Okładka książki Kto zdradził Witolda Pileckiego? Nieznane fakty z ostatnich lat życia Rotmistrza Anna Mandrela
Anna Mandrela Wydawnictwo: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości biografia, autobiografia, pamiętnik
Stowarzyszenie Marsz Niepodległości
2019-01-01
2019-01-01

Autorka "wzięła łopatę do ręki i zaczęła kopać w archiwach, i wykopała prawdziwe skarby" - zgadzam się całkowicie z tymi słowami Pana Leszka Żebrowskiego. Książka niesamowita! Zarówno pod względem przytaczanych faktów, jak i ciekawostek, w większości dotąd mało znanych:

[SPOILER]
1. O orle przebijającym szponem palec rtm. (kpt.) Pileckiego - Autorka słusznie zauważyła w tym symboliczną zapowiedź ogromnego, przyszłego cierpienia Bohatera.
2. O potwierdzeniu uzyskania stopnia kapitana przez Pileckiego już w 1938 roku!
3. O niejednoznacznych postaciach: o zdradzających swoje żony i Ojczyznę, o kapo-bohaterach (sic!),w tym o rehabilitacji kilku postaci na sam wniosek Pileckiego.
4. O Tadeuszu Płużańskim seniorze: podniesiono pytania o możliwą zdradę ideałów, a nawet własnych przyjaciół, o współpracę z UB, o chęci wyjazdu za granicę, o widocznej nadgorliwości w działaniu, która mogła być przyczyną "wsyp", o (niekoniecznie przychylnym) stosunku samego Pileckiego do młodego kompana, o tajemniczej działalności powięziennej (dość jednoznacznej karierze, pomimo rzekomej łatki wroga),o związkach z kobietami... - obejrzeć film o takim człowieku mogłoby być czymś wstrząsającym, ale i fascynującym. Prawdziwe Breaking Bad. Człowiek, o którym sądziłam do niedawna, że był krystaliczny, okazał się mieć skazę, którą trudno zmazać. Skazę, która nie tyle zaszkodziła po 1989 roku Jemu samemu, ile bardziej (wydaje mi się) Jego synowi - Tadeuszowi jr., który w moim odczuciu wykonywał dotąd słuszną pracę w przywracaniu pamięci historycznej naszemu Narodowi...
5. O Cyrankiewiczu, który nie okazuje się aż tak złą postacią, jak sądziłam dotąd (choć nadal jest dla mnie postacią negatywną).
6. O "ideowej partyzantce" Wojska Polskiego, które było oceniane jednoznacznie pozytywnie przez Pileckiego.
7. O awansach stricte żydowskich w strukturach MBP: "awansowanych w tym roku, tylko jeden był Polak, a reszta Żydzi" - to tłumaczy nadreprezentację Żydów w najwyższych strukturach UB.
8. O przekłamaniach (ze współudziałem Tadeusza Płużańskiego jr) w scenariuszu "Śmierć rotmistrza Pileckiego".
9. O inwestycjach UB w inteligentnych konfidentów.
10. O bardzo niskich pensjach nauczycieli - temat ten próbuje nagłaśniać za granicą Pilecki, prawdopodobnie interpretując zamysł komunistyczny polegający na zniszczeniu ideologów w tej grupie zawodowej: pensja nauczyciela wynosiła do 6 tys. zł, podczas gdy para butów sięgała kwot 10-20 tys. zł.
11. O rozszyfrowaniu innych ludzi o nazwisku Pilecki, tylko przez zbieżność nazwisk, nawet bez powiązań rodzinnych.
12. O Marii Szelągowskiej: ważnej postaci z grupy Pileckiego, która do końca zachowywała godną postawę, choć po więzieniu nie umiała dojść do siebie, prawdopodobnie w wyniku traum. Wiadomo, że na wolności pracowała w Urzędzie Patentowym. Natomiast kompletnie nie wiedziałam, że Maria znała kilka języków obcych i była świetnie wyszkoloną agentką (szpiegiem),co dodatkowo wywołało moje zainteresowanie tą postacią. Silna postać kobieca, zasługuje na film.

Wciąż jednak brakuje wielu elementów układanki. Zapewne zostały one pochowane w pamięci zmarłych już osób. Liczę jednak, że kolejne fakty ujrzą w przyszłości światło dzienne. Tymczasem moja ocena jest najwyższa z możliwych, a dla Pani Anny Mandreli ślę wyrazy uznania. Oby więcej tak uczciwych i rzetelnych Autorów!

[SPOILER]

Książka warta polecenia osobom interesującym się historią II wojny światowej. Autorka dociera do informacji, które wcześniej nie były publikowane. Dla osób interesujących się polskim podziemiem antykomunistycznym to obowiązkowa lektura.

Po przeczytaniu nadal nie wiem kto zdradził Witolda Pileckiego :),ale zdecydowanie polecam książkę.

Dzięki niej można się zaznajomić z realiami Polski powojennej. Zawarte na ostatnich stronach raporty polskiego podziemia są istną gratką historyczną szczegółowo opisującą sytuację i pozwalającą ją zrozumieć. Tego nie uczyli w szkołach, te informacje trzeba samemu znaleźć.

Ale najbardziej fascynująca dla mnie jest osobowość tych wspaniałych Polaków. Jeśli ktoś szuka wzorców to tamte pokolenia wydały ich tak wiele. Wielcy ludzie i wielka szkoda, że dali się zgładzić. Żywi daliby Polsce więcej.

Pokazany jest też obraz dzisiejszej Polski z przykładami jak się manipuluje historią i jak traktuje rodziny pomordowanych bohaterów.

Wreszcie ktoś odważył się pokazać polskiego bohatera w prawdziwym świetle, tak jak na to zasługuje. Polecam!

Praca odkłamuje historię aresztowania naszego bohatera. Jeśli chcesz poznać fakty i ich źródła historyczne koniecznie przeczytaj. Po przeczytaniu koniecznie porównaj swoją nowo nabytą wiedzę z Wikipedią ;)

Widać, że zadbano o każdy szczegół książki. Na niemal każdej stronie znajdują się liczne odwołania do źródeł, przez co książkę można polecić każdemu, kogo interesuje historia II wojny światowej oraz polskiego podziemia antykomunistycznego.

Bardzo ciekawy materiał, obszerne opisy oraz dużo fotografii. Polecam wszystkim, których interesuje historia życia Rotmistrza.

• Polska
  • Zbrodnia prawdziwa