Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków

Okładka książki Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków Agata Dutkiewicz
Okładka książki Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków
Agata Dutkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: seria rodzicielska poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
seria rodzicielska
Wydawnictwo Natuli
2023-01-01
2023-01-01
wychowanie dzieci poradnik dla rodziców psychologia

Dość sucha i "naukowa" książka, do tego bardzo przekrojowa (wszelkie problemy z jedzeniem). Jednocześnie (wiem, że to kuriozum),ale autorka ma dużo serca do tematu - więc da się przez to przebrnąć - chociaż miałem często odłożyć.
Pozycja ciekawa, być może przydatna - ale nie do końca w mój gust, czy potrzebę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na początek, warto zastanowić jaką rolę jedzenie odgrywa dla nas samych, dla naszej rodziny. Pomyśleć o jego znaczeniu nie tylko fizjologicznym, ale przede wszystkim emocjonalnym, relacyjnym i rozwojowym.
W książce możemy znaleźć między innymi spis rzeczy, które pomogą wspierać budowanie zdrowej relacji dziecka z jedzeniem, jak na przykład zadbanie o atmosferę podczas posiłków. Duży nacisk stawiany jest na wrodzoną intuicję dziecka, co do głodu i sytości, ale podkreślone jest także, że dla poczucia bezpieczeństwa, dorosły powinien czasem powiedzieć stanowcze 'nie'.
Na końcu książki znajdziemy dodatkowo na przykład tabele głównych źródeł żywności wybranych składników pokarmowych, przykłady zabaw wspierających rozwój i system sensoryczny dziecka czy siatki centylowe.

Świetnie, że taka książka pojawiła się na rynku. Na pewno będzie wsparciem dla wielu rodzin.

Odżywianie dzieci to temat rzeka. To coś co spędza sen z powiek wielu rodzicom, roztrząsającym czy ich pociechy jedzą odpowiednią ilość jedzenia, czy ich dieta jest odpowiednio zbilansowana czy borykającym się z różnymi schorzeniami w tej sferze.

Wszyscy wiemy, że żeby prawidłowo rosnąć i się rozwijać, dzieciaki potrzebują zdrowej diety, bogatej w różnorodne wartości odżywcze. W teorii to prosta sprawa. Komplikuje się jednak w praktyce kiedy mamy do czynienia z wybiórczością pokarmową, nietolerancją na daną grupę produktów itd.

Dziś przychodzę do Was z książką, która będzie dla Was, rodziców, wsparciem w temacie żywienia dzieci, drogowskazem i przyjacielem, który poklepie Was po ramieniu.

"Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" to pozycja, która szeroki omawia:
👉 znaczenie jedzenia w życiu dziecka (nie tylko pod względem odżywczym, ale też poznawczym, emocjonalnym czy wyznaczania granic),
👉 sytuacje, stany kiedy dziecko je za mało lub za dużo (z uwzględnieniem przyczyn, chorób i sposobów niesienia pomocy),
👉 nietypowe odżywianie dziecka (związane z wadami anatomicznymi czy neurologicznymi),
👉 rolę rodzica i specjalistów w leczeniu trudności z jedzeniem u dzieci.

To pozycja, która zaczyna od podstaw i pokazuje rodzicom i opiekunom jak ważne jest zbudowanie prawidłowej relacji z jedzeniem przez ich pociechy. Pomaga rozprawić się nam z naszymi przyzwyczajeniami i odejść od schematów, które nam wpojono.

Wierzę, że ta książka może być ogromnym wsparciem w niejednym domu. Że pomoże rodzinie być drużyną, która gra do jednej bramki, a dorosłym odzyskać spokój ducha.

Ogrom wiedzy na ważny temat, która nie jest oczywista, a myślę, że powinna być. Na pewno przeczytanie na jeden raz nie wystarczy by wchłonąć wszystkie informacje, ale świetna pozycja jako podręcznik, po który sięga się, by zaczerpnąć wiedzy w razie potrzeby.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków Agaty Dutkiewicz i Wydawnictwa Natuli to przede wszystkim przewodnik dla rodziców w kontekście relacji z jedzeniem. Jest to cały przekrój różnych treści, począwszy od rozwoju sensomotorycznego po psychospołeczny w kontekście jedzenia. Skończywszy na rzetelnej wiedzy z zakresu różnych nieprawidłowości w jedzeniu, gdy dziecko je za mało, za dużo, nietypowo. Oprócz tego w książce każdy znajdzie informacje o roli rodziców i specjalistów w leczeniu trudności z jedzeniem.

