Fałszywa przepowiednia

Michał Godlewski Wydawnictwo: Oficynka fantasy, science fiction
Oficynka
2021-09-22
2021-09-22

Kolejna dobra polska fantasy. To chyba debiut autora a czyta się bardzo dobrze. Niespodziewalem się nawet tego że tak dobrze to będzie wchodzić. Naprawdę mile zaskoczenie. Mamy tutaj świat klasyczny z fantasy, elfy, krasnoludy, ludzie a więc łatwo wejść w ten świat do tego magia, paladyni i wampiry. Chętnie przeczytam kolejna opowieść tego autora.

W Rogowie Górnym mieszka sobie kapłan Wrecedarn Gideon dla którego najważniejsze jest wygoda i dostatnie życie najlepiej kosztem wiernych. Kiedyś dawno temu przepowiedział, iż mogą wystąpić złowieszcze zjawiska zwiastuję wojnę i nie tylko. Nikt w to nie wierzył, aż tu pewnego dnia nad królestwem Anfer pokazuje się krwawa łuna i wszyscy sobie przypominają o przepowiedni. To co było bajką nagle staje się rzeczywistością. Król Olaf jest zaniepokojony i każe przyprowadzić Gideona. Po rozmowie z nim każe mu wyruszyć na wyprawę razem z czarodziejką oraz honorowym rycerzem palladyna, aż do krwawej łuny i dowiedzieć się cóż się tam znajduje i ewentualnie zapobiec wojnie.

Jest to powieść o odwadze, chciwości ale również przyjaźni czy honorze. Jak się połączy te wszystkie aspekty powstaje całkiem zgrabna powieść, która się czyta z przyjemnością, gdzie kawałek po kawałku wchodzi się w ten świat. Do tego super opisy miejsc, różnic pomiędzy Rogowem Dolnym i Górnym, czy samej przyrody jak świecące grzyby, kryształy, tajemne przejścia czy tunele. Niby takie same miasteczka, a jednak ludzie żyją całkiem inaczej i mają inne piorytety. Dużym plusem jest też to, że nie ma tu zbyt dużego rozlewu krwi czy walki i książkę można spokojnie czytać w każdym wieku. Mimo tego, iż jest to fikcja literacka to opisane sytuacje, zdarzenia są zobrazowane dość realistycznie. Pomimo tego, że książka jest dość obszerna to człowiek tego nie odczuwa i kartki jakby same się przewracają. Człowiek zostaje pochłonięty od pierwszej do ostatniej strony, do tego momentami niesamowite zwroty akcji, pełno zaskakujących niespodzianek czyhających na naszych bohaterów po drodze. Dialogi dość dobrze przemyślane oraz rozbudowane z nutką humory czy momentami nawet sarkazmu.

Główny bohater to oszust, manipulator jednak jego zachowanie i sposób bycia bardziej przyciąga czytelnika niż go odstrasza. Czytając zastanawiałam się w co jeszcze zdąży się wpakować. Momentami jego przygody były śmieszne wręcz groteskowe. Do tego postać czarodziejki Adrieli ma w sobie jakiś wewnętrzny magnetyzm który przyciąga czytelnika do tego surowość, charyzma, nieskazitelna uroda i ta jej pewność siebie. Pobożny i cnotliwy palladyn również ma swój duży udział w całej historii. Trzy różne sobie osoby, z różnymi charakterami i osobowościami, a stworzyły świetną drużynę. Do tego plejada pobocznych postaci jak łotrzykowie, szpiedzy, mnisi dodają całej historii jeszcze większego uroku.
Zakończenie dość zaskakujące i dające nadzieję na dalsze losy Gideona i jego towarzyszy. W sumie po cichu na to liczę, bo polubiłam się z nimi.

#współpracareklamowa z sztukater.pl

Świetna i lekko napisana powieść łotrzykowska o odwadze, przyjaźni i honorze. Odsłuchałam z przyjemnością. Prosta powieść fantasy z oszustem i manipulatorem w roli głównej. Gideon irytuje, ale nie sposób go nie lubić, podobnie jak towarzyszących mu czarodziejki i honorowego rycerza palladyna. Lektura zabawna, pełna walki, magii i tajemniczych istot.
Jeśli to debiut, to udany, z potencjałem.

