Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich

Okładka książki Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich David Sim
Okładka książki Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich
David Sim Wydawnictwo: Wysoki Zamek Seria: Miasto szczęśliwe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Miasto szczęśliwe
Wysoki Zamek
2020-12-18
2020-12-18
Weronika Mincer, Klementyna Dec

Ta książka mogłaby mieć z powodzeniem 1/4 objętości - autor ma tendencję do ciągłego powtarzania tych samych tez i pomysłów. Tez i pomysłów niewątpliwie mądrych, no ale nie ma powodu, by wałkować w kółko to samo...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Biorąc pod uwagę praktykę to książka utopijna. Tak proste rozwiązania by ludziom w mieście żyło się lepiej, ale do tego potrzeba uważności, namysłu, rezygnacji z krótkoterminowego zysku, eh

187/180/2021
Wyzwanie LC listopad 2021 - Przyroda / Eko
To jest książka przyjemna, ale niezbyt odkrywcza. Postuluje zabudowę w ludzkim wymiarze (max 4-5 pięter),z preferencją ruchu pieszego / rowerowego, wspólne podwórka, wejścia tylne i przednie, balkony, piwnice, strychy, pomieszczenia lub przybudówki gospodarcze, zieleń.... Wszystko to sprzyja przyjemnemu mikroklimatowi, wspólnocie sąsiedzkiej bliższej i dalszej, poczuciu bezpieczeństwa, oszczędności czasu itp. No niby wszystko racja. Ale takie to jakieś oczywiste.
Plusem i minusem są liczne zdjęcia z komentarzami. Plusem - bo są, do tego w kolorze, ilustrują to, o czym akurat autor pisze. Minusem - bo trudniej się książkę czyta, trzeba albo przerywać czytanie tekstu, żeby przyjrzeć się zdjęciom, albo doczytać tekst w całości i wrócić do zdjęć. Ale dobrze że są, mimo tej niedogodności.
Wygląda na to, że zabudowa z XIX i początku XX wieku jest najlepsza - przejścia przez budynek na podwórze, stosunkowo niewysokie kamienice uporządkowane w kwartały, piwnice i stychy, zwykle dobra infrastruktura towarzysząca Nic, tylko rewitalizować centra miast, zabudowywać dziury w ciągach kamienic i ściągać mieszkańców!
"Życie to coś, co ci się przydarza, kiedy jesteś zajęty robieniem innych planów"

187/180/2021
Wyzwanie LC listopad 2021 - Przyroda / Eko

Książka mnie niestety zawidoła. Odnosiłem wrażenie, że autor co chwile pisze o tym samym. Dla obytych w temacie dużo oczywistości i mało zaskoczenia. Książkę poleciłbym najbardziej architektom w kontekście wykorzystywania przestrzeni, sposobu ukształtowania budynków czy inspiracji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niestety najmniej ciekawa książka z tej serii. Bardzo dużo powtarzania w kółko tego samego

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardziej poradnik niż książka, napewno jest najbardziej praktyczna z całej serii "miastowej" WZ. Dużo case study, bardzo ładne grafiki, wszystko przejrzyste i przystępne. Dla mnie osobiście nie ma tam żadnej nowości, czegoś co całkowicie zmieniłoby mój sposób myślenia, ale dla kogoś nowego w temacie dobrych miast - zdecydowanie świetny podręcznik wprowadzający :)

• Architektura
  • Ekologia
  • Miejskie

Dodaj cytat z książki Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich