Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień

Okładka książki Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień Andrzej Nowak (historyk)
Okładka książki Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień
Andrzej Nowak (historyk) Wydawnictwo: Biały Kruk Seria: Dzieje Polski historia
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Dzieje Polski
Tytuł oryginału:
Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień
Wydawnictwo:
Biały Kruk
Data wydania:
2023-11-16
Data 1. wyd. pol.:
2023-11-16
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375533941
Tagi:
Historia Rzeczpospolita przekształcenia wpływy zagraniczne zmiany
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ARCANA nr 175-176 Marek Baterowicz, Włodzimierz Bolecki, Kazimierz Braun, Krzysztof Budziakowski, Krzysztof Dybciak, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Wacław Holewiński, Marek Jurek, Marek Kornat, Andrzej Nowak (historyk), Kazimierz Nowosielski, Karolina Wanda Olszowska, Jan Parys, Olga Płaszczewska, Marcin Sułkowski, Maciej Urbanowski, Michał Wenklar, Zygmunt Zieliński
Ocena 0,0
ARCANA nr 175-176 Marek Baterowicz, W...
Okładka książki Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldemar Chrostowski, Stanisław Nagy, Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Ożóg
Ocena 0,0
Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldema...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
89
89

Na półkach: ,

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #14

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #14

Pokaż mimo to

avatar
883
248

Na półkach: ,

Geneza upadku Rzeczypospolitej. Napisana wybitnie.

Geneza upadku Rzeczypospolitej. Napisana wybitnie.

Pokaż mimo to

avatar
59
44

Na półkach:

Kolejny mistrzowski tom. Niestety wchodzimy w okres już nie tak piękny.

Kolejny mistrzowski tom. Niestety wchodzimy w okres już nie tak piękny.

Pokaż mimo to

avatar
141
141

Na półkach: , , ,

Andrzej Nowak – Dzieje Polski (2014-2023) (8.4)

Andrzej Nowak – Dzieje Polski (2014-2023) (8.4)

Pokaż mimo to

avatar
198
156

Na półkach:

Bolesna lektura. O przemocy jakiej doświadczaliśmy od sąsiadów i nie tylko od nich, o wewnętrznych zdradach, o bezmyślnym zauroczeniu tym, co obce (skąd my to znamy),nienawiści pewnych kręgów do własnych - niedostrzeganych na pierwszy rzut oka - zalet i wartości, ale też o zdolności regeneracji społeczeństwa i państwa w tych trudnych momentach. Często puszcza oko Andrzej Nowak do współczesnych polityków, tyle, że ci książek nie czytają.

Bolesna lektura. O przemocy jakiej doświadczaliśmy od sąsiadów i nie tylko od nich, o wewnętrznych zdradach, o bezmyślnym zauroczeniu tym, co obce (skąd my to znamy),nienawiści pewnych kręgów do własnych - niedostrzeganych na pierwszy rzut oka - zalet i wartości, ale też o zdolności regeneracji społeczeństwa i państwa w tych trudnych momentach. Często puszcza oko Andrzej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
18
18

Na półkach:

Autor Dziejów Polski z wielką aspiracją potraktował wyzwanie jak na nowo opisać i zinterpretować okres, który za sprawą Sienkiewicza stał się najbardziej rozpoznawalnym, lecz zarazem mocno zmitologizowanym rozdziałem naszej historii. Zostają oczywiście szczegółowo omówione kwestia kozacka i powstanie Chmielnickiego; wojny ze Szwecją i ich kulminajca w czasie „potopu”; próby reform Ludwiki Marii oraz krwawa wojna domowa stronnictw w latach 60.; wreszcie mało szczęśliwe rządy króla Wiśniowieckiego i preludium do epoki wojen tureckich. Zatem wszystko co istotne włącznie z opisem rozwoju praktyki liberum veto i kryzysu monetarnego - ogrom fascynujących tematów!