Bardzo podoba mi się podejście relacji z jedzeniem, i że to my dorośli mamy wpływ na to, jakie podejście będzie miało dziecko. Nawet w kontekście jedzenia niezwykle ważna jest bezpieczna relacja z dzieckiem (przywiązanie).

W książce znajduje się wiele praktycznych wskazówek:

kiedy powinniśmy się martwić, że dziecko je za mało. A może właściwie je tyle, ile powinno, tylko my dorośli mamy wypatrzony obraz i relacje z jedzeniem?
jak rozpoznać nieprawidłości w jedzeniu związane z zaburzeniami odżywiania.
związanych z leczeniem, rodzajem terapii, procesem diagnostycznym.
Bardzo ciekawe dla mnie rozdziały były związane z różnymi zaburzeniami i chorobami, które mają wpływ na jedzenie np. choroby fizyczne (np. rozszep podniebienia, wargi),choroby genetyczne (zespół Pradera- Williego, Zespół Astroma),zaburzenia odżywiania (jadłowstręt psychiczny, bulimia, zespół jedzeia nocnego),itd.
Szczególne dla mnie również były informacje dotyczące neuronietypowości.

Jest to bardzo praktyczny poradnik dla każdego, nie tylko rodzica. Sama świadomość, że jedzenie stanowi bardzo ważny wyznacznik rozwoju otwiera oczy. Polecam!

Chciałam bardzo polecić Wam zarówno rodzicom jak i specjalistą książkę "Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków". Sama przez jakiś czas zmagałam się z trudnościami u syna. Na szczęście po konsultacji ze specjalista okazało się, że moje obawy były trochę na wyrost. Ta książka myślę że w tamtym czasie niezmiernie by mi pomogła o uspokoiła, ale nie było takiej pozycji dostępnej.

Jest to bardzo wspierająca, bogata w konkretne omówienie trudności z jaką spotykają się rodzice ale również w sposoby na jakie można wesprzeć młodego człowieka czy jego rodziców w trudnym procesie dochodzenia do celu czyli prawidłowej relacji z jedzeniem.

Największym odkryciem w tej książce jest dla mnie tabela orientacyjnej wielkości jednej porcji dopasowanej do wieku dziecka.

Myślę, że znajomość tej lektury pomoże mi nie tylko w domu ale również w pracy. Zapewne nie raz jeszcze do niej sięgnę.

Recenzja z IG @groszkowe2.0

Ta książka to w wielkim skrócie:

✔️ Skarbnica rzetelnej wiedzy w zakresie zaburzeń odżywiania oraz wszelkich odstępstw od prawidłowego spożywania posiłków przez dzieci i nastolatków 📖

✔️ Fachowe wskazówki w temacie działań profilaktycznych oraz roli rodziny w wypracowywaniu zdrowych nawyków żywieniowych dziecka 🧇🍓🥖

✔️ Zbiór ciekawostek i najważniejszych zagadnień na temat jedzenia dla każdego świadomego, ale i zaniepokojonego rodzica 👩🏼‍🍼

Jestem absolutnie zachwycona jej treścią! Dzięki niej znalałam odpowiedź na nietypowe zachowania żywieniowe, które obserwuję na co dzień w swojej pracy. Polecam ją zarówno jako nauczycielka, jak i przyszła psycholożka.

Ta książka to w wielkim skrócie:

✔️ Zbiór ciekawostek i najważniejszych zagadnień na...

Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia, nie jesteśmy przecież w stanie bez niego przeżyć. Towarzyszy nam od samego początku czyli życia płodowego, aż do końca, czyli śmierci. Jest stałym elementem każdego dnia.

Książka "Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków" Agaty Dutkiewicz jest przewodnikiem opowiadającym o tym jak powinna wyglądać zdrowa relacja z jedzeniem.

Dlaczego relacja?
Ponieważ jedzenie nie jest tylko prostym mechanizmem ale bardzo skomplikowanym procesem o znaczeniu zarówno fizjologicznym ale także rozwojowym, emocjonalnym, społecznym. To nasze przekonania, myśli, motywacje, itp.

Co zrobić gdy nasze dziecko je za mało, za dużo albo gdy je nietypowo? Kiedy zgłosić się do specjalisty po pomoc. Agata Dutkiewicz niezwykle wyczerpująco odpowie na wszystkie te pytania.

Dla kogo jest ta książka? Czy tylko dla rodziców mych dzieci? Nie! Przyda się nawet rodzicom nastolatków. Jest napisana w przystępny sposób i bardzo, bardzo ciekawa.

