Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne

Okładka książki Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne Małgorzata Walczak-Klimek
Okładka książki Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne
Małgorzata Walczak-Klimek Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls bajki
110 str. 1 godz. 50 min.
Kategoria:
bajki
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania:
2021-03-25
Data 1. wyd. pol.:
2021-03-25
Liczba stron:
110
Czas czytania
1 godz. 50 min.
Język:
polski
Tagi:
edukacja terapia bajki terapeutyczne
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
763
762

Na półkach: , , , , ,

Lubię poznawać twórczość nieznanych mi do tej pory pisarek, dla których pisanie jest pasją, a dzielenie się nowymi przykładami z dziedziny pedagogiki dobrze mi znanej będzie stanowiło źródło wiedzy mogące dać światełko w tunelu w drodze do lepszego wychowania młodego pokolenia, dla których współczesny szkolny świat bywa niezrozumiały z powodu ciągłych zmian i nadmiaru nad wdrażaniem do wielu godzin pracy związanej z poznaniem najważniejszych podstawowych przedmiotów oraz dodatkowymi, aby dzielnie zdali, egzaminy dojrzałości by mieli w życiu zawodowym lepiej i czuli się, pewniej mając zdobytą wiedzę.

Ważne jest wówczas, aby poznali siebie i mieli dystans do wielu obcych dla nich mniej znanych zjawisk lub sytuacji pozostawiających dużo pytań odnoszących się do świata, w którym tworzą, go oni sami nawet nie wiedząc o tym, lecz wnioski i konsekwencje z negatywnych zachowań potrafią wyciągnąć, ale nie zawsze. Następuje ten proces wolno, gdyż jest, on na ogół niełatwy przede wszystkim przez w pełni zrozumienie jego wymaga większego poświęcenia mu czasu, o ile są chęci na zapoznanie jego reguł, w którym należy być mocnym, odważnym i twardym.

Dlatego właśnie chciałam, poznać jaką wizję ma autorka Pani Małgorzata Walczak-Klimek na sposoby oparte na zastosowaniu profilaktycznych działań, które mogą okazać się pomocne i są, opisane w książce pt. ''Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne''.

Na samym początku zapoznałam się, co stanowiło główny przyczynę powstania książki i dlaczego autorka zdecydowała się ją napisać i czym się kierowała podczas jej tworzenia, czy to była nagła potrzeba wynikająca z powodu wykonywanego zawodu, czy jednak było coś innego, co spowodowało, że podjęła tę decyzję, która bywa na ogół spontaniczna i nie zawsze może trafić tak od razu do gustu czytelniczego pomimo najszczerszych chęci, którzy mają wiedzę teoretyczną, ale od strony praktycznej nie wykazują się tematyką profilaktyczną.

Przyznam, że tym razem rozpoczęłam czytanie od pierwszej bajki i muszę stwierdzić, że była ona ciekawa, ale co stopnia trudna do zapamiętania z nadanych nazw występujących w niej bohaterom. Najważniejsze było przekazanie wynikające z jej treści przesłanie, z którego można wiele wywnioskować. Powoduje to, że nie ma konieczności zrażać się od razu, aby zrezygnować z dalszego ciągu poznawania kolejnych bajek. Mają one w sobie to coś wyjątkowego, wartościowego, co przyciąga, aby odkrywać tajemnice związane z problematyką, jaka otacza dzieci i dorosłych, które ukrywają, a od których nie da się uciec.

Nie ma takiej skonstruowanej bajki, która by mi się podobała najbardziej, ale można ponownie wracać do niektórych, bo są napisane pod kątem tego, co zauważyła autorka i są to problemy, z którymi nie każdy sobie radzi i nie wie, gdzie ma szukać pomocy.

Najważniejsze, że nadany tytuł książce nawiązuje do niej i związanymi dylematami problematycznymi wszystkich występujących bohaterów, a być może będzie ona cenną wskazówką, jak zachować się w sytuacji, z którymi musieli sobie radzić w pojedynkę lub wspólnie nie tracąc nadziei, że ktoś będzie nad nimi czuwał, ale w życiu codziennym jest inaczej i wówczas nie ma tak łatwo. Dlatego należy wyciągnąć odpowiednie wnioski i pomyśleć dwa razy, zanim popełni się błąd.

W książce tej zostały zamieszczone pytania do dyskusji oraz problematyka wynikająca z przedstawionych przez autorkę historii, które ułatwią pracę nauczycielom i rodzicom podczas rozmowy i ich wnikliwej analizy.

Oficynie Wydawniczej ''Impuls'' dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarzu książki pt. ''Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne'' autorstwa Pani Małgorzata Walczak-Klimek.

Polecam przeczytać te bajki.

