W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada

Okładka książki W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Okładka książki W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada
Małgorzata PiątkowskaMonika Utnik Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2022-05-18
2022-05-18

Okładka książki Nasze cztery kąty, czyli jak dawniej mieszkano Joanna Czaplewska, Monika Utnik
Nasze cztery k... Joanna Czaplewska, ...
Okładka książki Pod ziemią, czyli co się kryje wewnątrz naszej planety Małgorzata Piątkowska, Monika Utnik
Pod ziemią, cz... Małgorzata Piątkows...
Okładka książki Czas, czyli wszystko płynie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Czas, czyli ws... Agnieszka Sozańska,...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...

Zaskoczyła mnie ta książka

Pozytywnie oczywiście!
Byłam przygotowana na kilka definicji, fajne opisanie deszczu od strony meteorologicznej

A okazało się, że jest tutaj dużo, dużo, dużo, dużo więcej.
Ale serio: dużo więcej.
Jest klasycznie o deszczu, burzy, śniegu
Jest o ekologii: kwaśne deszcze, susze, powodzie
Jest o religii: bogowie deszczu, modlitwy o deszcz, biblijny potop
Jest o biologii: dżdżownice i ... komary
Jest o modzie: parasole i kalosze na przestrzeni lat
Jest o historii: wynalazczyni wycieraczek
Jest o sztuce: Kandinsky i inni

I jeszcze nawet połowy nie wypisałam

Warto po stokroć. Polecam gorąco
Choć decyzję podejmiecie oczywiście sami :)

Zaskoczyła mnie ta książka

Pozytywnie oczywiście!

A okazało się, że jest tutaj dużo, dużo, dużo, dużo więcej.
Ale serio: dużo więcej.
Jest klasycznie o deszczu, burzy, śniegu
Jest o ekologii: kwaśne deszcze, susze, powodzie
Jest o religii: bogowie deszczu, modlitwy o deszcz,...

"W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada" to kolejna fantastyczna nowość @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

Ten bogato ilustrowany i sporej wielkości album to prawdziwe kompendium wiedzy o deszczu i o tym jaki ma wpływ na otaczający nas świat.

Książka porusza bardzo wiele zagadnień dotyczących deszczu, od tego co to jest deszcz począwszy, przez burze, sztormy i inne opady, po próby okiełznania żywiołu przez człowieka (zbieranie deszczówki, budowanie tam, wynalezienie kaloszy).

Lektura dostarczy nam także wrażeń w dużo szerszym spojrzeniu na opady. Poczytamy w niej skąd się bierze tęcza, jakie opady występują w kosmosie, jak wynaleziono wycieraczki, co to jest kwaśny deszcz i jakim cudem komar lata w czasie deszczu.

To prawdziwa gratka dla czytelników lubujących się w różnych ciekawostkach. Bardzo polecam!

Monika Utnik ma już dość spory dorobek, do którego należy:„Mamma Mia. Włochy dla dociekliwych” i „Xin chào! Wietnam dla dociekliwych” z serii „Świat dla Dociekliwych” wydawanej przez „Dwie Siostry”, „Brud. Cuchnąca historia higieny”, „Krótka Historia Rzeczy” oraz polecane przeze mnie książki wydane przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Wśród nich znajdują się: „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy” oraz „Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie”, a teraz jeszcze zachęcam Was do sięgnięcia po „W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada”. Opowieści o deszczu i nocy można by powiedzieć, że należą do tej samej serii pozwalającej odkryć i zrozumieć zjawiska przyrodnicze. Pierwsze, co w tych lekturach przykuwa uwagę czytelników to duży format. Z tego powodu publikacje nie zmieszczą się nawet do mojej torebki, więc nie są to lektury do czytania na spacerze, ale za to doskonale sprawdzają się jako lektura przed snem, w czasie relaksu, poszukiwania odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania oraz trapiące je wątpliwości.
W lekturze znajdziecie informacje o tym, czym jest deszcz, jak pachnie, dlaczego czasami ma inne zapachy. Do tego nie zabraknie tematu burzy, ozonu, sprawdzania odległości burzy oraz gdzie się wówczas schować. Sporo miejsca poświęcono zmianom klimatu, ekologicznym nawykom (m.in. gromadzenie i przechowywanie deszczówki). Monika Utnik zabiera nas też w świat malarstwa, pokazuje, w jaki sposób różni artyści malowali deszcz. Poznamy teksty kultury związane z tą tematyką. Pojawi się tu „Deszczowa piosenka”, Marry Poppins, Profesor Gąbka. Poznamy też regiony, w których pada najmniej i najwięcej. Ponadto przyjrzymy się tamom i zaporom wodnym, poznamy historię kaloszy i dlaczego noszone gumiaki wcale nie kojarzyły się z elitami. Do tego poznamy historię powstania piorunochronów, ich znaczenie. Nie zabraknie też motywów religijnych i sposobów wywoływania deszczu. Polecimy też w kosmos przyjrzeć się opadom na innych planetach, aby odkryć znaczenie odpowiedniego składu opadów. Do tego dowiemy się o tym w jaki sposób wynaleziono parasol, jakie było jego pierwotne zastosowanie oraz kto wymyślił wycieraczki samochodowe. Nie zabraknie też tematu nudy w czasie deszczu, propozycji eksperymentów, obserwacji. Monika Utnik podsyca ciekawość młodych czytelników, oswaja ze zjawiskami i pokazuje, że każde może być pretekstem do robienia ciekawych rzeczy, przeprowadzania obserwacji, doświadczeń.
Przepięknie wydana, w dużym formacie, na dobrej jakości papierze, w cudownej twardej, matowej, miłej w dotyku oprawie ze zdobieniami w postaci kropelek deszczu oraz bardzo dobrze zszytymi kartkami. Bardzo dobry, lekko błyszczący papier podkreśla atrakcyjność stron. Dobrze dobrana czcionka, niedługie teksty, każda podwójna strona tworząca kolejny rozdział sprawiają, że po tę lekturę mogą sięgać zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie nauczania początkowego. To kolejna książka Moniki Utnik z ilustracjami Małgosi Piątkowskiej, tej samej ilustratorki, której prace są w "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy". Zdecydowanie polecam.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Recenzja tej książki miała pojawić się dopiero za jakiś czas. Mam kilka innych, które od dłuższego czasu cierpliwie czekają na swoją kolej ale po obiedzie wybrałam się z Marysią na spacer w deszczu. Ten spacer uświadomił mi jak bardzo lubię taki ciepły, spokojny deszcz. Przyglądałyśmy się z uwagą każdej kropelce, przemoczonym dmuchowcom i ślimakom, które powychodziły z traw. Było pięknie 💚

"W deszczu", to przepiękna nowość od @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia
Jest, to książka w dużym formacie z cudownymi wprost ilustracjami, z której dowiecie się wielu ciekawostek nie tylko o deszczu ale także pogodzie.

Co to wogóle jest deszcz? Jak on pachnie? Jak zachować się podczas burzy? Czy śnieg to biały deszcz? Dlaczego warto zbierać deszczówkę? Kiedy deszcz jest zagrożeniem? Skąd się wzięły kalosze?

Prezentowana ksiazja odpowiada na te i wiele innych pytań, robi to w duchu ekologii oraz #slowdown
A przy tym jest naprawdę piękna 💙

Mówi się, że w deszczu dzieci się nudzą? Być może, ale na pewno nie z tą książką!

To przepięknie ilustrowana, prawdziwa skarbnica, a może raczej powinnam napisać, deszcz wiedzy i ciekawostek, związanych z opadami i nie tylko!

Co to w zasadzie deszcz? Jak on pachnie i czy w ogóle pachnie? Jak sprawdzić czy burza jest blisko i gdzie się przed nią schronić? Czym jest biały deszcz, co oznaczają zmiany klimatu, dlaczego tak ważne i istotne jest zbieranie deszczówki? Czy łatwo namalować deszcz? Gdzie pada najwięcej i najczęściej, a gdzie prawie nigdy? I co wspólnego dżdżownice oraz komary mają z deszczem? To jeszcze nie wszystko!

Tamy i zapory wodne, buty Księcia Wellingtona, czyli jak powstały kalosze. Skąd się wziął piorunochron? Deszcze i burze w wierzeniach i kulturze, malarstwie, filmach (ach, ta kultowa "Deszczowa piosenka"),a nawet w książkach dla dzieci! Pamiętacie Marry Poppins, albo Profesora Gąbkę? Opady nie z tej ziemi - czyli kosmiczne deszcze, ale też niestety coraz częstsze kwaśne deszcze. A do tego fascynująca historia parasoli, a nawet wycieraczek samochodowych. Jest też rozdział o wspomnianej wcześniej nudzie w czasie deszczu - ale z tą pozycją ona Wam nie grozi. Ciekawa i dla przedszkolaka i dla dzieci wczesnoszkolnych, a i sama muszę przyznać, że całkiem sporo się z niej dowiedziałam. Jest też eksperyment! Zróbcie deszcz w słoiku 🌧️

Przepięknie wydana, w dużym formacie, na dobrej jakości papierze, w cudownej twardej oprawie ze zdobieniami w postaci kropelek deszczu. To kolejna książka Moniki Utnik z ilustracjami Małgosi Piątkowskiej - pamiętacie nocny spacer z pozycją "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy"? To teraz dajcie się zaprosić na spacer w deszczu!

Rewelacyjna książka dla dzieci, pięknie ilustrowana, świetnie opisująca wiele zjawisk, polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie mogliśmy się oderwać od czytania. Dzieciaki same prosiły o przynajmniej jedną historię na dobranoc. Duży format z ładnymi ilustracjami uprzyjemnia lekturę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Czytam Julce
  • Alonka do kupienia 5+
  • Dziecięcy świat

Dodaj cytat z książki W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada