Ostatnia sztuczka

Okładka książki Ostatnia sztuczka Grażyna Bąkiewicz
Okładka książki Ostatnia sztuczka
Grażyna Bąkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Klub Łowców Przygód opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Klub Łowców Przygód
Wydawnictwo Literatura
2021-01-28
2021-01-28
9+ konkurs street art archeologia przygody

W tej książce nie ma magicznych zaklęć, fantastycznych stworów i postaci ale jest iluzja.
Podczas wakacji nastolatka wraz z rodzicami archeologami poszukuję starodawnych przedmiotów w małym miasteczku w Polsce. Drugim zamiłowaniem dziewczyny jest nagrywanie wszystkiego telefonem i wrzucanie filmów do sieci. Jej kanał zyskał sporą popularność.
W nowej miejscowości próbuje rozwiazać tajemnice związane z mrocznymi zabudowaniami m, opowiadaną klątwą oraz wypadkami młodej iluzjonistki. Sprytna nastolatka podpatruje otoczenie okiem kamery, montuje filmy i umieszcza na swoim kanale. A przy tym ładuje się w różne kłopoty.
Autorka zabiera swoich czytelników na scenę teatru, w świat iluzji oraz zapoznaje z pracą na wykopaliskach.
Książka napisana jest przyjemnym, zrozumialym jezykiem. Przemycane są też wątki historyczne. Polecam tę książkę, w szczególności fanom przygodówek.

W nowej miejscowości próbuje...

Rzadko nam się zdarza, ale czasami sięgamy po książkę sugerując się jej okładką. Prezentowana dzisiaj okładkę ma piękną, satynową w dotyku i bardzo, bardzo tajemniczą, nasuwającą na myśl coś i magii i fantastyce. To wystarczyło, aby dziewięciolatka bez wahania wybrała właśnie ją. Nic bardziej mylnego!
Książka jest typowo obyczajowa i wciągnęłyśmy się w fabułę od pierwszych stron. Bo fabuła „Ostatniej sztuczki” jest, moi mili, naprawdę świetnie i profesjonalnie skonstruowana. Akcja toczy się współcześnie w małej miejscowości. Główna bohaterka to Balbina, trzynastolatka i córka zapalonych archeologów, którzy spędzają wakacje prowadząc wykopaliska. Dziewczynka oczywiście pomaga im w pracach i posiada niemałą wiedzę archeologiczną, jednak jej prawdziwą pasją jest nagrywanie krótkich, zabawnych filmików, które później umieszcza na swoim kanale na YouTube zyskując coraz większą renomę i kolejnych followersów. Dlatego kiedy dowiaduje się, że w pobliskim miasteczku tego lata odbywa się festiwal street art’u , pożycza od goszczącego grupę archeologów pana Wojtka stary rower i większość czasu spędza krążąc po miasteczku i szukając ciekawych tematów do swojego kolejnego filmu. W ten sposób poznaje Ellę, utalentowaną iluzjonistkę i jej troje współpracowników. Ella, ulotna jak motyl – potrafi według Balbiny wyczyniać prawdziwe, magiczne cuda, dlatego kiedy okazuje się, że ostatnio spotykają ją niemiłe przygody nikt nie wie, czy to zbieg okoliczności, zwyczajny pech, czy może ktoś z uczestników konkursu postanawia wyeliminować śliczną i zdolną konkurentkę.
Temat w sam raz dla naszej bohaterki, która wszczyna własne, prywatne śledztwo. W trakcie pojawia się coraz więcej niewiadomych, a sama Balbina czuje się coraz mniej bezpiecznie, jednak pokusa stworzenia wyjątkowego filmu i rozwiązania zagadki sprawia, że dziewczynka wykaże się niesamowitym uporem, odwagą i determinacją. No i jaki związek z tym wszystkim ma starosłowiańska klątwa?
Przygoda Balbiny nas urzekła swoją współczesnością, nowinkami technologicznymi, niespodziewanymi zwrotami akcji, kreacją bohaterów, relacją rodzic-dziecko opartą na partnerstwie i zaufaniu oraz oczywiście samą fabułą która, jestem przekonana, zainteresuje i przyciągnie młodsze nastolatki. Historia Słowian i starosłowiańskie legendy, w których mnóstwo bóstw i magii oraz tematyka iluzji to fascynujący sprawy nie tylko dla dorosłych, ale także dla młodzieży. Jest tu wszystko – i przygoda i detektywistyczna zagadka i tajemnica i historia. Jest o pasjach, pielęgnowaniu zainteresowań i spełnianiu marzeń. Warto, naprawdę warto poznać tę książkę.
Możemy ją czytać dzięki Wydawnictwo Literatura
jest średniej grubości i ma miłą dla oka, troszkę większą czcionkę. Brak ilustracji wynagradza niesamowita, skomplikowana, a jednak intrygująca fabuła. Wakacyjna przygoda, która spotkała Balbinę, może także spotkać każdego z nas, wystarczy tylko mieć oczy otwarte szeroko na świat i dostrzec, jak wiele rzeczy dzieje się dokoła.

Książka jest typowo obyczajowa i wciągnęłyśmy się w fabułę od...

