365 baśni i opowiastek na każdy dzień

baśnie, legendy, podania
Wilga
2021-01-01
2021-01-01

Po raz kolejny Wydawnictwo Wilga wydało coś fantastycznego. Ile to nasi dziadkowie, rodzice czytali nam na dobranoc różne wiersze, bajki, rymowanki? Czytanie dziecku nie tylko na dobranoc ma wiele pozytywnych bodźców które prawidłowo działają na rozwój dziecka. Tak jak przy poprzedniej tak i przy tej śmiało mogę powiedzieć, że dumnie mogą stać na półce przy takich dziełach jak „Baśnie Braci Grimm” bądź dzieła Hansa Christiana Andersena.
Spotykamy się przy kolejnej części wspaniałej książki dla dzieci i nie tylko. W 1 tomie „365 wierszy i rymowanek na każdy dzień” z własną córką każdego dnia starałyśmy się zapamiętywać te krótkie wierszyki, ale wychodziło różnie więc dużo zabawy miałyśmy.
W tomie 2 mamy już wierszyki i opowiadania na każdy dzień i tym razem idzie znam znacznie lepiej, ponieważ znamy każdy wierszyk jaki przypada na dzień urodzin członka rodziny. Każdego dnia inny wierszyk, inne emocje, inna zabawa.
Idealny prezent na urodziny, komunie jako pamiątka na długie lata, a dodatkowo wydanie tych książek powoduje, że przetrwają lata w rodzinie. Z całego serca polecam, ponieważ nie dość, że cudownie wydana to jeszcze za jakiś czas będą wspaniałe wspomnienia spędzone z dziećmi, rodziną.

Cudowna książka, naprawdę przepiękna. Mamy tu zachwycającą oprawę graficzną, zarówno przyciągająca wzrok okładkę, jak i śliczne urocze rysunki w środku. Przede wszystkim mamy tu aż 365 najróżniejszych baśni na każdy dzień.

Dzięki tej książce możemy przypomnieć sobie ulubione bajki z dzieciństwa, poznać nowe, miło spędzić czas i praktykować codziennie czytanie, chociaż przez chwilę. Jedna bajka nie zajmuje dużo czasu, a na pewnie dostarczy wiele radości. Takie czystnie codziennie to naprawdę świetna sprawa, a dzięki temu kalendarzowemu układowi książki jest to o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Mamy tu mnóstwo bajek zarówno znane jak Kopciuszek, Piękna i Bestia, Kot w butach czy Mała Syrenka. Ale jest też pełno innych choćby Historię Całego Roku czy Mróz Mrozowicz. Jest tu naprawdę bogaty wybór świetnych opowiestek i baśni na każdy dzień. Wspaniała książka, bardzo polecam.

"365 baśni i opowiastek na każdy dzień" to zbiór ponadczasowych i refleksyjnych opowieści z różnych stron świata.

Każdy dzień w kalendarzu ma przypisaną jedną historię, często związaną ze świętem obchodzonym danego dnia. W książce zanajdziecie więc opowiadanie o czterech muzykantach z Bremy z okazji Dnia Muzyki przypadającego na 21 czerwca czy rosyjską bajkę o mądrej Nataszy z okazji Dnia Życzliwości, który wypada 21 listopada.

Te krotkie opowieści sprawią, że każdy dzień w roku wypełnią Wam piękne historie, które możecie wykorzystać w zabawie, jako natchnienie do wyprawy czy dyskusji na dany temat.

"365 baśni i opowiastek na każdy dzień" to prawie 400 stron przygody i pięknych ilustracji. Bardzo polecam Wam tę pozycję!

Chyba najbogatsza kolekcja jaką znalazłam! Przydaje się bardzo!

Chyba najbogatsza kolekcja jaką znalazłam! Przydaje się bardzo!

Pięknie wydana i bogata pozycja, która oczaruje zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Odnajdziecie w niej bajki na każdy dzień roku. Muszę przyznać, że zastanawiałam się, jak można zmieścić w jednej książce tyle bajek, a jednak wydawnictwu się to udało! I to z jakim rozmachem! Okładka książki prezentuje się cudownie, a wklejka jest przepiękna. Książka została naprawdę bardzo dobrze i solidnie wydana. Mimo swoich sporych gabarytów nie ma szans na zniszczenie (chyba, że się naprawdę bardzo postaracie🙈). Ilustracje są niewielkie, jednak bardzo przypadły mi do gustu i świetnie współgrają z tekstem.
Wnętrze jest bardzo zróżnicowane, ponieważ odnajdziecie tam zarówno bajki, legendy i opowiadania już Wam dobrze znane, jak i takie, które związane są z innymi zakątkami świata i kulturami. Pozycja wprost idealna do codziennego czytania przed snem. Bogate wnętrze wprost prosi o zapoznanie.
Takie książki wzbogacają wyobraźnie dzieci i kształtują ich postrzeganie świata. Mogą naprawdę wiele z niej wynieść. Teksty znajdujące się w tej książce są różnej długości. Niektóre z nich dopasowane są tematycznie do konkretnych dni roku, przykładowo "KWIAT PAPROCI", pojawia się w dniu, kiedy przypada Noc Świętojańska.
Odnajdziecie tam między innymi "BRZYDKIE KACZĄTKO", "LAMPĘ ALADYNA", "CZARODZIEJSKI IMBRYK" i wiele, wiele więcej...
Bardzo mocno polecamy

W książce najdziecie tutaj zbiór opowieści – bajek, baśni, legend, mitów i opowiastek z najróżniejszych stron świata, które z pewnością znacie ze swojego dzieciństwa. Umieszczono tutaj całą klasykę, która bawiła i uczyła wiele pokoleń, m.in. baśnie braci Grimm, Andersena, Czechowa czy La Fontaine'a.
Książka jest przepięknie wydana, twarda oprawa, doskonałej jakości papier i ilustracje, które przyciągną uwagę niejednego dziecka. Dodam też, że książka ma formę kalendarza w którym uwzględniono święta zarówno te znane i obchodzone przez wszystkich jak i te nietypowe, np. Światowy Dzień Słonia, Wielki Dzień Pszczół, Dzień Delfina czy Dzień Kominiarza…
Dodam jeszcze, że z racji pracy zawodowej, od wielu lat  bardzo często czytam dzieciom bajki i baśnie, a niektóre z nich zawarte w tej książce przeczytałam pierwszy raz. I nie powiem, zainteresowały mnie ogromnie...

Bardzo polecam jako element biblioteczki dziecka czy też jako świetny pomysł na prezent.

Książka jest przepięknie wydana, twarda oprawa, doskonałej jakości papier...

Zbiór pięknych bajek, baśni opowiastek krótki, ale treściwych na każdy dzień inna. Bracia Grimm, Andersen właściwie z każdego zakątka świata coś tu znajdziecie. Wiele baśni było mi nieznanych. Więc sama czytam z zaciekawieniem. Plusem ogromnym jest to, że nie są one długie. Co dla mojego trzylatka jest bardzo ważne, bo długo nie usiedzi na pupie.
Książka pięknie wydana, gruba oprawka sprawi, że codzienne otwieranie jej niestraszne. Wydana w formie kalendarza co uczy systematyczności. Z każdej historii wyciągamy jakieś wnioski i refleksje. Fajny jest moment niespodzianki przy otwarciu na danym dniu.

Myślę, że będzie to #mustread dla każdego malucha. Idealny prezent na mikołaja, urodziny. Sami obdarujemy takim prezentem jedna z bliskich osób spodziewających się dzidziusia. Bo czytanie jest ważne od pierwszych dni życia.

Czytanie kształci i rozwija. Dzięki czytaniu podobno żyjemy dłużej. A w obecnych czasach musimy dawać dobre nawyki od najmłodszych lat, aby elektronika nie wyparła książki.

Książka pięknie wydana,...

Czy myślicie już o grudniowych wieczorach spędzonych pod kocem czytając książkę?

Ja tak, ale nie sama, tylko z moimi dziećmi. Wydawnictwo Wilga wydało przepiękny zbiór klasycznych, mądrych i ponadczasowych baśni, bajek i opowiastek na każdy dzień roku, nie tylko na grudniowe wieczory.

Dlaczego wspomniałam o przytulnych zimowych momentach z lekturą, bo jak wiadomo grudzień to Mikołajki i święta Bożego Narodzenia, ale także prezenty.

A to wyjątkowe wydanie jest obłędne. Przepiękna twarda oprawa, elegancka wyklejka, każda strona jest ozdobiona malutkimi ornamentami.

„365 baśni i opowiastek na każdy dzień” to kalendarz dobranocnych historii, który uwzględnia święta znane jak Nowy Rok, Wigilia Świąt Bożego Narodzenia, ale i tych zabawnych i nietypowych jak Dzień Małpy, Dzień Ryby czy Dzień Muzyki.

Znajdziecie tam klasyki Andersena, braci Grimm, ale i baśnie z mórz północy, opowieści indiańskie, norweskie, włoskie i z innych zakątków świata. Będą też legendy polskie czy opowieści biblijne.

Z całego serca polecam Wam tę książkę, spędzicie z nią miło cały rok i z ciekawością powrócicie do niej w następnych latach.

Książka wydana jest w formie kalendarza, a każdym dzień to inny utwór. Według mnie sporą zaletą jest to, że są uwzględniane różne święta. Znajdziemy zarówno takie znane każdemu (jak np. nowy rok),jak i takie, o których mało kto wie (np. dzień chleba).

Utwory w książce są dość różnorodne. Są baśnie, bajki, legendy, takie znane praktycznie każdemu i takie, których nigdy wcześniej nie czytaliśmy. Taka różnorodność jest sporą zaletą książki. Pozwala przypomnieć sobie utwory znanych autorów jak np. Andersen, a także poznać całkiem nowych. Dzięki niej przeczytamy dzieła w różnych stron świata.

Wizualnie książka jest wspaniała. Duży format, a do tego twarda i solidna okładka. Na stronach znajdziemy ładne rysunki i zdobienia.

Moim zdaniem książka pt.: „365 baśni i opowiastek na każdy dzień” to wspaniała i bardzo wartościowa pozycja, która będzie doskonałym pomysłem na prezent. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/10/wydawnictwo-wilga-ksiazka-pt-365-basni.html

Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona tą książką. Nie miałam wobec niej zbyt dużych oczekiwań, bo rzadko piękne wydania zbiorów baśni idą w parze z sensowną zawartością. Tutaj tego sensu jest tak dużo, że przysłania piękną okładkę. Jednak po kolei.
Znamy klasykę baśni, jednak wielokrotnie tylko to, co przerobił i zinterpretował po swojemu Disney. Nic w tym złego - motyw baśniowy jest motywem i każdemu wolno z niego czerpać. Jednak istnieje granica, kiedy inspirację można podpisać znanym bajkopisarskim nazwiskiem, a kiedy nie. Redaktorzy tej książki doskonale wyczuli ten moment, podpisując (skrócone) wersje baśni Grimmów czy Andersena inspiracjami. Tak, drodzy moi, to bardzo ważne, czy to tłumaczenie oryginału, bardzo luźna inspiracja (hurraoptymistyczne bajki, do jakich przyzwyczaił nas Disney),czy streszczenie z pominięciem co bardziej krwawych ("Mała Syrenka") czy przydługich ("Królowa Śniegu") fragmentów. Każdy, kto ma w domu tłumaczenie baśni Andersena zrozumie, o co chodzi. Redaktorzy doskonale wyczuli ten punkt, kiedy baśń ma na tyle silny związek z oryginałem, że nie razi jej podpisanie "wg baśni Andersena", ale jest nieco bardziej "oswojona" niż pierwowzór.

To była pierwsza (poza wizualną) zaleta tej książki. Teraz coś o drugiej.

Dbamy o to, żeby nasze dzieci znały legendę o Smoku Wawelskim, o powstaniu państwa polskiego (Lech, Czech, Rus, orle gniazdo itp.) i założeniu Warszawy. Na wycieczce do Wieliczki opowiemy o wianie świętej Kingi, bardziej wytrwali (czyli zaprawieni słuchacze w typie mojej córki) dotrwają do legendy o rycerzach śpiących pod Giewontem, o Morskim Oku, zjedzeniu Popiela przez myszy albo o kwiecie paproci. Jednak co wtedy, kiedy dziecko zapyta, czy wszyscy znają te opowieści?

Tu z odpowiedzią przychodzi ten zbiór. Dzieci na całym świecie słuchają innych opowieści. Każdy naród, kultura ma swój zbiór treści, które wyjaśniają pewne wydarzenia (początki plemienia) czy przesądy i powiedzenia (jak u nas kwiat paproci). Redaktorzy pokazują uniwersalność zasad moralnych, przekazywanych dzieciom w baśniach i legendach na całym świecie przy jednoczesnej różnorodności kulturowej. Baśnie rosyjskie, germańskie, estońskie - czemu nie? Ale może także z Korsyki i Malty - proszę bardzo! Więcej - w tym obszernym zbiorze znajdziemy opowieści zaczerpnięte z kultur azjatyckich, afrykańskich, z wysp Oceanu Spokojnego. Opowieści indiańskie, australijskie i gruzińskie, armeńskie, włoskie i eskimoskie.

Trzecią zaletą tej książki w kwestii redakcji jest szerokie potraktowanie kategorii baśni. Czy są nimi mity? Owszem! A opowieści biblijne? - Także! Włączenie tych ostatnich na równi z opowieściami z innych porządków pokazuje ponownie ich uniwersalność. Uniwersalność wierzeń ogólnie oraz potencjał ludyczny, bajarski, Biblii. Bez zbędnego asekurowania się, bez religijnej otoczki. Chcecie opowieść, która wpłynęła na porządek kultury w Europie? Czytajcie Biblię!

Jeszcze coś. Tam, gdzie było to możliwe, opowieści na dany dzień wiążą się z mniej lub bardziej tradycyjnymi świętami, obchodzonymi w tym dniu. Święto Niedźwiedzia - bajka o tym zwierzęciu. Dzień Matki - coś o roli rodzicielki. W Dzień Rzemieślnika czeka chińska bajka o kamieniarzu, a w Dzień Muzyki - o fleciście itd.

Muszę przyznać, że rzadko książka dziecięca wywołuje we mnie taki zachwyt.

• Dla dzieci
  • Książki dziecięce