Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa

Okładka książki Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa Marta Orzeszyna
Okładka książki Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa
Marta Orzeszyna Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
Rebis
2019-09-17
2019-09-17

Okładka książki Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna
Paryż belle ep... Małgorzata Gutowska...
Okładka książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna
Paryż. Miasto ... Małgorzata Gutowska...

Książka pasjonująca, rzetelnie napisana i uzupełniona ciekawymi zdjęciami.

Książka pasjonująca, rzetelnie napisana i uzupełniona ciekawymi zdjęciami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia niezwykle ciekawego Polaka, który został zapomniany w naszym kraju. Z ciekawością czytałam biografię najsłynniejszego polskiego fryzjera. Pierowszy raz spotkałam się z tym nazwiskiem, a jak się okazuje zawdzięczamy mu wygląd obecnych salonów i mycie włosów przed zabiegami.
Książka ta to historia niezwyklego człowieka urodzonego w Sieradzu, który uciekł może przed wojskiem, może przed szarą rzeczywistością, a może przed prześladowaniami związanymi z orientacją seksualną do stolicy mody Paryża. Antoine czy raczej Antoni był niezwykle barwną, sławną i bogatą postacią z historii. Swoją ciężką pracą, talentem i niewykłą wizją zasłynął na całym świecie. Wspierała go żona, jednka tylko z nazwy, bardziej była to partenerka biznesowa realizująca pomysły artysty.
W książce urzekła mnie historia oraz piekne wydanie z ciekawymi zdjeciami. Jednak mam wrażenie że autorka pominęła wiele wątków. Czerpała raczej wiedzę z autobiografii i biografi już wydanych. Najbardziej rozbudowana jest historia sprzed ich wydań. Później czasy wojny i powojenne są bardzo okrojone. W całej książce brakowało mi też wątków prywatnych i przydalaby się większa liczba wypowiedzi artysty i o artyście. Autorka za bardzo rozbudowała historie pobocznych postaci z życia Antonia i jego klientek.

Biografia Antoine’a de Paris- Antoniego Cierplikowskiego zaskoczyła mnie bardzo. Sięgnęłam po nią z sympatii dla Francji, a poznałam historię interesującego człowieka. To sławny na świecie Polak, który był utalentowanym fryzjerem i gwiazdą modowego Paryża w latach 20 i 30 XX wieku. Interesował się sztuką, był fryzjerem - artystą i rzeźbiarzem. Sam jako osoba był również inspiracją dla innych artystów. Powszechnie mówiono wtedy, że dla fryzjerstwa był tym, kim „Shakespeare dla Anglii”.
Smutne jest to, że ktoś tak znany tamte czasy na równi z Picassem, bardziej niż Coco Chanel jest obecnie niemal zapomniany. Antoine’a odkryła autorka książki - Marta Orzeszyna. Mieszkając w Paryżu poznała jedną z jego klientek. Kierowana ciekawością dotarła do niezliczonej ilości fotografii, pamiątek, artykułów prasowych związanych z jego osobą. Owocem tych poszukiwań jest ta biografia – już drugie wydanie, w której nie brakuje znalezionych materiałów.
Życie zawodowe Antoine’a było jak bajkowy sen. Z biednego polskiego emigranta z Polski stał się „królem fryzjerów”. Wszystko co osiągnął, zawdzięczał wyłącznie talentowi i odwadze. Sprzyjał ku temu również tętniący nowoczesnością i rozkwitający kulturalnie Paryż, do którego przyjechał, aby spełnić swoje marzenia. Antoine zastąpił ciężkie, długie fryzury z niemytych włosów odważnym cięciem, indywidualnie dobranym do wizerunku kobiety. Przełomem w karierze stała się dokonana przez Cierplikowskiego przemiana fryzury aktorki Ève Lavallière, która wskrzesiła na nowo jej gasnącą popularność. Antoniemu otworzyła drzwi do ogromnej popularności. Do jego salonu ustawiały się kolejki począwszy od artystek po koronowane głowy. W doborze fryzur dla klientek był stanowczy, co zabawnie podkreślał stwierdzeniem „ jak pani nie zmieni fryzury na nowszą, mąż wymieni panią na młodszą”.
Podobało mi się, ze stawiał na naturalność w pielęgnacji włosów. Ciekawe, że jako pierwszy zaczął myć włosy przed obcięciem, wprowadził elektryczne suszarki do włosów. Jego salony były bardzo nowoczesne i oferowały kompleksowe usługi salonów piękności. Szkolił tez młodych fryzjerów i produkował kosmetyki. Zachowały się do dziś piękne flakoniki perfum, puderniczki, które nie straciły nic ze swojej trwałości.
Wiele innych ciekawostek i tajemniczych historii z jego życia znajdziemy zgłębiając się w lekturę.
Zachwycając się obecnie sławnym na świecie stylem i elegancją Paryżanek, cieszy fakt, ze wpływ na wykreowanie tego wizerunku z pewnością miał nasz rodak. W wywiadzie dla polskiej prasy mówił: „Myślą przewodnią zarówno fryzjera artysty, jak i twórczego mistrza igły powinna być indywidualizacja, dostosowanie uczesania i stroju do typu klientki, stworzenie idealnych ram uwydatniających cechy charakterystyczne, a nie dopasowanie ich do ogólnie przyjętego szablonu. Fryzjer artysta potrafi wynaleźć najszczęśliwszy układ włosów, uwydatnić każdy wdzięczny szczegół”. To jego prawdziwa lekcja stylu.
Uznanie dla niego należy się również za wspieranie rodzimej kultury i polskich artystów w Paryżu, między innymi Ksawerego Dunikowskiego. Antoine podarował Polsce kolekcję jego rzeźb, jak i swoją kolekcję peruk, projektów i szkiców. Finansował odbudowę Zamku królewskiego w Warszawie.
Zmarł zupełnie zapomniany w rodzinnym Sieradzu, gdzie zamieszkał od koniec życia.
Książka ożywia pamięć o nim i jego zasługi.

