Great! Wielka Brytania dla dociekliwych

Okładka książki Great! Wielka Brytania dla dociekliwych Zosia Frankowska, Tina Oziewicz
Okładka książki Great! Wielka Brytania dla dociekliwych
Zosia FrankowskaTina Oziewicz Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Świat dla Dociekliwych literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Świat dla Dociekliwych
Dwie Siostry
2019-06-01
2019-06-01
Wielka Brytania Brytyjczycy obyczaje podróże

Okładka książki Co uczucia robią nocą? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co uczucia rob... Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Czuły notatnik Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Czuły notatnik Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...

Okładka książki Zew padliny Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Zew padliny Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Zwierzaki cudaki. Księga najdziwniejszych zwierząt świata Bibi Dumon Tak, Fleur van der Weel
Zwierzaki cuda... Bibi Dumon Tak, Fle...
Okładka książki Xin chào! Wietnam dla dociekliwych Anna Kaźmierak, Monika Utnik, Ton Vân Anh
Xin chào! Wiet... Anna Kaźmierak, Mon...

Nadspodziewanie wiele niesztampowych ciekawostek, zagrożeniem jest niepochamowana chęć natychmiastowego udania się w trasę w celu sprawdzenia informacji.
Mnie zadziwiła informacja o wieku najstarszego kruka z London's Tower.
Jak na książkę dziecięco-młodzieżową, dużo tu informacji przewodnikowych, jednocześnie napisana tak, że się tego nie czuje, raczej jako potężna garść ciekawostek.

Mnie zadziwiła informacja o wieku najstarszego kruka z London's Tower.

To kolejna pozycja z tego cyklu w mojej kolekcji. Anglia jest mi bliska , bo udało mi się do niej podróżować. Aż szkoda że wtedy jeszcze tej pozycji nie było- inaczej bym podeszła do tej wyprawy. Książka jak wszystkie pozostałe pozycje z tej serii z masą ilustracji i pełna ciekawostek, dla mnie jednak poplątana i chaotyczna - bo i historia jest tu poplątana Anglia / Szkocja. Nie mniej Zawarte w niej są niemal wszystkie topowe informacje o WB. Zapewne wiele mi tu brak , jednak lubię ten prosty sposób przekazywania informacji . POLECAM :)

Tytuł w sam raz! To nie takie tam zwyczajne ciekawostki o Big Benie i London Eye, ale fakty i legendy, o których człowiek nie miał pojęcia i dużo się dowiedział. Aż się zachciało do tych wszystkich miejsc pojechać i zobaczyć je na własne oczy. Oto ciekawostki dla dociekliwych: M.in.

-Biały Koń z Uffington
-Taniec Morrisa - traditional folk dance
-Swan upping - coroczne liczenie łabędzi na Tamizie
-Lord Byron i jego zwierzątko niedźwiedź
-Zamek Caerphilly - największy zamek w Walii
-Najmniejszy dom świata w walijskim Conwy
-The Old Man of Storr - legenda związana z wysoką wulkaniczną skałą na szkockiej wyspie Skye
-Toad in the Hole - kiełbaska zapiekana w cieście
-Zaginione Ogrody Heliganu w Kornwalii

Polecajka!

-Biały Koń z Uffington
-Taniec Morrisa - traditional folk dance
-Swan upping - coroczne...

Bardzo mi się podobają książki z serii: „Świat dla dociekliwych”. W każdej z nich znalazły się informacje, które wzbogaciły moją wiedzę i poszerzyły horyzonty. W przypadku tomu o Wielkiej Brytanii też tak było. Uporządkowane informacje dotyczące historii, geografii, zwyczajów, a nawet literatury czy duchów sprawiają, że czytelnik nie wiadomo kiedy pochłania kolejne strony, aby dowiedzieć się kolejnej interesującej rzeczy. Podziwiam autorkę za szeroki wybór tematów i dziedzin wiedzy. Dzięki temu każdy znajdzie w tym tomie coś, co go zaskoczy. Na przykład czym jest pudding lub gdzie znajdują się zaginione ogrody Heligan. Albo kim jest Banksy. Już nie mogę się doczekać, czym zaskoczy mnie książka o Japonii.