Balbina ma trzynaście lat. Tegoroczne wakacje spędza wraz z rodzicami w małej miejscowości, gdzie prowadzą oni wykopaliska archeologiczne. Nastolatka pomaga przy pracach ziemnych, jednak każdą wolną chwilę spędza w miasteczku, gdzie odbywa się właśnie festiwal street art’u. Występy grafików, szczudlarzy, muzyków i iluzjonistów są dla Balbiny świetną okazją do stworzenia ciekawego filmiku, który mogłaby umieścić na swoim kanale na YouTube. Dziewczyna zyskuje coraz większą popularność w sieci, zależy jej więc na nagraniu czegoś ciekawego, co pomogłoby jej zdobyć szerokie grono odbiorców.

W czasie przesłuchań do konkursu Balbina poznaje Ellę i jej trupę. Starsza dziewczyna wraz z przyjaciółmi przygotowuje się do występu, w czasie którego zaprezentuje sztukę iluzji. I choć Ella zdecydowanie jest faworytką tego festiwalu, to sprawia wrażenie nieco zmartwionej. Gdy okazuje się, że młoda iluzjonistka od jakiegoś czasu jest prześladowana, Balbina postanawia przyjrzeć się dokładniej publiczności i konkurentom Elli. Kto wie, może jej bystre oko i niezwykła intuicja pomogą złapać sprawcę nieprzyjemnych dowcipów? Sprawy przybierają jednak niespodziewany obrót… W jaki sposób z prześladowaniami Elli powiązane są znalezione przez archeologów artefakty? Czy to bożek Światowid i starosłowiańska klątwa stoi za nieszczęściami, które spotykają młodą iluzjonistkę? Sięgnijcie po „Ostatnią sztuczkę” i przekonajcie się sami!

Powieść Grażyny Bąkiewicz jest niezwykle ciekawą i bardzo wciągającą lekturą dla młodzieży. Charyzmatyczna i budząca sympatię bohaterka, współczesne realia, pełne mediów społecznościowych i nowych technologii, lekka narracja i pełna zaskakujących zwrotów akcji fabuła z pewnością przyciągną młodych czytelników. Co jednak najważniejsze, autorka w swojej książce sięgnęła po niebanalne wątki, tak rzadko obecne w literaturze dla nastolatków. „Ostatnia sztuczka” to opowieść, w której pojawiają się bowiem elementy sięgające dalekiej historii Słowian. Prehistoryczne bóstwa, dawne wierzenia, klątwy i powtarzane od lat podania świetnie wpisują się w świat iluzji, który pojawia się w przygodach Balbiny. Dzięki temu opowieść owiana jest tajemnicą, która zachęca nas do tego, by czytać dalej…

„Ostatnia sztuczka” to powieść, która mnie urzekła każdą stroną. Świetne połączenie przygodowej fabuły z wątkami historycznymi i detektywistycznymi sprawiło, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością. Jestem przekonana, że przygody Balbiny spotkają się z dużym zainteresowaniem młodzieży. W moim odczuciu jest to naprawdę świetna propozycja dla czytelników od 9. roku życia. I przyznam, że po cichu liczę na kontynuację tej opowieści. Jestem bowiem pewna, że Balbina ma ogromny potencjał i mogłaby nas jeszcze nie raz zaskoczyć!

Seria "To lubię" Wydawnictwa Literatura skierowana jest do młodych czytelników w wieku 9–12 lat, czyli rówieśników Wojtka. Ukazało się w niej już sporo świetnych tytułów i choć nie czytaliśmy wszystkich, wiemy, że na żadnej książce się nie zawiedziemy. Zwłaszcza że wydawca ma nosa do dobrych historii od polskich autorów.

Ostatnia sztuczka to bardzo przyjemna historia dla młodszej młodzieży opierająca się na współczesnych realiach i wakacyjnej przygodzie. Prezentuje miłą, ciekawą młodą bohaterkę, z którą łatwo będzie utożsamiać się i sympatyzować odbiorcom powieści. Sam fakt posiadania lubianego kanału na YouTubie wzbudzi ich zainteresowanie. W końcu ile jest dzieciaków marzących o "jutubowej karierze"? :-D

Fabuła korzystająca z rozwiązań gatunkowych łączących powieść przygodową i detektywistyczną okazuje się bardzo dobrym pomysłem. Autorka sprawnie wprowadza nas w atmosferę wakacyjnej nudy, która poprzedza przygodę, a śledztwo, które prowadzi Balbina, właściwie nie różni się niczym od działań małych bohaterów ze znanych serii detektywistycznych dla młodych czytelników. Uważność, determinacja w zbieraniu informacji, zdolność logicznego myślenia i kojarzenia faktów to cechy, które bez wątpienia posiada Balbina i które pomogą jej w rozwiązywaniu zagadki.

Mamy w książce wartką akcję, ciekawą tajemnicę i barwnych bohaterów. A wszystko to w lekkiej formie i zamknięte w nieprzesadnie rozbudowanej fabule, która nie odstraszy mniej wprawnych czytelników, ale też nie pozostawi niedosytu czytelnikom czytającym też dłuższe formy prozatorskie.

Seria To lubię nie zawodzi, a Ostatnia sztuczka świetnie się w nią wpasowuje. Oboje z Wojtkiem polecamy ją młodym czytelnikom spragnionym odpoczynku i dobrej zabawy niepozbawionej okazji do główkowania.

Ostatnia sztuczka to bardzo przyjemna historia dla...

• Prezentowe
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Młodzieżowe
  • Absolutnie
  • Dla córki

Dodaj cytat z książki Ostatnia sztuczka