Bardzo dobrze napisana biografia o ciekawym,nieprzeciętnym człowieku, w swoich czasach stawianym na równi z Coco Chanel i Picassem, o którym dziś nikt już nie pamięta.
Autorka wykonała ogrom rzetelnej, bibliograficznej pracy, którą widać podczas czytania. Czuć także, że lubi pisać o Francji czasów minionych i dobrze oddała klimat początków XX wieku w Mieście Świateł.
To co mnie trochę raziło, to nadmierne wychwalanie bohatera i podkreślanie Jego niezaprzeczalnego geniuszu, na niemal każdej stronie w ten sam sposób: "był wielki, był geniuszem, był zdolny". To wszystko widać w tej biografii i nie trzeba tego dodatkowo komentować, bo w ten sposób czytamy co jakiś czas powtarzające się frazy, a to trochę męczy. Rozczarowała mnie trochę końcówka: tak jak na początku Autorka wręcz momentami obsesyjnie opisuje każdą drobnostkę z życia wielkiego artysty, skrupulatnie wymienia z kim się przyjaźnił, kto odwiedza jego salon, tak końcówka życia, a zwłaszcza sprawa majątku potraktowana bardzo ogólnikowo, sprowadzona do jednego zdania. Trochę miałam wrażenie, jakby na finiszu zabrakło sił, by dobiec do mety w dobrym stylu.
Niemniej książka ciekawa i godna polecenia nie tylko osobom lubiącym biografie nietuzinkowych ludzi, ale także każdemu kto chciałby poczytać o naszym rodaku, jednym z niewielu, którym udało się zrobić światową karierę. Polecam.

To co...

2032

Pierwszy wśród wielkich fryzjerów, Antoni Cierplikowski, który w poszukiwaniu sławy i fortuny opuścił rodzinny Sieradz i wyruszył do paryża. miał liczne rodzeństwo, od małego miewał artystyczne wizje. By utrwalić fryzurę siostry użył miodu, co zwabiło pszczoły. Miał nowatorskie podejście do swojego fachu, z pewnością wybijał się na tle zapyziałych salonów fryzjerskich. jako 17latek zaczął stawiać pierwsze kroki w pielęgnacji. Był świadomy mody, belle epoque i potrzebował patronatu jakiejś sławy by rozwinąć skrzydła. Pozował na Małego Rosjanina, odnióśł sukces w nadmorskim Trouville. okazja nadarzyła sie w 1909 r gdy podstarzała aktorka musiała zakasować młodsze rywalki. Obciąwszy jej włosy, znacznie ją odmłodził, a krótki bob stał się jego znakiem rozpoznawczym. Jego podporą od chwil otwarcia pierwszego salonu była żona, z którą żył w przyjaźni, a stan małżeński maskował jego homoseksualna orientacja. samorodny talent zachwycał tez jako rzeźbiarz. Kunsztowne koafiury szykował dla gwiazd ekranu, zwłaszcza złoty okres w życiu nastał gdy zdecydował się przenieść do Ameryki. Tam Mae West, Dietrich, Pola Negri, C. Colbert, MPickfors, Bette Davis czy jean Harlow hołubiły go bo wypracowywał ich odmienny look.
zrewolucjonizował fryzjerstwo, gdyż odmawiał zajęcia się brudnymi włosami, potraktował kompleksowo dbanie o urodę, w jego salonach oferowano wiele linii kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała, opracował receptury lakierów. Jego salony sprawiały wrażenie ekskluzywnych, wyróżniały się szykiem i nowoczesnością, rzędami błyszczących suszarek- hełmów. Doskonale udokumentowana, wysmakowana od strony wizualnej biografia przedstawiająca nietuzinkowego człowieka.

Antoni Cierplikowski to mężczyzna, który urodził się w wigilię w Sieradzu i jego rodzina była przekonana, że człowiek ten wiele w życiu osiągnie. Jako młody chłopak postanowił wziąć życie w swoje ręce i wyemigrował do Francji, aby spełniać marzenia. To właśnie tam zaczął żyć pełną pierśią i diametralnie zapisał się na kartach historii.

Człowiek ten od zawsze był pełen zaangażowania w to, co robił, a także wiedział, co następnie planuje podjąć. Żył w otoczeniu przeróżnych ludzi, a także miał kontakty wśród znanych osób. Swoim talentem zdobywał serca ludzi, a uporem i chęcią wprowadzania postępowych zmian, wyróżniał się w swoim otoczeniu.

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2020/05/antoine-de-paris-polski-geniusz.html

Człowiek ten od zawsze był pełen...

Na początku tego roku czytałam biografię Antoniego Cierplikowskiego wydaną przez Znak. Zafascynowana historią najsłynniejszego fryzjera tworzącego w pierwszej połowie XX wieku, zakupiłam kolejną książkę o jego osobie. Jak się jednak okazuje w obu przypadkach autorka jest ta sama. Dlatego tę książkę określiłabym jako streszczenie poprzedniej pozycji. Te same opisy, te same fakty, ale w bardziej skondensowanej formie i ze zdecydowanie przyjemniejszą szatą graficzną.
Antoine Cierplikowski urodził się w Sieradzu pod koniec XIX wieku i jeszcze jako młodzieniec wyemigrował do Francji, gdzie rozwinął swój fryzjerski fach i stał się fryzjerem wszechczasów. Kochały go kobiety z arystokratycznych kręgów i oddałyby wszystkie pieniądze, aby ich głowy zdobiły fryzury od Antoine. Jego salony fryzjerskie rozsiane były po całym świecie. Razem z Coco Chanel był największym symbolem świetności paryskiej mody międzywojennej. Jedyna różnica jest taka, że o niej pamięta dziś cały świat a o nim prawie nikt. Trudno więc pojąć, co się stało, że tak różnie potraktował ich czas. Antoine zmarł w Polsce w zapomnieniu. Jego historia zadziwia do dziś, a ja czytając ją po raz kolejny nie mogę uwierzyć, że jego nazwisko jest tak mało rozsławione.

Mój instagram: my.books.shelf

Fryzjerstwo to sztuka, a Antoine de Paris to potwierdził. Obowiązkowa biografia nie tylko dla osób z branży, ale dla każdego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetnie napisana, wciągająca biografia najbardziej znanego fryzjera gwiazd, który prowadził bardzo ciekawe i obfitujące w skandale życie. Dziwne, że filmowcy nie zainteresowali się jeszcze tą postacią. Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fascynująca lektura, pochłonęłam w jeden dzień. Historia niesamowicie interesującego człowieka, o którego zawrotnej karierze w Polsce prawie wcale się nie wspomina. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Polecam każdemu.

• Biografie
  • Do zdobycia