Jeśli to debiut, to...

Lekka, nieprzekombinowana, miejscami zabawna. Bardzo przyjemna lektura.

Lekka, nieprzekombinowana, miejscami zabawna. Bardzo przyjemna lektura.

Powrót do korzeni i klimatu klasyki fantasy? Czy to powszechny trend wśród młodych, polskich autorów, czy może natrafiam przypadkowo na takie powieści? Nie ukrywam, że jest to miłe zaskoczenie i przy tym dodatkowo, pojawia się spore zdziwienie, że właśnie takie historie nie są intensywnie promowane, zwłaszcza wśród młodszych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają swoją podróż z fantastyką.

Okładkowy opis „Fałszywej przepowiedni” to idealne wprowadzenie do pierwszej części powieści. Poznajemy Gideona – oszusta, cwaniaka i genialnego aktora, który wyrobił sobie pozycję na stworzeniu wizerunku fałszywego kapłana. Straszenie nieuchronnym zagrożeniem i zmyślonymi przepowiedniami, stało się nie tylko sposobem na zjednanie sobie wiernych, ale również wpakowało bohatera w spore kłopoty. Gdy władca królestwa Anfer zauważa na horyzoncie czerwoną łunę, wzywa do siebie jedyną osobę, która przewidziała nadejście złowrogich sił. Gideon nie ma większego wyboru i wraz z dobraną drużyną, w postaci czarodziejki i paladyna, wyrusza na misję, by sprawdzić co oznaczają krwawe znaki na niebie. A fakt, że jest zwyczajnym łgarzem, a jego przepowiednie to wyssane z palca bajki, musi zatrzymać dla siebie, by przeżyć.

Ogrom skojarzeń z innymi utworami, zaliczam raczej do plusów. Wykorzystane motywy stworzyły spójną, przystępną całość, a nieskomplikowana fabuła i podążanie wcześniej wytyczoną drogą wpłynęły pozytywnie na przyjemność czytania. Podobne wrażenie miałam odnośnie bohaterów. Lubię cofnąć się w czasie i spotkać postacie, które sentymentalnie przypominają mi te, uwielbiane w innych książkach. Jarell to taki Mandorallen ze słynnej sagi Eddingsa. Swoim wizerunkiem i umiejętnościami paladyna wydawał się też wyjęty żywcem z Diablo II. Czarodziejka Adriela natomiast, ze swoją surowością, charyzmą, nieskazitelną urodą i pewnością siebie mogłaby śmiało aplikować do Loży Czarodziejek czy konkurować z Polgarą. Sam Gideon początkowo nie wzbudzał sympatii, może nawet irytował, zwłaszcza gdy raz po raz, swoim roztargnieniem i ciekawością pakował całą drużynę w tarapaty. Jednak jego późniejsza przemiana wyszła przekonująco. Nie trzeba być wybrańcem, rycerzem czy księciem, by ratować ludzkość (Frodo lubi to). Wątki pojawiające się w tle, takie jak heroiczna obrona miasta czy dworska intryga dodały barw i rozszerzyły obraz opisywanego świata. Brakowało mi jednak, szerszych wyjaśnień dotyczących systemu magicznego i obecności magicznych istot, żyjących osok zwykłych ludzi. Obie te kwestie otwierają niemałe możliwości, by pochwalić się kreatywnością i wyobraźnią.

Magia, odwaga, honor, siła przyjaźni i epicka przygoda – nic więcej nie trzeba by zmalować dobrą, lekką opowieść. Po co na siłę wciskać kontrowersyjne przesłania czy szokować brutalnością? Dlatego według mnie, ta książka idealnie pasuje do młodzieżowej biblioteczki z fantastyką. Jest po prostu bezpieczna. Zahartowani w boju, pożeracze fantastyki mogą nie dostrzec zalet w prostocie tej historii, poczuć znużenie czy rozczarowanie przewidywalnością fabularną. Nie jestem zatem, szczególnie zaskoczona neutralnymi opiniami. Czy jednak takie historie są już przestarzałe? Nie zachwycą współczesnego czytelnika? Na pewno trudniej im się wybić spod produkowanej na masę YA wątpliwej jakości. Szkoda, ponieważ akurat tej pozycji warto dać szansę. Poczynania autora będę śledzić i liczę po cichu na kontynuację przygód Gideona, z jeszcze większą ilością szczegółów i obrazowych opisów.