Tom 6 ma wszystkie zalety poprzednich i już tym stwierdzeniem ujawniam, że jestem nim zachwycony. Świetny literacko, oparty na najbardziej rzetelnych badaniach, wyważony, obszerny i refleksyjny – tego chciałem, tego się spodziewałem i - co najważniejsze – wlaśnie to dostałem. Pośród wielu atrakcji, przekonująco wypada ocena wiodących postaci okresu (Chmielnickiego, Władysława IV, Jana Kazimierza, Ludwiki Marii, Lubomirskiego i wielu innych),jak zwykle w książkach Profesora tak cudownie niejednoznacznych. Eksponowane są postacie drugoplanowe, jak np. księżna Gryzelda, żona słynnego Jaremy, współtwórczyni wywyższenia swego niepozornego syna na polski tron. Wyłuskane zostają z odmętów legendy historyczne sylwetki Skrzetuskiego, Kmicica, Wołodyjowskiego...

Książka ma uwspółcześniony wymiar – wynik szczegółowo opisanych zmagań i porozumień z Rosją zdaje się rzutować na obecne wydarzenia w regionie. Autor rzadko pozwala sobie na takie dygresje, ale czasem ulega pokusie i słusznie. Podobne wnioski mogą uchodzić za kontrowersyjne i „nienaukowe”, lecz popularny charakter pracy dopuszcza ich wprowadzenie, a poza tym pobudza do ciekawych refleksji. Bo przecież poznawanie historii nigdy nie jest procesem idealnie obiektywnym i nie powinno prowadzić do tłumienia wyobraźni.

Autor podkreśla także przełomowy charakter tej epoki dla polskiej tożsamości cywilizacyjnej – to wlaśnie wtedy po raz pierwszy ujawnia się narastający kompleks elit Rzeczypospolitej względem zachodu, początkowo Francji, do której liczni magnaci niemal czołobitnie zwracali się po protekcję, wzorce i środki, umacniając w sobie i w przybyszach wrażenie polityczno-kulturowej peryferii naszego regionu. Ta tendencja przetrwała i w tym sensie kryzys drugiej połowy XVII wieku okazuje się nieprzezwyciężony...

Nade wszystko jest to porywająca opisami panorama jednego z najbardziej wojennych okresów naszej historii. Miłośnicy zagadnień militarnych odnajdą tu wszystkie wielkie batalie z epoki dwóch ostatnich Wazów i hetmana (bo jeszcze nie króla!) Sobieskiego, a plastyczność obrazu tych zmagań wsparta jest o źródła historyczne i najlepsze tradycje literackie. „Potop i ogień” to autorytatywna i nowoczesna publikacja – zachęca do rozważania historii Ojczystej, a swą rangę czerpie z badawczego rygoru, pisarskiego kunsztu oraz dydaktycznej intuicji jej Autora.

Autor Dziejów Polski z wielką aspiracją potraktował wyzwanie jak na nowo opisać i zinterpretować okres, który za sprawą Sienkiewicza stał się najbardziej rozpoznawalnym, lecz zarazem mocno zmitologizowanym rozdziałem naszej historii. Zostają oczywiście szczegółowo omówione kwestia kozacka i powstanie Chmielnickiego; wojny ze Szwecją i ich kulminajca w czasie „potopu”;...

więcej Pokaż mimo to

avatar
291
226

Na półkach:

Czas w którym dokonał się nasz upadek, a późniejsze lata, to już chorowanie, umieranie, zgon... Nieprawdopodobna nawałnica wrogich najazdów. Setki tysięcy zabitych, grabież i pożoga, zdrada, heroizm i polityczne zacietrzewienie. Boleśnie aktualne. Genialnie napisane. Ku nauce, pamięci i przestrodze.

Czas w którym dokonał się nasz upadek, a późniejsze lata, to już chorowanie, umieranie, zgon... Nieprawdopodobna nawałnica wrogich najazdów. Setki tysięcy zabitych, grabież i pożoga, zdrada, heroizm i polityczne zacietrzewienie. Boleśnie aktualne. Genialnie napisane. Ku nauce, pamięci i przestrodze.

Pokaż mimo to

avatar
34
3

Na półkach:

Cała ta seria Nowaka będzie za lat kilka czy kilkanaście (może już jest?) kanonem polskiej historiografii. Wielkie dzieło. Nie bez wad - lecz wybitne.

Cała ta seria Nowaka będzie za lat kilka czy kilkanaście (może już jest?) kanonem polskiej historiografii. Wielkie dzieło. Nie bez wad - lecz wybitne.

Pokaż mimo to

avatar
425
304

Na półkach:

Imperium Rzeczpospolitej upada, choć nie ginie…

Takie książki można czytać w nieskończoność, bo Andrzej Nowak jest absolutnym mistrzem historii. Potrafi o niej opowiadać bardzo ciekawie, trochę naukowo, a jednocześnie barwnie i wręcz poetycko. Nie tylko dostarcza czytelnikowi ogromu wiedzy, ale też wielokrotnie pobudza do refleksji.

A refleksje te bywają bardzo gorzkie, gdy czyta się VI tom tego monumentalnego dzieła, którym są „Dzieje Polski”. Powstanie Chmielnickiego, inwazja carska, najazdy szwedzki i siedmiogrodzki, zdrada elektora pruskiego, wreszcie epidemie, głód i niewyobrażalne zniszczenia oraz śmierć setek tysięcy ludzi – aż trudno uwierzyć, że tak wiele klęsk i katastrof mogło spaść w tak krótkim, niespełna dwudziestoletnim czasie, na państwo, które jeszcze nie dawno „od morza do morza władało”.

Choć może od klęsk w bitwach i strat materialnych jeszcze gorsze były straty duchowe i mentalne. Właśnie w tym czasie coraz częściej pojawia się prywata, zdrada i ochocze wyciąganie rąk po „judaszowe srebrniki”, czyli po prostu po pieniądze serwowane magnatom przez obcych ambasadorów. Ten niematerialny upadek jest jeszcze gorszy, bo na tak podatny grunt padają ziarna z pomysłem rozbiorów Rzeczpospolitej, których nie unikniemy…

A jednocześnie jest w tym tomie jakaś nadzieja, bo przecież nie wszyscy się poddają. Nie wszyscy dochodzą do (jakże zgubnych) wniosków, że może lepiej żyć pod panowaniem króla szwedzkiego czy cara moskiewskiego. Wszak właśnie w tej książce przeczytamy o obronie Zbaraża, o bitwie pod Beresteczkiem, o operacji cudnowskiej, o Warce, Połonce, Podhajcach czy wreszcie o drugim zwycięstwie pod Chocimiem. I jest w tym odrobina pokrzepienia dla każdego czytelnika. Każdy z nas upada i popełnia błędy, ale każdy może powstać i wszystko naprawić. Wszak kto uciekł spod Piławiec, mógł później stanąć ramię w ramię z innymi obrońcami Zbaraża.

Przeczytałem w życiu mnóstwo książek historycznych i wydawało mi się, że sporo o dziejach Polski wiem. Dzisiaj wiem, że jeszcze wiele mogę się dowiedzieć, właśnie dzięki Andrzejowi Nowakowi i jego twórczości. Autor ten jest mistrzem w swej dziedzinie, jeszcze raz to powtórzę. Czytanie jego dzieł to, obok niezwykle ważnego nabywania wiedzy o historii Polski, najwyższa literacka przyjemność. Profesor Nowak zadaje wiele pytań i przedstawia wiele argumentów, ale na ogół wcale nie udziela odpowiedzi. Tę ostatnią zawsze pozostawia czytelnikowi i może właśnie to jest największa wartość jego dzieł – w historii Polski każdy z nas ma swój udział.

Imperium Rzeczpospolitej upada, choć nie ginie…

Takie książki można czytać w nieskończoność, bo Andrzej Nowak jest absolutnym mistrzem historii. Potrafi o niej opowiadać bardzo ciekawie, trochę naukowo, a jednocześnie barwnie i wręcz poetycko. Nie tylko dostarcza czytelnikowi ogromu wiedzy, ale też wielokrotnie pobudza do refleksji.

A refleksje te bywają bardzo gorzkie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    54
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    12
  • Historia
    2
  • Historia Polski
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Rok 2024
    1
  • Ulubione
    1
  • Historia
    1
  • Ground Zero
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne