Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie

Okładka książki Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie Natalia Judzińska
Okładka książki Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie
Natalia Judzińska Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Historyczna [Krytyka Polityczna] historia
450 str. 7 godz. 30 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Seria Historyczna [Krytyka Polityczna]
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2023-07-10
Data 1. wyd. pol.:
2023-07-10
Liczba stron:
450
Czas czytania
7 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367075671
Tagi:
Wilno
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona Iza Chruślińska, Jarosław Hrycak
Ocena 7,8
Zrozumieć Ukra... Iza Chruślińska, Ja...
Okładka książki Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich Michał Galas, Edyta Gawron
Ocena 7,9
Nie tylko Krok... Michał Galas, Edyta...
Okładka książki Narodziny wszystkiego. Nowa historia ludzkości David Graeber, David Wengrow
Ocena 7,3
Narodziny wszy... David Graeber, Davi...

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
33
33

Na półkach:

To jest bolesna książka. Czytasz i boli cię, że takie wydarzenia miały miejsce w Polsce. Mam na myśli oficjalny, państwowy, zadekretowany antysemityzm.

Antysemityzm sam w sobie nie jest niczym nowym ani zjawiskiem przeszłym. Skomplikowane są losy Żydów, jak i ich relacji z nie Żydami. Trzeba unikać w tej sprawie łatwych uogólnień i deklaracji. Nie wiem, jak bym się zachował, gdyby w czasie Holokaustu do drzwi mojego mieszkania, w nocy, zapukał kolega Żyd ze studiów prosząc o pomoc, a w sypialni spała moja żona i dwoje moich dzieci. Po prostu nie wiem.

Czym innym jest jednak antysemityzm, a czym innym jego instytucjonalizacja. O tym jest ta potrzebna, świetnie udokumentowana i bolesna w czytaniu książka. O instytucjonalizacji antysemityzmu w formie getta ławkowego na polskich uniwersytetach w okresie międzywojnia. Na najlepszych polskich uniwersytetach: w Warszawie, Krakowie, Lwowie i w Wilnie. Zwłaszcza w Wilnie i dlatego książka ma podtytuł „Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie”.

Patrzę na rysunek na s. 324 książki z podziałem miejsc w salach wykładowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, dokonanym przez Jego Magnificencję Rektora prof. Władysława Szafera, z odręczną notatką „żydzi + inni”. (Tytułowa „lewa strona sali” znajdowała się po lewej stronie z punktu widzenia wykładowcy). A z Wikipedii dowiaduję się, że tenże W. Szafer w okresie okupacji hitlerowskiej pełnił funkcję rektora tajnego UJ. Nie był to więc człowiek bojaźliwy, wręcz przeciwnie. A na s. 389 znajduję zdjęcia trzech żydowskich studentów śmiertelnie pobitych przez innych studentów, polskich kolegów z uczelni. Inteligentne twarze, widać, że to byli ambitni ludzie, szukający swoich szans w życiu dzięki edukacji. Zamiast tego zmarli w wyniku brutalnego pobicia.

Byłem na pierwszym roku studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w czasie tzw. wydarzeń marcowych w 1968 roku. Spora grupa studentów z mojej grupy i roku wyjechała dość szybko za granicę, spotykałem ich w moich imigracyjnych peregrynacjach w USA i w Kanadzie. To byli fantastycznie zdolni inżynierowie i dobrze dali sobie radę w życiu. Jednak żal pozostał i wylewał się z nich po kilku drinkach.

W Gmachu Głównym PW znajduje się tablica upamiętniająca studentów z Marca’68. Na UW znajdują się dwie tablice: jedna upamiętnia wydarzenia marcowe, a druga getto ławkowe. Ta druga została zamieszczona na kampusie UW w maju 2023 roku, ta pierwsza już wiele lat temu. Jest w Warszawie jeszcze jedna tablica warta wspomnienia, a mianowicie ta na budynku Dworca Gdańskiego ze słowami pisarza, Henryka Grynberga: „tu więcej zostawili po sobie niż mieli”. Z tego dworca wyjeżdżali w 1968 roku polscy Żydzi „z dokumentem podróży w jedną stronę”.

Autorka książki, dr Natalia Judzińska z Instytutu Slawistyki PAN, napisała i dała nam do przemyślenia ważną i potrzebną książkę. Google po wpisaniu „getto ławkowe UJ tablica upamiętniająca” nie podał żadnego wyniku.

