żal Johnnny'ego.
- Mnie żal każdego, kto był z tobą na ty."
➡️Albo ten monolog:
"Jestem nocną marą, sługą czarnego władcy otchłani! Utoczę wam krwi i wychłeptam ją, niczym wykradający nocą niemowlęta szakal! Spójrzcie, oto skrzydlaty posłaniec śmierci! Ześlę na ten świat mroczny cień chaosu, a wy będziecie nie więcej, niż jednymi z wielu, którzy poczują lodowaty chłód mego hebanowego uścisku! Z MROKIEM STANIECIE SIĘ JEDNOŚCIĄ!" 😅
No i padłem 😄 A czym to się zakończyło? Oczywista strzałem Zbira z piąchy w ryło i komentarzem Franky'ego: "Mięczak" 😁 Po prostu musicie to zobaczyć.
➡️Handel mózgami? A jakże 😄 Na dodatek podróbami - człowieczek bez skrupułów sprzedaje świńskie mózgi zombiakom jako ludzkie 😅 A co słyszymy od zombiaka po odkryciu tego kantu? Ano:
"Mocno zirytowała mnie ta niecna próba oszustwa. Zamierzałeś nabrać mnie i moich kolegów. Czy nie masz cienia skrupułów?" Płaczę 😂😂🤣
A może szanty? 😁
"Żyła sobie raz stara Mary Lee,
Zmarła, gdy lat skończyła sto i trzy.
Z czego piętnaście przeżyła dziewicą,
Niezły to wynik jak na tę dzielnicę. " 😅 😅 😅
➡️No dobra, dość tych cytatów. Słuchajta ludzie - ta komiksowa cegła to jazda bez trzymanki, to ciągły śmiech, ba, śmiech do łez, świetne, choć proste kadry i rewelacyjny język. Kasiu, to się idealnie wpisuje w #czytamypulpowehorrory 😄
➡️Świetna historia rozgrywająca się w młodości Zbira i pokazująca miłe złego początki, mafijne klimaty żywcem z "Ojca Chrzestnego", wojny uliczne - to poezja zawarta w komiksie, który czerpie pełnymi garściami z popkultury!
"- Zbirze, musisz mi pomóc. Moje dziecko opętał demon. Kościół, lekarze, nikt nie kiwnie palcem. Jesteś moją ostatnią nadzieją.
- Gościu, wyglądamy na księży?!
- Cicho Frankie. Marcio, zawsze byłeś dobrym kumplem i do tej pory nigdy nie prosiłeś o przysługę. Zrobię co w mojej mocy."
No czyż to nie parodia ojca chrzestnego 😄
"Ej, ty, niedorobiona Lindo Blair, gdzie jesteś?" 😄
O proszę, i mój ukochany "Egzorcysta" też jest 😅
"- Spadówa gościu (to do demona - przyp. recenzenta 😄)
- Nie martw się. Nie spędzę nawet sekundy dłużej pośród was, brutali. Gdzie te czasy, gdy przychodził miły ksiądz i polewał nas wodą?"
Leeeeeżę 😅😅
A może "Teksańska masakra piłą mechaniczną"? 😁 No jacha, że jest. Ze specjalną, rozkoszną piłą, która ma swoje imię 😅
➡️Klimat lat 80-tych, ba, nawet lat 30-tych, a co za tym idzie mocno nihilistyczne noir (tak, tak, kochacie noir? Jest! Ale w formie nieco innej niż zwykle 😅),znakomite maszkary no i stada zombiaków! I solidne, oldschoolowe mordobicie! Krew, flaki, rąbanka, MASAKRA! A wszystko to z gigantycznym przymrużeniem oka. Czego można chcieć więcej! Walcie do sklepów, to trzeba mieć! Moja ocena 10/10 i K-UZJ (Komiksowy Uncelkowy Znak Jakości). PETARRRRRDA! I w tym momencie "The Goon" wbija u mnie na komiksowy top tego roku 🙂
➡️Z racji poruszanej tematyki jak i charakteru tego mega komiksu recenzję tę dedykuję @katooola (jej akcja! - Zbir to pulpa wszechczasów 😅) i @iaminfectedpl - czy "The Goon" jest w leksykonie żywej śmierci? 😅 Bo jeśli nie to poważne uchybienie 😄😅 A taaak, to przecież leksykon filmów. No nic straconego, animacja "The Goon" właśnie się kręci 🙂
PS. Dawno się tak nie uśmiałem, tak serdecznie, zdrowo i do łez 😄 Polecam! I już mam w koszyku kolejne 4 tomy, tylko przez Kaśkę czekam do lipca 😅
PS.2 A jeśli kogoś jeszcze nie przekonałem, na koniec hit programu - są też cytaty z Monty Pythona 😅😄🤣
PS.3 A jutro w końcu recenzja książkowa - "Hyperion" 🙂

RECENZJA "THE GOON" tom 1
Eric Powell
Wydawnictwo @nonstopcomics

Moi Drodzy

Horror? Jest.
Czarny humor? Jest.
Odrobina kryminału i tajemnicy? Owszem, są.
Sporo niewybrednych żartów? K***a, proste.

Jestem kupiony. To jest jedna z tych rzeczy których człowiek nie jest pewny czy spróbować a definitywnie powinien. Polecam.

Horror? Jest.
Czarny humor? Jest.
Odrobina kryminału i tajemnicy? Owszem, są.
Sporo niewybrednych żartów? K***a, proste.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tak strasznie glupi, ze az niewiarygodnie fajny. Swietnie sie bawie przy tym komiksie.
Czysta rozrywka i genialny poprawiacz humoru.
Polecam.

Czysta rozrywka i genialny poprawiacz humoru.
Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jeśli interesują Was różne dziwne kombinacje popkulturowe to The Goon przypadnie Wam do gustu. Bo gdzie indziej armia zombiaków będzie walczyła ze Zbirem o niejasnym pochodzeniu. W podrzędnej dzielnicy, gdzie trwa walka o wpływy znajdziemy znane z filmów Noir femme fatale, wilkołaki, szalonych naukowców no i olbrzymie ośmiornice.. w sumie wszystko, a jeśli czegoś nie ma to jestem przekonany, że w kolejnych częściach to będzie. Nie wiem gdzie i kiedy Powell wymyślał zarys fabularny swojego cyklu, ale mam pewną koncepcję, która wiąże się z kinem. Jako młody dzieciak Powell trafił do wielkiej wytwórni filmowej do magazynu rekwizytów i tam zobaczył różne stroje, dekoracje, które przypadkiem trafiły w jedno miejsce, a w jego głowie ułożyły się w jeden świat. Podejrzewam, że jak Ed Wood oszalał na widok wielkiej ośmiornicy i koniecznie musiał ją umieścić w swojej opowieści - nawet jeśli fabularnie niekoniecznie pasuje.

Seria jest całkiem dobra dopóki nie próbuje być zabawna. A próbuje być zabawna naprawdę często.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo prosty i bardzo głupi koszmarek.
Amerykańskie do bólu.
Żeby to jeszcze było ciekawie narysowane, ale jedynymi przyjemnymi dla oka rysunkami były "wspominki" Zbira.

Jak to ktoś napisał: tylko dla koneserów.

Bardzo prosty i bardzo głupi koszmarek.
Amerykańskie do bólu.

Jak to ktoś napisał: tylko dla koneserów.

• Komiksy
  • Komiks