Lubię poznawać twórczość nieznanych mi do tej pory pisarek, dla których pisanie jest pasją, a dzielenie się nowymi przykładami z dziedziny pedagogiki dobrze mi znanej będzie stanowiło źródło wiedzy mogące dać światełko w tunelu w drodze do lepszego wychowania młodego pokolenia, dla których współczesny szkolny świat bywa niezrozumiały z powodu ciągłych zmian i nadmiaru nad...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
713
585

Na półkach: , ,

„Nie znam cię i inne bajki profilaktyczne” Małgorzaty Walczak – Klimek pozytywnie mnie zaskoczyły. Jest wiele tematów, o których trudno z dziećmi rozmawiać. Jest wiele spraw, które łatwo przegapić w życiu naszych pociech. Chcemy, by dzieci były szczęśliwe, by nic nie burzyło ich spokoju, by mogły rozwijać się na miarę swoich możliwości, korzystały w nieograniczony sposób ze swojego potencjału. Zależy nam na rozwoju w nich pozytywnych cech – wrażliwości, empatii, pomocniczości, rozsądku. Powinniśmy przekazać im wiedzę o świecie takim, jaki on jest – nie tylko jego dobrych stronach. Brakuje nam jednak doświadczenia – z nami nie rozmawiano o molestowaniu, przemocy domowej, złych tajemnicach, innych zagrożeniach, wykluczeniu, nieśmiałości i wielu, wielu innych tematach, które porusza omawiana książka. Dlatego uważam, że jest ona dobrym pomysłem, kiedy chcemy przepracować z dzieckiem jakąś trudną sprawę.

Spectrum tych tematów jest naprawdę szerokie. Oprócz wcześniej wymienionych, znajdziemy tu opowieści dotyczące śmierci i żałoby, wpływu naszego zachowania na innych, okazywania uczuć, kradzieży, nawiązywania relacji, stosunku do nieznajomych, zabobonów, pewności siebie, bezpieczeństwa w zabawie i nagłych wypadków, różnego rodzaju uzależnień, również od elektroniki, przyjaźni, samooceny, niepełnosprawności, depresji, rodzicielstwa, ekologii, form spędzania wolnego czasu, zdrowego stylu życia czy systemu wartości. Wszystkie są delikatne, pisane z czułością i umiejętnością dostosowania do dziecięcego sposobu percepcji otaczającego świata. Bohaterami tych opowieści są zarówno dzieci, jak i zwierzęta i postacie fantastyczne. Każda z opowieści zakończona jest zestawem pytań, które można zadać sobie i dziecku po przeczytaniu, by skłonić je do refleksji i wywołać pewien określony skutek. Pod nimi autorka wskazała zagadnienia, o których uczy dana bajka.

Sama treść tych utworów jest baśniowa i poetycka i opiera się na pewnym schemacie, w którym na początku opisano idylliczne miejsce, w którym będą się działy wydarzenia pokazujące treści edukacyjne, a wśród nich to, że nie należy ufać wszystkim dorosłym, że czasami rodzice nie spełniają swoich zadań, że narażeni jesteśmy na różne niebezpieczeństwa, popadamy w nałogi lub nie wierzymy w swoje możliwości. Opowieść kończy się wytłumaczeniem tego, co działo się w trakcie, znaczenia każdego zachowania oraz sugestiami, jak należy się zachować.

Książka została wydana w zeszytowym formacie z nielicznym ilustracjami, dlatego może nie przypaść do gustu małym czytelnikom, jednak jej terapeutyczna, a także profilaktyczna wartość jest nie do przecenienia. Zwłaszcza, że stworzono ją z wyobraźnią, przykładając wagę do językowego bogactwa. Niestety, nie jest wolna od błędów – nie da się skroplić wodą twarzy – można ją skropić – nie mam zwyczaju wyłuskiwać takich pomyłek, ale w tej książce pojawiła się dwa razy, więc się nie powstrzymam. Niemniej, bardzo zachęcam do zapoznania się z tą książką, bo jest inspirująca i mądra, a przy tym posiada też walory literackie.

„Nie znam cię i inne bajki profilaktyczne” Małgorzaty Walczak – Klimek pozytywnie mnie zaskoczyły. Jest wiele tematów, o których trudno z dziećmi rozmawiać. Jest wiele spraw, które łatwo przegapić w życiu naszych pociech. Chcemy, by dzieci były szczęśliwe, by nic nie burzyło ich spokoju, by mogły rozwijać się na miarę swoich możliwości, korzystały w nieograniczony sposób ze...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • 2023
    1
  • #WyzwanieLC2023
    1
  • Oficyna Wydawnicza "Impuls"
    1
  • Podarowana książka do recenzji od Wydawnictwa
    1
  • 2021
    1
  • Dla dzieci
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie znam Cię i inne bajki profilaktyczne


Podobne książki

Przeczytaj także