Dzień dobry - nadszedł czas, by nadrobić ostatnią przerwę czytelniczą😁

Czytacie książki z gatunku fantasy, science fiction ? Jeśli tak, to jaki tytuł możecie polecić 🤔?

,, Niebo nad Rogowem Górnym zasnuło się chmurami. Ciepłe promienie słoneczne, które dotychczas rozlewały się po brukowanych ulicach i spływały po dachach i murach budynków niczym płynne złoto, zostały brutalnie zasłonięte grubą warstwą stratusa - chmury zwiastującej deszcz. ''

🫡 Dziękuję za możliwość przeczytania @wydawnictwo oficynka @iksweldog7 🫡

Wyobraźcie sobie, że z zabieganego, obecnego xxi wieku, przenosicie się do mitycznej krainy, jaką jest Rogowo Górne. Prowadzi tam spokojne życie znanego i szanowanego kapłana Wrecedarm Gideon - jego wpływ na ludność i wiedza są doceniane również po za Rogowem, pewnego dnia przepowiedział również pojawienie się złowieszczego zjawiska.

Pewnego wieczoru przed snem, król Olaf - rządzący stalową ręką władca królestwa Anfer zauważa niepokojące zjawisko - nad królestwem pojawiła się krwawa łuna - sugeruje to, że nad królestwem zawisło widmo krwawej wojny. Król dowiaduje się wkrótce, że Gideon może mieć większą wiedzę na temat złowieszczego zjawiska, więc poleca sprowadzić do siebie kapłana.

Następnie Olaf poleca Gideonowi, by wyruszył wraz z 2 towarzyszy - paladynem i czarodziejką w podróż i wyjaśnił zjawisko krwawej łuny.

Czy wybrańcom uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego zjawiska i zapobiec wojnie🤔? Jak potoczą się losy trójki wybrańców i królestwa Anfer?

Początkowo byłem zaciekawiony lekturą '' Fałszywej przepowiedni '', ponieważ dość rzadko sięgam po fantastykę, więc tytuł ten stanowił dla mnie pewien powiew nowości. Blisko połowy książki zgubiłem się w treści, by potem odnaleźć się i zrozumieć losy bohaterów - wbrew pozorom było ich sporo, a zapamiętanie ich nie było łatwe - stanowi to według mnie pewien minus, ale ostatecznie nie jest on zbyt duży, biorąc pod uwagę całą treść książki😅

Muszę przyznać, że również zakończenie książki zdziwiło mnie i wywołało rozkminy - być może sugeruje ono, że dalsze losy bohaterów pojawią się w kolejnych tytułach autora - na co liczę 🤪

Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę - to ciekawie napisany debiut, dobrze zapowiadającego się autora.

W trakcie czytania całej historii i poznawania nowych bohaterów, doszedłem do wniosku, że część postaci kojarzy mi się z postaciami z serii gier: Heroes of Might and Magic - jeśli już przeczytaliście tę historię, może również podzielicie się swoimi wrażeniami :)?

Dzień dobry - nadszedł czas, by nadrobić ostatnią przerwę czytelniczą😁

ałszywa przepowiednia Michała Godlewskiego nakładem wydawnictwa @wydawnictwo_oficynka

Dziękuję za egzemplarz recenzencki.

Opis wydawcy 👇

Przyjdzie czas zła i zniszczenia pod niebem zasnutym krwią.

W Rogowie Górnym mieszka samozwańczy kapłan Wrecedarm Gideon, nade wszystko ceniący sobie wygodne i dostatnie życie kosztem wiernych. Kiedyś przepowiedział wystąpienie złowieszczego zjawiska. Kiedy jednak nad królestwem Anfer pojawia się krwawa łuna, nie może się nadziwić, że jego słowa się sprawdzają. A zło okazuje się jak najbardziej realne. Chcąc, nie chcąc Gideon wyrusza na wyprawę, by ocalić ludzkość.

