Zgadnij kto

Okładka książki Zgadnij kto Holly Jackson
Okładka książki Zgadnij kto
Holly Jackson Wydawnictwo: Books4YA Cykl: Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 0.5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (tom 0.5)
Kill Joy
Books4YA
2024-03-13
2024-03-13
2021-02-18
Marta Lis
15+

Dobra nowelka, do szybkiego przeczytania.

Mam za sobą już dwie części (przewodnik i cz. 2) a trzecia czeka na półce, ale najpierw sięgnęłam po yo, aby przypomnieć sobie fabułę. I teraz tak:

Zalety to przede wszystkim styl pisania, który podobał mi się w przewodniku i jest on tu zachowany. Nowelka była ciekawa i przyjemna do czytania, skończyłam ją w około 2 godziny. Akcja jest wartka, bez zbędnych zapychaczy. Fabuła przypadła mi do gustu, fajnie było rozwiązywać zagadkę razem z bohaterami.

Minusem jest jednak to, że idzie się tu poplątać w postaciach. Jest ich 7 (Pippa, Connor, Jamie, Cara, Lauren, Ant i Zack),ale jakby tego było mało każdy „dostaje” przydomek do gry, w którą grają. Łącznie trzeba było pamiętać wiele imion i miałam z tym trudności pomimo tego, że znałam już te postacie. Nie wiem więc, czy jest dobrą decyzją zaczynać przygodę od prequela. Jako dodatek- super, ale da sie pogubićZ

Ogólna ocena to 8/10. Fajne, ale zdecydowanie nie trzyma w napięciu jak inne części, które szczerze polecam🩷

Dobra nowelka, do szybkiego przeczytania.

Nie wiem czy dobrze zrobiłam biorąc się za tę nowelkę przed główną trylogią.
Na plus, że poznałam bohaterów (na szczęście główna bohaterka od razu wzbudziła moją sympatię) i zarys głównej historii.
Ale sama nowelka to nic odkrywczego, ot, sympatyczna opowiastka ale bez fajerwerków. Może bym ją bardziej doceniła po przeczytaniu “Przewodnika…”. 🤔

Nie wiem czy dobrze zrobiłam biorąc się za tę nowelkę przed główną trylogią.

Świetny prequel, który idealnie wprowadza do głównej serii! Idealny, zwłaszcza dla tych, którzy już znają poznane przez główną bohaterkę sekrety! Nie zmuszam Was do sięgnięcia po CAŁĄ serię, aleee... Zrobicie sobie przysługę!

Wow. Prequel z przytupnięciem. Aż chyba przeczytam jeszcze raz pierwszą część, bo zapomniałam jak świetne i wciągające są książki tej autorki

Zgadnij kto - Holly Jackson - 5/5 ✨

Jeśli wciąż nie przeczytaliście tej nowelki z trylogii przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki i zastanawiacie się czy to zrobić, moja odpowiedź brzmi prosto TAK.

Nie było w niej nic odkrywczego co zmieni nagle wasz pogląd na trylogię ale świetnie pokazuje co było przed tym wszystkim. Jaka była Pip bez zagadek i masy problemów z tym związanych. Widzimy jak patrzyła na świat nie tylko ona ale też jej przyjaciele. Jacy się stali oni i całe miasteczko przez to widmo jakie nad nimi czychało czyli morderstwo nastolatki przez jej chłopaka.

A to wszystko dostaliśmy dzięki grze w którą grali Pippa oraz jej przyjaciele czyli ,, zgadnij kto ". Widzimy skąd się wzięło jej zainteresowanie dochodzeniem kto jest mordercą a wszystko to ubrane w klimatyczną, momentami mroczną i śmieszą łamigłówke.

Okazało się, że bardzo tęskniłam za Pip i Ravim i tak się oto stało, że czytam ponownie całą trylogię spod pióra tej cudownej autorki jaką jest Holly Jackson. A dla was mam jedną radę jeśli jeszcze nie znacie Przewodnika to konieczne musicie to zmienić bo nie znajdziecie drugiej takiej trylogii kryminałów młodzieżowych.

Zgadnij kto - Holly Jackson - 5/5 ✨

Fajne dopełnienie i rozjaśnienie skąd wziął sie projekt pip

Fajne dopełnienie i rozjaśnienie skąd wziął sie projekt pip

Wy nawet nie zdajecie sobie sprawy, w jakiej ja jestem miłości do tych książek. Przeczytałam to na niemal raz i o matko. Jakby te wszystkie nawiązania do trylogii, o mój boże.

Jest to krótka, jednowątkowa historia, ma raptem 100 stron, więc jest to lektura nawet na jedno posiedzenie. Oprócz wątku morderstwa, nie było tu innych wątków pobocznych, akeja kręciła się cały czas wokół owego morderstwa, nie było innych tak jakby zapychaczy. Całokształt tej książki przypomniał mi trochę grę w cludeo. Oczywiście nie ma co porównywać tej historyjki do trylogii od tej autorki, ale była to bardzo przyjemna książka, którą dobrze się czytało oraz wciągnęła mnie i zaintrygowała, więc szybko ją przeczytałam. Jendka uważam, że chwilami napięcie było budowane na siłę. Było one niepotrzebne, niezwiązane z grą i nic nie wnosiło do fabuły.

Czy gry towarzyskie to coś dla Was? A może lubicie też rozwiązywać zagadki kryminalne? Jeśli tak, to książka "Zgadnij kto" powinna przypaść Wam do gustu.

Nastoletnia Pipa dostaje zaproszenie na uroczystą kolację. Miejsce spotkania to dom jej znajomego Connora. Bohaterka ma zjawić się w przebraniu, w sobotę punktualnie o godz. 19.30. W zabawie weźmie udział kilka osób.

Pipa ma odegrać rolę Celii Bourne, siostrzenicy Reginalda Remy'ego, bogatego właściciela sieci hoteli. Niestety ta postać ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Wszyscy uczestnicy kolacji mają za zadanie znaleźć mordercę.

Kto z nich zabił Reginalda? Jakie miał motywy? Pieniądze, zazdrość, odrzucenie, zemsta?

"Zgadnij kto" to książka, dzięki której Czytelnik od pierwszych chwil staje się pełnoprawnym uczestnikiem zabawy. Szuka zabójcy, poszlak, myli tropy, zadaje podchwytliwe pytania. Sam może nim być. Kolejne wskazówki dają do myślenia i zagęszczają intrygę.

"Zgadnij kto" to błyskotliwa i genialnie napisana historia. Szybciutko się ją czyta. I dużo przy tym dedukuje. Wasze szare komórki nie będą się nudzić.

Zamieńcie się w detektywów-amatorów i weźcie udział we wspaniałej zabawie.

Polecam👍

Przedsmak serii, trochę młodzieżowy, trochę kryminalny w starym stylu Christie - gry w odgadywanie zagadki morderstwa. Miły drobiażdżek.

Dodaj cytat z książki Zgadnij kto