Zerwane zaręczyny

Okładka książki Zerwane zaręczyny Agatha Christie
Okładka książki Zerwane zaręczyny
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 22) Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 22)
Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie
Sad Cypress
Wydawnictwo Dolnośląskie
2022-07-27
1966-01-01
2008-08-18
Tadeusz Jan Dehnel

Trójkąt miłosny to coś, co zbrodnia lubi najbardziej

1901 436 187

Kolejny tom przygód Herkulesa. Choć tym razem napisany nieco inaczej - prawie do połowy książki o detektywie nie ma ani słowa - zaznajamiamy się z historią przed jego przybyciem. A zagadka ciekawa, intrygująca. Do końca nie wiadomo, czy Elinor jest winna, czy nie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Elinor zaręczona jest z Roddym. W niedługim czasie ma odziedziczyć po ciotce majątek, gdyż ta niebawem pożegna się ze światem. Przyjeżdżają wraz z narzeczonym do Hunterbury. I ciotka umiera nie spisując testamentu, a cały jej majątek przypada na Elinor. W między czasie, dziewczyn, która mieszkała u ciotki - Mary, sprawi że Roddy będzie się wahał czy wyjść za Elinor. Dziewczyna jednak decyduje za niego, zrywa zaręczyny i wyjeżdża do Londynu. Po czasie wraca by załatwić formalności związane ze sprzedażą domu, prosi także Mary by posprzątała w domu swojego ojca, który był odźwiernym. W trakcie spotkania w którym uczestniczy także siostra Hopkins, Mary zostaje otruta morfiną. Sąd bada sprawę, ale Herkules Poirot także nie omieszkał sprawdzić co się wydarzyło. Czy była to zbrodnia z zazdrości? Czy może ktoś jeszcze wziął w tym udział? A może i ciotka także została otruta?

Wstyd się przyznać, ale to moje pierwsze spotkanie z Agatha Christie 🤭 ale niewątpliwie bardzo udane. Przyjemny kryminał, na leniwe popołudnie, bardzo dobrze się czytało, choć gdzieś tam już wyczuwałam kto stoi za zbrodnia. Co nie zmienia faktu, że naprawdę dobrze się czytało 😉

Kolejna cudna i rewelacyjna książka z małym Belgiem w roli głównej. Pierwszy raz nawet udało mi się zgadnąć kto jest prawdziwym mordercą :). Wciągająca historia i niezastąpiony Poirot, czego chcieć więcej ?

Dobra intryga, tym razem się nie domyśliłam :D

Dobra intryga, tym razem się nie domyśliłam :D

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka zaczyna się od migawki z sali sądowej , gdzie toczy się proces przeciwko młodej kobiecie oskarżonej o zamordowanie dziewczyny , w której zakochał się jej narzeczony.
Potem cofamy się w czasie żeby dowiedzieć się jak do tego doszło i to dochodzenie trwa dość długo. Herkules Poirot pojawia się dopiero w 1/3 opowieści.
Mamy tu elegancką rezydencję , krewnych żerujących na bogatej ciotce, problem eutanazji , plotki krążące po miasteczku i miłości od pierwszego wejrzenia.
Ja jednak najbardziej zapamietałam krzew róży , który pojawia się w tej książce- to Zefiryna Droughin. Znalazłam ją kiedyś w katalogu roślin , z opisem , że występuje u Agathy Christie , a że czytałam wszystkie dostępne książki tej autorki - kupiłam ją . To róża o jaskarawo różowych kwiatach - gdyby nie sympatia do autorki , na pewno takiej "żarówiastej" bym nie wybrała , a tak rozrosła się i pięknie kwitnie. Z racji posiadaniej róży - pamietałam tę historię , ale wydawalo mi się , że to opowiadanie , a nie powieść. Może dlatego momentami całość mi się dłużyła [ chociaż książki A. Ch. nie są długie - moje wydanie kieszonkowe z r. 1992 ma 235 stron i kosztowało 24 tysięce zł]. Trzeba jednak obiektywnie przyznać , że ten kryminał jest dobrze skonstruowany i ma zaskakujace zakończenie.
Polecam nie tylko fanom róż.

Mamy tu elegancką rezydencję , krewnych żerujących...

💍 Dwa morderstwa, twarde dowody, jasne motywy i jedna podejrzana. Tym razem Hercules Poirot musi dowieść niewinności. Czy mu się uda?

💍 Zaczynam lubić prowincjonalną Anglię XX wieku. To dzięki Christie, która poprzez swoich bohaterów doskonale opisuje klimat. Uważam, że Autorka ma talent szczególny do przedstawiania starszych pań. 🤭 Samego Poirota jest stosunkowo mało, w prowadzeniu śledztwa też nie zauważyłam żadnych nowości ale! Tam, gdzie wkracza miłość, zazdrość i damsko-męski trójkąt nie może być nudno i monotonnie. 😁 Christie w tym tytule również zaskakuje. Daje Czytelnikom znak, że nie boi się trudnych tematów, tutaj eutanazji. Jestem ciekawa, jak w 1940 roku odebrano ten wątek. 🤔

💍 W przypadku tej recenzji powtórzę słowa, które napisałam przy poprzedniej. Książka idealna na pierwsze spotkanie z Autorką. Polecam! 😊

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pozycja mało znana, a szkoda, bo genialna! Polecam:)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To była zdecydowanie najgorsza część z serii z Herkulesem Poirotem. Fabuła była nieciekawa, plot twistów praktycznie nie było i bohaterowie też byli tacy nijacy. Do tego przewidziałam w pewnym momencie osobę, która za tym wszystkim stała.

Mam nadzieję, że tylko ta część była takim nieporozumieniem.

Mam nadzieję, że tylko ta część była takim nieporozumieniem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna zagadka, którą musi rozwiązać niezastąpiony Herkules Poirot, niesamowity angielski klimat i zaskakujące zakończenie. Czegóż chcieć więcej?
Jest takie coś w powieściach Agathy, że chce się je czytać. A czyta się je lekko i z przyjemnością. Bardzo dobra książka w świetnym stylu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo przyjemna książka, wciąga mocno :)

Bardzo przyjemna książka, wciąga mocno :)

• Agatha Christie
  • Kryminały