Okładka książki Czarny Tulipan. Życie i mit Ericha Hartmanna, najlepszego asa myśliwskiego w dziejach Erik Schmidt
Erik Schmidt Wydawnictwo: Napoleon V biografia, autobiografia, pamiętnik
Black Tulip The Life and Myth of Erich Hartmann, The World's Top Fighter Ace
Napoleon V
2021-04-14
2021-04-14
Jakub M. Rawinis
historia lotnictwo II Wojna światowa piloci Luftwaffe wojna

Okropny gniot niebędący w ogóle biografią Hartmanna.
Wydaje się, że postać głównego bohatera bardziej przeszkadza autorowi, bo poświęcił mu raptem 20 stron, reszta książki to próba konfrontacji z powojennym mitem Hartmanna jako niezwyciężonego pilota, przy czym sam autor nie tłumaczy na czymże ten mit polega.
Zamiast kolejnych misji bojowych, nie mówiąc o próbie weryfikacji jego zestrzeleń wyszedł esej o odpowiedzialności Niemców za drugą wojnę światową (!) i rozpętane wraz z nią ludobójstwo.
Autor nie zdaje sobie też sprawy jak śmiesznie wygląda z nie-Amerykańskiej perspektywy takie wyważanie otwartych drzwi. Praca przekona tylko już przekonanych, nie znajdziemy tutaj próby niuansowania ani szukania odcieni szarości. Erich Hartmann był zły bo latał w Luftwaffe i kropka. Już zupełnie niepoważnie brzmi próba usprawiedliwiania pobytu Bubiego w Gułagu przez 10 lat pod zmyślonymi zarzutami, bo w ocienie autora była to pokuta za zbrodnie całego Luftwaffe (sic!).
Napoleonie nie tędy droga.

Okropny gniot niebędący w ogóle biografią Hartmanna.
Zamiast kolejnych misji bojowych, nie mówiąc o próbie...

Jeśli czytelnik spodziewa się w tej biografii znaleźć opisy bitew powietrznych to się zawiedzie. Jednak tan brak nie rzutuję na fakt, że jest to doskonała książka. W sposób przejrzysty autor przedstawia bohatera umiejscowionego w czasie i miejscu z moim zdaniem właściwym dystansem i rzetelnością badawczą. Książka nie usprawiedliwia, a raczej ostrzega przed jakże łatwą powtórką...

Tytuł powinien być raczej "Mit Ericha Hartmanna ...". Moim zdaniem zaskakująco słaba pozycja wydawnictwa "Napoleon V", spodziewałem się dużo ciekawszej pozycji zwłaszcza w zakresie części tytułu "życie ..." - niezwykle ogólnikowo potraktowana historia pilota Luftwaffe. I trudno mi coś pozytywnego więcej. Odradzam, niestety.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• E-Booki
  • II Wojna Światowa