Od niedawna stałam się miłośniczką książek fantasy, a jeśli w lekturze dodatkowo występuje jeden z moich ulubionych wątków - apokaliptyczny - jestem w pełni usatysfakcjonowana. Dodajmy do tego niesamowite pióro autora : umiejętność realistycznego obrazowania fabuły, kreacji bohaterów których wady i zalety można przypisać osobom, które na co dzień otaczają nas w życiu, akcja która wywołuje u czytelnika wachlarz przeróżnych emocji i zakończenie, które zwala z nóg. Klimat fantasy oddany w 100% Pomysł i wykonanie oceniam na 6+. Jedna z najlepszych polskich książek z gatunku fantastyki. Autor ma ogromną wyobraźnię i niesamowity talent literacki. Czas spędzony z tą książką był na prawdę bardzo przyjemny. Właściwie to nie wiem kiedy dotarłam do ostatniej strony...

Dziękuję za egzemplarz recenzencki.

Opis wydawcy 👇

Przyjdzie czas zła i zniszczenia pod niebem zasnutym krwią.

" Przyjdzie czas zła i zniszczenia pod niebem zasnutym krwią ".
W Rogowie Górnym mieszka samozwańczy kapłan Wrecedarm Gideon, który pragnie żyć dostatnio i wygodnie. Mieć poszanowanie wśród wiernych i nie martwić się o jutro. W tym celu przepowiada wyssaną z palca bujdę o czerwonej łunie na niebie i armii ożywieńców. Ale czy to taka bujdą... Któregoś dnia na niebie pojawia się rzekoma łuna, co sprawia w osłupienie Kapłana i sieje postrach wśród ludności. Król wysyła Gideona, czarodziejkę Adrielę i paladyna Jarella na wyprawę, by ocalić ludzkość. I wtedy zaczyna się cały kalejdoskop zdarzeń, niewyjaśnionych zjawisk, magicznych roslin, dziwnych zwierząt i tajemniczych przejść i tuneli.
Ich przygoda nabiera rozpędu i wychodzą na jaw nowe fakty, wzajemnie testują siebie i swoje zachowania. Czy ich wyprawa odniesie sukces? Czy uda im się zapobiec klęsce? Czy zbawią świat przed zagładą? Pytań jest całe mnóstwo a odpowiedź tylko jedna..... Jaka..... Zapraszam do lektury....
Gdy wzięłam książkę przeraził mnie jej rozmiar i czcionka 😉pomyślałam, że może być ciężko. Nic bardziej mylnego. Michał Godlewski uraczył nas super historią fantasy, naprawdę wciąga do ostatniej kartki. Zabiera nas w świat magii i wzajemnych relacji. Postacie są bardzo dobrze wykreowane i czytelne a sama historia pełna niespodzianek i zwrotów akcji. Bardzo udany debiut autora, wszystkim fanom fanstastyki gorąco polecam.
Dziękuję Pani Dorocie z @wydawnictwo_oficynka za egzemplarz do recenzji

" Przyjdzie czas zła i zniszczenia pod niebem zasnutym krwią ".

MICHAŁ GODLEWSKI
 ⚜️ Fałszywa przepowiednia ⚜️

Poznaliście kiedyś samozwańczego kapłana, który dla lepszego życia wypowiada słowa fałszywej  przepowiedni?
 Nie?
 To dodajcie do tego fakt, że owy kapłan wypowiadając słowa, które miały go uczynić kimś ważnym wpędzają go w przygodę bo przepowiednia okazuje się prawdą.
 Nadal nie?
 W takim razie musicie sięgnąć po książkę o Wrecedarmie Gideonie - Kapłanie, który przeowiada zasnute krwią niebo i walkę z nieumarłymi, tak dla hecy, a wychodzi z tego całkiem poważne wydarzenie.

Czytając książkę na początku miałam wrażenie, że ominełam pierwsza część. Ale później z biegiem książki dochodziły nowe fakty i czytało się ją coraz przyjemniej.
 Z biegiem czasu przekonywałam się do naszego kapłana coraz bardziej. To jak potrafił zawalczyć o siebie i innych było dla mnie bardzo wartościowe. Mimo swojej niechęci do wyprawy, potrafił świetnie ratować kompanów z opresji. Zwykły człowiek, a taki sprytny.
 Kompani Wrecedarma również mnie urzekli. Chcecie piękna, z brakiem zaufania czarodziejkę? Dostaniecie
 A może wolicie pobożnego, cnotliwego Palladyna  ?
 Przyznam się, że postacie naprawdę mnie zauroczyły i z chęcią poznałabym ich dalsze losy. Zresztą pośród stron książki znajdziemy różne postacie od szpiegów i ich ludzi, przez Królowa i Króla, mnichów po różne stworzenia. Autor miał wiele pomysłów i całkiem nieźle się to wtopiła w historie. Każdy z bohaterów wnosił kawałek siebie w historie, co wyszło na dobre.
 Co do fabuły, to cała historia była bardzo fajnie przemyślana.  Świat stworzony przez autora był bardzo dobrze opisany, niestety brakowało mi mapki by móc się w nim zorientować. I jak zawsze obrazki stworków, czy kiedyś się w jakiejś książce tego doczekam?
 Czy nudziłam się czytając? Po zastanowieniu powiem, że nie. Cały czas dochodziły nowe szczegóły, które posuwały fabułę ku końcowi i rozwiązaniu zagadki.
Mogę szczerze polecić tę opowieść czytającym ten rodzaj książek. Ale wiadomo co czytelnik to inna opinia więc musicie sami się przekonać co tam się działo.

MICHAŁ GODLEWSKI
 ⚜️ Fałszywa przepowiednia ⚜️

Nie?
 Nadal nie?
 W takim razie musicie sięgnąć po książkę o...

🍄RECENZJA🍄
"Fałszywa przepowiednia" to powieść o nadciągającej zagładzie - krwawego nieba. Kapłan Wrecedarm Gideon z Rogowa Górnego jest niezwykle szanowanym przez społeczność wielebnym, który wiedzie dostatnie i wygodne życie. Jednak nie jest on człowiekiem za jakiego uważa go ludność. Liczą się dla niego datki pieniężne i dobrobyt fundowany przez mieszkańców. Kapłan nie spodziewał się, że przepowiednia apokalipsy, która była wytworem jego wyobraźni, zdarzy się naprawdę i będzie on musiał stawić czoła armii żywych trupów. Czy przebiegły, ale i bojaźliwy kapłan ocali ludzkość? Czy uchroni świat przed zniszczeniem?
Niezwykle fascynująca książka! Autor świetnie wprowadza nas w fantastyczny klimat świata zagrożonego katastrofą. Równolegle poznajemy dwa światy - miasteczka: Rogowo Dolne i Rogowo Górne, oba równie ciekawe, każde rządzące się swoimi prawami. Michał Godlewski super przybliża nam te miejsca, nie pozostawia niedopowiedzeń. Świat przedstawiony jest pełen magii, znajdziemy w nim świecące grzyby, kryształy, tajemne przejścia i tunele, czarodziejów i niewytłumaczalne zjawiska. Postać kapłana bardzo dobrze napisana. Okazał się charakterystycznym i wyrazistym bohaterem, który mimo szacunku jaki okazywali mu wierni, był po prostu nieporadny, fajtłapowaty i pazerny. Jedynie czasem to uszanowanie jakim darzyła go społeczność wydawało mi się zbyt przerysowane.
Ciężko uwierzyć, że ta książka jest debiutem autora, gdyż jest napisana bardzo dobrze. Dialogi są autentyczne, rozbudowane i ciekawe, opisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości, a styl pisania autora jest przystępny i zrozumiały w odbiorze. Ta lektura nie nudziła mnie ani przez jedną chwilę. Dawno nie czytałam tak dobrej fantastyki z motywem apokaliptycznym. Oprócz tego znajdziemy w tej pozycji masę ukrytych przesłań i motywów. Naprawdę wartościowa lektura! Jestem zachwycona tą książką i z pewnością jeszcze kiedyś do niej wrócę, a tymczasem czekam na kolejne dzieła tego autora.
9/10

🍄RECENZJA🍄

• Audiobooki
  • 52 książki 2023
  • Do obczajenia

Dodaj cytat z książki Fałszywa przepowiednia