The Beatles, Elton John, Big Ben, Hogwart, Harry Potter, czerwone budki telefoniczne, piętrowe autobusy, agent 007 to tylko nieliczne pierwsze skojarzenia, które przychodzą mi do głowy na dźwięk słowa Anglia :-) Pewnie każdy z nas ma swoją listę, dłuższą albo krótszą, jednak na pewno nikt z nas nie wie o tym kraju wszystkiego... "Great! Wielka Brytania dla dociekliwych" może to zmienić :-) Jest to na pewno idealna książka dla małych i dużych czytelników ciekawych świata ;-) :-) Myślę, że wszyscy z nas wiemy, że Brytyjczycy mają swoją ukochaną królową, jeżdżą lewą stroną jezdni, uwielbiają herbatę i mierzą długość w stopach ;-) :-) Jednak tylko nieliczni wiedzą o krukach karmionych krwawymi ciasteczkami, drzwiach, które prowadzą do świata elfów, niebieskich łąkach oraz kamiennych kręgach, w których zwalnia czas... Ja też o tym nie wiedziała, ale po lekturze tej ksiażki już wiem ;-) :-) Jeśli interesuje was między innymi co ma wspólnego ze sobą wiking i czekoladki, por i żonkil oraz czy naprawdę można mierzyć czas butami, ta książka będzie dla was idealna lekturą :-) Naprawdę można w niej wyczytać mnóstwo ciekawostek, których nigdy nie znaleźlibyśmy w szkolnych podręcznikach. Wszystko to podane w fajnej formie i ozdobione ciekawą grafika. Ta książka jest bosko wydana i na pewno będzie ozdobą każdej domowej biblioteczki. "To co? Gotowi? Potrzebne nam będą funty, parasol lub kurtka przeciwdeszczowa i dobre buty do pieszych wędrówek. "Zatem czas zaparzyć gorącą herbatę w swojej ulubionej filiżance i zabrać się za czytanie ;-) :-) Polecam!

Po studiach spędziłam prawie rok w Wielkiej Brytanii, gdzie pracowałam w ramach wolontariatu europejskiego. Czas szybko minął, ale miałam też wiele okazji, by poznać różne miejsca, ludzi, ich obyczaje i kulturę. Wspomnienia wróciły, gdy w moje ręce trafiła książka autorstwa Tiny Oziewicz, Great! Wielka Brytania dla dociekliwych. To wyjątkowa lektura, która zabierze Was na wyspy i odkryje przed Wami kilka interesujących ciekawostek.

Podczas pobytu w Anglii, mieszkałam w jednej z biedniejszych dzielnic Manchesteru, gdzie codziennością były podpalane samochody, a przejeżdżając na rowerze można było dostać kamieniem. Dziś ta okolica zmieniła się nie do poznania, a to za sprawą wybudowania w okolicy centrum telewizyjnego BBC. W trakcie mojego pobytu udało mi się odwiedzić wiele topowych miejsc, ale także trochę tych mniej znanych, zapomnianych.

Whitby, miasteczko Van Helsinga i cmentarzysko amonitów
Pierwszy raz o Whitby (portowe miasteczko na wschodnim wybrzeżu Anglii) usłyszałam od mojego wykładowcy historii religii, który opowiedział nam o cmentarzysku amonitów. Miejsce to odsłania się podczas odpływu, a skamienieliny dosłownie zbiera się z ziemi.

Ponadto jest słynne z ruin klasztoru Abbey oraz okolicznej zatoki Robin Hood’s Bay. Mając wolny weekend bez zastanowienia tam pojechałam. Ta portowa miejscowość bardzo mnie urzekła. Na miejscu doczytałam, że mieszkańcy dawniej polowali na wieloryby, a miasteczko ma także powiązania ze słynnym żeglarzem, kartografem, astronomem. Był nim kapitan James Cook, kierownik i organizator między innymi trzech wypraw dookoła świata.

Jednak dopiero z lektury książki Great!Wielka Brytania dla dociekliwych dowiedziałam się jeszcze jednej ciekawostki na temat miasteczka. Właśnie w nim rozegrała się znaczna część powieści Drakula pióra Brama Stokera. Gdyby nie mieszkający wtedy w Whitby holenderski lekarz Van Helsing, wampiry przejęłyby Anglię.

wielka brytania dla docieliwych

Autorka wspomina w książce inne miejsce, które określa mianem cmentarzyska amonitów. Znajduje się ono na plaży Monmouth w Lyme Regis na południu Anglii.

Sherlock Holmes i Baker Street 221B
Tej postaci literackiej nie muszę Wam chyba przypominać, bo na pewno wszyscy znają przygody ekscentrycznego detektywa Sherlock’a Holmes’a. W książce Great! Wielka Brytania dla dociekliwych odnajdziecie kilka interesująch faktów na jego temat. Jednym z nich jest dom Holmes’a. Otóż kiedy sir Arthur Conan Doyle publikował w gazecie kolejne przygody detektywa, domu na Baker Street 221B jeszcze nie było.

Ciąg dalszy na stronie https://wrolimamy.pl/recenzja/great-wielka-brytania-dla-dociekliwych/

Nie mam do czego się przyczepić, to naprawdę świetna książkowa przygoda po Wielkiej Brytanii. Polecam serdecznie. Cały tekst na blogu: http://ciutwiecej.pl/2019/07/ksiazka-great-wielka-brytania-dla-dociekliwych/

Fyhhh

Fyhhh