Jedzenie, dla wielu rodziców to prawdziwe wyzwanie. Gdy dzieci grymaszą, nie chcą jeść, lub wręcz przeciwnie, jedzą aż za dużo, często nie wiemy jak sobie poradzić z różnymi trudnościami, wtedy przyda się fachowe i rzetelne wsparcie.

Ta książka porusza szereg problemów związanych z jedzeniem, które spędzają rodzicom sen z powiek.
Coś, co najczęściej rozumiane są jako kapryszenie podczas posiłków, okazuje się mieć głębsze podłoże i często wymaga specjalistycznej pomocy.

Ta pozycja pokaże nam, że istnieją choroby fizyczne, które mają realny wpływ na odżywianie się naszych dzieci, jak i zaburzenia odżywiania, które często są bagatelizowane i wrzucane do jednego worka i określane jako wybrzydzanie. Odzwierciedlają się one niedostatecznym jedzeniem, bądź w nadmiarze, czy też nietypowym zachowaniem podczas jedzenia.

Z tej książki dowiemy się jak ważna jest obserwacja dzieci i odpowiednia interpretacja ich zachowania, co bywa niezwykle trudne w obliczu tak wielu zaburzeń i różnych relacji panujących w rodzinie. Znajdziemy tutaj wiele wskazówek oraz podpowiedzi, gdy konieczne będzie sięgnięcie po pomoc specjalistów.

Ten przewodnik po problemach związanych z jedzeniem dzieci, opiera się głównie na opisie szeregu zaburzeń związanych z tym zagadnieniem, ich rozpoznawaniu oraz pokierowania rodzica ku odpowiednim działaniom. Ta obszerna pozycja przyda się zarówno tym rodzicom, którzy borykają się z tego rodzaju problemami, jak i tym, którzy chcą się ich ustrzec, a tę książkę potraktują jako swoistą profilaktykę.

Coś, co najczęściej rozumiane są jako...

Jedzenie to zdecydowanie więcej niż tylko posiłek.
Często potrafi poprawić humor, zainspirować, wnieść rutynę i przyzwyczajenia a ponad wszystko budować wiele nawyków.

Gdy pojawiają się presja, przymus i potrzeba spełniania cudzych oczekiwań, radość i satysfakcja z jedzenia potrafi przerodzić się w większy problem. Ale nie tylko.
Trudności z jedzeniem to szeroki temat, który potrafi dla nas dorosłych być tym nie do przeskoczenia a dla dzieci.. jeszcze większym.

Gdy zauważyłam na rynku wydawniczym nowy tytuł, wśród serii książek @natuli, przy której tworzeniu biorą udział najlepsi specjaliści nie zastanawiałam się dlugo. Przy tej okazji mam przyjemność przedstawić Wam jeden z najnowszych spośród nich: "Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków " napisaną przez Agatę Dutkiewicz .

Niewątpliwie aktualne i rzetelne spojrzenie to jej wiodąca cecha. Przyjmując formę poradnika prowadzi rodzica lub opiekuna przez wydający się skomplikowanym świat aby sprawić, że odnajdziemy sens w staraniu się o dobre nawyki, racjonalne zmiany i budujące dialogi, które doprowadza do sukcesu również w sferze odżywiania.

Jakie postaci mogą przyjmować wspomniane trudności?
Najróżniejsze, jak chocby anoreksja, bulimia, niedokrwistość, ale nie tylko
Ale zanim to nastąpi najczęściej obserwujemy najróżniejsze cechy, które mogą wpłynąć na nasze postrzeganie sytuacji jako niebezpieczna Czu zagrażająca zdrowiu dziecka. W końcu to na naszych barkach znajduje się ciężar dbania o bezpieczenstwo.

Ksiazka stworzona jest rzetelnie i z dbałością o wartości merytoryczne łatwe do przyswojenia dla tych, którzy nie mają specjalistycznej wiedzy. Faktem jest, że przyszło nam żyć w świecie, w którym dostęp do takiej wiedzy to ogromny skarb! :)

A jak jest u Was?
Przyznam, że ta książka zdecydowanie ukoiła moje nerwy, jako mamy. 🤍

Jedzenie to zdecydowanie więcej niż tylko posiłek.

Trudności z jedzeniem to szeroki temat,...

• Poradnik
  • Psychodietetyka
  • Top Priority

Dodaj cytat z książki Trudności z jedzeniem u dzieci i nastolatków