Wielki Gatsby. Powieść graficzna

Okładka książki Wielki Gatsby. Powieść graficzna F. Scott Fitzgerald, Fred Fordham, Aya Morton
Okładka książki Wielki Gatsby. Powieść graficzna
F. Scott FitzgeraldFred Fordham Wydawnictwo: Jaguar komiksy
komiksy
The Great Gatsby. The Graphic Novel
Jaguar
2021-10-13
2021-10-13
Natalia Mętrak-Ruda
wielki gatsby komiks powieść graficzna lata 20. epoka jazzu dwudziestolecie klasyka literacka adaptacja klasyki

Fajna forma na przypomnienie sobie fabuły tej historii, o ile wcześniej przeczytało się książkę. Ja czytałam ją już dawno i momentami musiałam się zastanowić, o co chodzi. Ktoś, kto wcale jej nie czytał może się pogubić. Ogólnie na plus, ostatni raz komiks miałam w ręce w dzieciństwie, teraz z pewnością będę sięgała po nie częściej :)

Bardzo udana, wierna oryginałowi, komiksowa adaptacja Wielkiego Gatsby'ego. Ładne, bardzo dobrze oddające klimat epoki ilustracje. Z jednym wyjątkiem - ilustratorka nie potrafi rysować twarzy. Praktycznie wszystkie postaci męskie wyglądają tak samo, różnią się jedynie kolorem włosów i ubraniami. Postaci kobiece są trochę lepiej odwzorowane, jednak wszystkie twarze są sztampowe i brakuje pokazania w nich jakichkolwiek emocji. Osobną sprawą są rysunki ust, które są koszmarne. Jednak poza tymi drobnymi niedociągnięciami warsztatowymi ogląda się tę powieść bardzo dobrze, zaś czyta - dzięki doskonałej adaptacji Freda Fordhama (odpowiedzialnego też za Zabić drozda) - wręcz znakomicie.

Absolutnie cudowne tła, ale projekty postaci beznadziejne, ciężko wyczytać z twarzy emocje. Gatsby i Tom bardzo do siebie podobni, ciężko ich było czasem odróżnić. Literki trochę za małe. Na plus mały format książki i miękka oprawa - wygodnie się trzyma.
(oceniam samą formę wizualną, nie fabułę)

(oceniam samą formę wizualną, nie fabułę)

Wyzwanie LC sierpień 2022

"Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość."

Myślę, że o książce Francisa Scotta Fitzgeralda "Wielki Gatsby" słyszał każdy. Myślę, że nawet te osoby, które nie czytały. Część osób pewnie oglądała film.
Ja tę piękną i tragiczną oraz zmysłową historię o epoce jazzu, o ideałach istniejących w głowie, o nieszczęśliwej miłości i prawdziwej przyjaźni, czytałam już wiele lat temu, już wtedy wydała mi się bardzo dobra i w pełni zasługująca na miano klasyka, a teraz postanowiłam obejrzeć i przeczytać te powieść w komiksie. Lubię czytać komiksy, co prawda teraz nie czytam ich tak dużo jak w czasach młodości, ale mając więcej czasu poświęcam go na inne rodzaje literatury. Właściwie to sama nie wiem, czy literatura klasyczna przedstawiona w formie komiksu to dobry wybór, lecz myślę, że w tym przypadku książka broni się sama. Bo bardzo dobrze wypadła adaptacja oryginału, dobrze zilustrowana i oddaje klimat pierwowzoru.
Biorąc tę ilustrowaną książkę do ręki miałam pewne obawy, być może ci co nie czytali oryginału nie mają takiego dylematu.
Powieść graficzna "Wielki Gatsby" ma bardzo ładną kreskę w pastelowych kolorach, które ogląda się z przyjemnością i bardzo pasują do tamtego okresu.
Bardzo trafnie został pokazany panujący przepych, bogactwo przedstawionych okazałych posiadłości i ich pomieszczeń oraz wystawnych przyjęć. Tylko mam wrażenie, że twarze nie zostały zbyt dopracowane, gdyż jakby są zbyt podobne do siebie. Różnią się co prawda kolorem włosów czy fryzurą, ale takie szczegóły jak nos, oczy czy usta są niemal identyczne. Być może taki był zamysł, ale ja bym to trochę zróżnicowała. Poza tym to bardzo ładne wydanie.
Nie będę opisywać treści tej klasycznej amerykańskiej powieści, gdyż myślę, że nie ma takiej potrzeby. Wspomnę tylko na skróty, że jest to historia intrygującego Gatsby'ego, szalenie bogatego człowieka i jego miłości do pięknej Daisy. A prawnuczka autora opatrzyła te graficzną powieść wstępem.
Na koniec powiem tylko, że adaptacja tej klasycznej powieści jaką jest "Wilki Gatsby", w formie komiksu podobała mi się. Z pewnością znajdzie wielu fanów, nie tylko wśród osób, które znają oryginał, ale także i wśród tych co pierwszy raz ją przeczytają.
Myślę, że dzięki takim właśnie wydaniom więcej osób sięgnie po klasyczne utwory, bo forma komiksu nie wymaga zbyt dużo poświęconego czasu na lekturę i jednocześnie jest dobrą rozrywką.

Dla mnie to był dobrze spędzony czas.

Wyzwanie LC sierpień 2022

Czytaliście albo oglądaliście "Wielkiego Gatsby'ego"? W sumie to klasyk jeśli chodzi o literatura jak i film, nikomu przedstawiać nie trzeba, ale osobiście ja nigdy żadnego z tych dwóch dziedzin nie zgłębiłam. Jakiś czas temu chciałam trzymany przeze mnie komiks kupić w języku angielskim. Jak dobrze, że tego nie zrobiłam! Momentami po polsku miałam ciężko się skupić na czytanym zdaniu a co mówić po angielsku, jest tu trochę kwiecistych słów. Więc jeśli chcieliście kiedyś kupić po angielsku, polecam kupić jednak po polsku jeśli Wasz angielski nie jest biegły.

Co do kreski - urzekła mnie. Bardzo pasuje do opisywanych czasów (lata 20 XXwieku) a także świetnie oddaje klimat, styl dawnych komiksów. Wizualnie jest ekstra! Jedyne czego mogłabym się przyczepić, to że dopiero po obejrzeniu filmu tuż po przeczytaniu komiksu zrozumiałam kilka kwestii, których wada komiksu nie umiała oddać, w filmie miało to sto razy lepszy wydźwięk, bo widać było animację emocji. Przez ten brak emocji w postaci ruchu na filmie miałam też uczucie lekkiego chaosu.

Niemniej komiks ten w moim odczuciu wypada dobrze, świetnie pokazuje realia tych czasów jeśli chodzi o zachowania bogaczy, a sama historia jest naprawdę intrygująca i smutna - warta poznania!

fajnie się czyta. cała historia ciekawa, jednak to film uznaję za lepszy

fajnie się czyta. cała historia ciekawa, jednak to film uznaję za lepszy

Bardzo dobra adaptacja ksiazki, swietnie zilustrowana, genialnie oddaje klimat pierwowzoru.
Jest to opowiesc o nieszczesliwej milosci i obliczu prawdziwej przyjazni.
Bardzo polecam.

Jest to opowiesc o nieszczesliwej milosci i obliczu prawdziwej przyjazni.
Bardzo polecam.

Chcę czytać komiksy ciekawe, świeże, odkrywcze. Nie chcę czytać adaptacji literatury, które nie mają innego celu niż "świetnie oddać klimat oryginału". Szkoda życia, naprawdę

Znam powieść w wersji pisanej i dlatego sięgnęłam po wersję graficzną. Niestety. Nie podobała mi się. Jest zbyt płytka, nie przekazuje głębi.

Bez znajomości książki jest trudno, niestety historia jest trochę spłycona. Na plus, ciekawa kreska.

• Komiksy
  • Komiks