Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy

Okładka książki Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy Lauren Child
Okładka książki Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy
Lauren Child Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Ruby Redfort (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ruby Redfort (tom 1)
Ruby Redfort. Look into my eyes
Dwie Siostry
2020-05-01
2020-05-01
2013-04-09
Ewa Rajewska

Dostałam tą książkę od koleżanki ( której bardzo nie lubię) .Z opisu w ogóle mi się nie podobała.Przeleżała na półce 4 miesiące.Wciągnęła mnie tak bardzo że przeczytałam ją w 4 dni.

Spoko

Spoko

Jeśli ktoś lubi sporo tajemnic i łamigłówek, ta książka jest dla niego marzeniem!
Sporo sekretów, ale także dużo śmiechu!

Sporo sekretów, ale także dużo śmiechu!

„Ruby Redfort” to książka niezwykle współczesna - szybka akcja, bardzo podkręcone tempo, za to mało opisów i budowania fabuły jako konstrukcji. Trochę jak strzelanie z karabinu, a nie malowanie obrazu.
Przyjemnie się czyta, wciąga, ale nie jest to wielka literatura.
Kontrast pomiędzy bystrą i wygadaną nastolatką, a jej głupiutkimi i pustymi rodzicami może drażnić, chociaż rozumiem, że dla nastoletnich czytelników może też byc zaletą.
Miłe czytadło na wakacje.

Przyjemnie się czyta, wciąga, ale nie jest to wielka literatura.

Lauren Child jest autorką znaną przede wszystkim z ilustrowanych książek dziecięcych o „Charlim i Loli” oraz o „Clarice Bean”. I to właśnie przez tą ostatnią serie zrodził się pomysł o napisaniu młodzieżówki. Clarice zaczytywała się bowiem w przygodach nastoletniej tajnej agentki Ruby, a Lauren postanowiła powołać tę bohaterkę do życia tworząc prawdziwą serię o Ruby Redfort. Tutaj też na wstępie wyjaśnia się motyw, który osobiście w tej serii mi nie podszedł – czyli zbytnio odrealnione, wręcz komiksowe życie nastolatki, jednak rozumiem, że jest to celowy zabieg, szczególnie gdy wie się, że nasza bohaterka została stworzona jako „książka w innej książce” 😉 Skomplikowane? To już przechodzę do fabuły, która wcale taka zagmatwana nie jest.

Ruby to trzynastolatka, która od zawsze miała głowę do łamania wszelkich matematycznych szyfrów i kodów. Nic więc dziwnego, że pewnego dnia zostaje zwerbowana do agencji wywiadowczej by pomóc w rozwikłaniu pewnej zagadki (przy której jej poprzedniczka zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach). Niestety, największym problemem okazuje się nie tyle ucieczka przed śmiertelnym niebezpieczeństwem ale dochowanie podwójnego życia przed najlepszym przyjacielem.

Książka wciąga i te prawie 400 stron czyta się bardzo szybko. Na plus są mini zagadki poukrywane na stronach powieści. Sięgnę pewnie po drugą część, ale raczej przy okazji wolnego czasu a nie z ciekawości. 7/10

Dobra książka z elementami kryminalnymi dla dzieci i młodzieży.

Dobra książka z elementami kryminalnymi dla dzieci i młodzieży.

Świetna książka , polecam osobom które lubią dreszczyk emocji i uczucie żalu gdy musimy przerwać czytanie pasjonujące książki . Szkoda że na razie nie ma więcej niż dwie książki z serii.

Cudowna,rewelacyjna książka, świetnie się czyta,zafascynowała mnie,z czystą przyjemnością przeczytałam.

Literatura dziecięca jest mi ostatnimi czasy naprawę bliska. Nie powinno więc dziwić, że przychodzę dziś do Was z kolejną recenzją takiej właśnie powieści. No ale cóż ja poradzę, że te historie naprawdę są dobre i czuję potrzebę, by je czytać? Spójrz na mnie, czyli pierwszy tom serii o Ruby Redfort przyciągnął mnie do siebie swoją okładką, a następnie opisem. Młoda tajna agentka? Błagam, to nie może być złe!

Ruby Redfort jest niezwykle inteligentna jak na swój wiek: 13 lat na karku, a potrafi złamać każdy szyfr. Nawet ten, nad którym łamią się profesorowie Harvardu. Ze swoim najlepszym przyjacielem porozumiewa się szyfrem, a na nudnych lekcjach czyta rosyjskie powieści. W oryginale. Trzeba coś tutaj jeszcze dodawać? Dzięki temu dostrzegają ją tajni agenci, którzy przyjmują ją w swoje szeregi. Liczą, że będzie ona nadzieją na rozwiązanie ogromnej zagadki. Jednak to wiąże się z ogromną presją oraz utrzymaniem tajemnicy. Czy Ruby się to uda?

Główna bohaterka, Ruby to postać, o której trzeba mówić i o której nie mogę zapomnieć. Choć trudno mi raczej zżyć się z tak młodą osobą, to przy tej historii mi się to udało. Momentami Ruby była głupiutka i załamywałam ręce nad jej zachowaniem, jednak zaraz udowadniała mi, że poza tym jest naprawdę inteligentna i potrafi powalić na łopatki nawet najlepszego agenta.

Autorka ma lekki styl pisania, dzięki czemu Spójrz mi w oczy to lektura na dosłownie kilka godzin. Kiedy się ją zaczyna, nie da rady jej odłożyć - trzeba ją po prostu skończyć. Nie można zapomnieć też o tym, że w tej powieści dzieje się naprawdę sporo. Porwania, szyfry, naprawdę źli ludzie i pędząca akcja – to wszystko można znaleźć na kartach tej powieści. Dacie się skusić?

Mogłabym z ręką na sercu polecić tę powieść każdemu fanowi powieści młodzieżowych, przygodowych i dziecięcych. Jednak polecę ją każdemu. Myślę, że powieść o rezolutnej Ruby Redfort może przypaść do gustu nawet czytelnikom innych powieści, zarówno tym młodszym, jak i tym znacznie starszym. Zresztą, sama jestem na to świetnym przykładem.

Z ciekawością śledziłam rozwój zdarzeń w tej powieści, a zakończenie zaskoczyło mnie na tyle, że nawet po jej skończeniu, nie potrafiłam dojść do siebie. To jest ten typ książki, o której nie da się zapomnieć i którą ma się ochotę przeczytać raz jeszcze od razu po jej skończeniu. Dlatego też z niecierpliwością teraz czekam na kontynuację i mam ogromną nadzieję na to, że już niedługo będzie mi dane przeczytać następny tom przygód Ruby.

Halo, czy są tu jacyś młodzi miłośnicy książek (lub filmów) o tajnych agentach? Oto powieść dla Was! A ci którzy obchodzili tego typu historie z daleka, coś czuję, że też się wciągną. Trudno nie polubić Ruby Redfort – odważnej, ciekawskiej, inteligentnej nastolatki, która od najmłodszych lat miała oczy szeroko otwarte! Oto pierwsza część bestsellerowego sensacyjnego cyklu o nastoletniej tajnej agentce.

• Młodzieżowa
  • Kryminał