To jest bolesna książka. Czytasz i boli cię, że takie wydarzenia miały miejsce w Polsce. Mam na myśli oficjalny, państwowy, zadekretowany antysemityzm.

Antysemityzm sam w sobie nie jest niczym nowym ani zjawiskiem przeszłym. Skomplikowane są losy Żydów, jak i ich relacji z nie Żydami. Trzeba unikać w tej sprawie łatwych uogólnień i deklaracji. Nie wiem, jak bym się...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
484
395

Na półkach:

Zgodnie z wprowadzeniem do reportażu „chociaż przyglądamy się tu dokładnie wydarzeniom z przeszłości, nie jest to książka historyczna, lecz kulturoznawcza”. Nie da się temu zaprzeczyć, gdyż opisane w niej przejawy polskiego antysemityzmu sprawiają wrażenie aktualnych, odbywających się na oczach odbiorcy i przez swoją złożoność niemożliwych do wyjaśnienia w oparciu o samą historię dwudziestolecia międzywojennego. Natalia Judzińska zawstydza każdego, kto neguje fakt dyskryminacji Żydów w II Rzeczpospolitej. Antysemityzm Polaków nie jest skutkiem ubocznym niepodległości z 1918 roku, lecz trwałym uszkodzeniem zbiorowej mentalności społeczeństwa jeszcze sprzed I wojny światowej. Minąłbym się z prawdą, gdybym napisał, że jedynym tematem reportażu jest getto ławkowe Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, aczkolwiek stanowi ono jaskrawy przykład dyskryminacji Żydów w sferze publicznej. Natalia Judzińska wykracza poza mury uczelni i zwraca uwagę na kontrasty Wilna, które w dobie polsko – litewskich sporów, stało się podatnym gruntem dla różnych przejawów antysemityzmu. Radykalizacja ówczesnego życia społecznego oraz słabość władz akademickich ułatwiły wprowadzenie getta ławkowego, aczkolwiek to tylko niektóre z wielu przyczyn napiętnowania Żydów. Opisane w reportażu zdarzenia pozwalają zdefiniować prawo uczelniane jako wolę studentów nieżydowskich, zabezpieczoną sankcją w postaci przymusu fizycznego oraz psychicznego. Natalia Judzińska kompromituje władze akademickie, ich nieudolne próby zamiatania problemów pod dywan, a także uleganie presji zagorzałych przeciwników Żydów, czego efektem stało się zarządzenie rektorskie o „porządku zajmowania miejsc w salach wykładowych”. O ile wydano je na podstawie o art. 11 ust. 1 znowelizowanej ustawy z dnia 15 marca 1933 roku o szkołach akademickich, o tyle oparcie wspomnianego rozwiązania na przepisie powszechnie obowiązującego prawa nie pozbawia zarządzenia antysemickiego charakteru. Podobnie jak niemieckie ustawy norymberskie z 1935 roku, akt rektora Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie stanowi ustawowe bezprawie, w czym utwierdza lektura reportażu Natalii Judzińskiej. Jestem pod ogromnym wrażeniem skrupulatności oraz wnikliwości autorki, która stworzyła wciągającą pozycję o przeszłości i nie dała mi żadnych powodów do skrytykowania jej książki.

Zgodnie z wprowadzeniem do reportażu „chociaż przyglądamy się tu dokładnie wydarzeniom z przeszłości, nie jest to książka historyczna, lecz kulturoznawcza”. Nie da się temu zaprzeczyć, gdyż opisane w niej przejawy polskiego antysemityzmu sprawiają wrażenie aktualnych, odbywających się na oczach odbiorcy i przez swoją złożoność niemożliwych do wyjaśnienia w oparciu o samą...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
3
3

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa i wciągająca. Tego typu książki powinny być czytane przede wszystkim przez młode osoby które są zauroczone skrajną prawicą i głoszonymi przez nich hasłami.

Bardzo ciekawa i wciągająca. Tego typu książki powinny być czytane przede wszystkim przez młode osoby które są zauroczone skrajną prawicą i głoszonymi przez nich hasłami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    2
  • 2023
    2
  • Izrael
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Polityka
    1
  • Fakty
    1
  • Wschód
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne